اعزام نیروهای سپاه به رودخانه ارس؛ قدرت‌نمایی ایران برای جمهوری آذربایجان

 در جنگ سال گذشته در قره‌باغ بخشی از اراضی آن ازجمله مناطقی که راه تبریز به ایروان از آن عبور می‌کرد به تصرف آذربایجان درآمد (عکس پل مرزی خداآفرین، ۲۰۲۰)رادیو فردا :بابک تقوایی
طی هفته‌های اخیر، نیروهای نظامی جمهوری آذربایجان از طریق کارشکنی‌های فراوان ازجمله مسدود کردن چندروزه مسیر زمینی ایران-ایروان در محور گوریس-قاپان (گوروش-قافان) و همچنین اخذ تعرفه‌های ۱۳۰دلاری، اذیت و آزار رانندگان ایرانی و دستگیری دو نفر از آن‌ها تلاش کرده‌اند از صادرات مواد غذایی، سوختی و غیره از ایران به این کشور جلوگیری کنند.

دستگیری رانندگان ایرانی و توقیف کامیون‌ها واکنش منفی وزارت خارجه جمهوری اسلامی را در پی داشت. متعاقباً روز گذشته، ۲۸ شهریور، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی به جمهوری آذربایجان هشدار داد و خواستار آزادی فوری رانندگان ایرانی شد.

این هشدار جمهوری اسلامی به باکو تنها به یک بیانیه محدود نماند و تنها یک روز پس از دستگیری رانندگان ایرانی، لشکر ۳۱ عاشورا از نیروی زمینی سپاه پاسداران اعزام بی‌سابقه نیروهای نظامی خود را به مرزهای شمال غرب ایران و حاشیه رودخانه ارس آغاز کرد؛ اعزامی در راستای قدرت‌نمایی برای جمهوری آذربایجان.

در طول جنگ سال گذشته در منطقه آرتساخ یا قره‌باغ که با تهاجم نیروهای نظامی جمهوری آذربایجان به این منطقه آغاز شد و به تصرف بخش گسترده‌ای از اراضی آن ازجمله مناطقی انجامید که راه ترانزیتی تبریز به ایروان از آن عبور می‌کرد، سران رژیم جمهوری اسلامی سیاست بی‌طرفی را پیشه کرده بودند و حتی نمایندگان علی خامنه‌ای در استان‌های آذربایجان غربی، شرقی، زنجان و اردبیل بیانیه‌ای نیز در حمایت از جمهوری آذربایجان صادر کردند.
نیروی زمینی سپاه چه تجهیزاتی را به حاشیه رود ارس اعزام کرده است؟
عمده تجهیزات ارسالی نیروی زمینی سپاه پاسداران به مناطق مرزی با جمهوری آذربایجان و منطقه قره‌باغ از تیپ ۳۱ این نیرو و تحت فرمان قرارگاه فرماندهی عاشورا هستند. این تجهیزات شامل خودروهای زرهی، تانک‌های اصلی میدان نبرد، نفربرهای زرهی، ادوات توپخانه، راکت‌انداز‌ها و موشک‌اندازهاست.

مردم محلی در روزهای اخیر فیلم‌ها و تصاویر زیادی از تجهیزات اعزامی سپاه در این مناطق تهیه کرده و منتشر کرده‌اند. در این فیلم‌ها آن چیزی که بیش از همه توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند، حضور چشمگیر ادوات توپخانه، راکت‌اندازها و موشک‌اندازهای تاکتیکی نیروی زمینی سپاه است.

در این میان می‌توان به راکت‌اندازهای چهل‌تایی اِچ اِم-۲۰ جهت استفاده راکت‌های ۱۲۲ میلی‌متری گراد و راکت‌انداز‌های ۱۲تایی جهت استفاده راکت‌های توپخانه‌ای ۲۴۰میلی‌متری فجر-۳ بر روی حامل‌های مان و مرسدس‌بنز ساخت وزارت دفاع اشاره کرد.
در کنار راکت‌های توپخانه‌ای غیرهدایت‌شونده، نیروی زمینی سپاه ده‌ها راکت‌انداز شش‌تایی حامل راکت‌های توپخانه‌ای هدایت دقیق فتح را نیز به شمال غرب ایران اعزام کرده است.

موشک بالستیک یا راکت توپخانه‌ای هدایت دقیق فتح جدیدترین و کوچک‌ترین عضو خانواده موشک‌های بالستیک فاتح ۱۱۰ سپاه پاسداران است. این موشک با توجه به نیازهای نیروی زمینی سپاه ساخته شده و در تابستان سال جاری تعداد قابل‌توجهی از آن‌ها به همراه پرتابگرهایشان در یک مراسم رسمی در ستاد فرماندهی سپاه پاسداران در منطقه قصر فیروزه تهران تحویل این نیرو شد.
پرواز هلی‌کوپترهای هوانیروز سپاه بر فراز مناطق مرزی
روز گذشته فیلم‌های منتشرشده توسط مردمِ محلی حکایت از پرواز مستمر هلی‌کوپترهای هوانیروز (هواپیمایی نیروی زمینی) سپاه بر فراز مناطق مرزی با منطقه قره‌باغ و همچنین جمهوری آذربایجان داشت. هلی‌کوپترها سه نوع بودند. میل ۱۷۱‌های ترابری، بل ۲۱۴آ‌های هجومی و‌ای اِچ-۱جِی اینترنشنال کبرا (AH-1J International Cobra)‌های تهاجمی. به‌روایت یک شاهد عینی، در مجموع ۱۳ فروند هلی‌کوپتر در طول نوار مرزی پرواز کردند.

در حالی که هوانیروز ارتش حدود پانصد هلی‌کوپتر دارد که نیمی از آن‌ها به‌طور همزمان عملیاتی‌اند، هوانیروز تازه‌تأسیس سپاه پاسداران تنها هشتاد فروند هلی‌کوپتر در اختیار دارد که از این میان تنها ۹ فروند تهاجمی هستند. تمامی هلی‌کوپترهای تهاجمی هوانیروز سپاه از نوع بل‌ای اِچ-۱جِی هستند که عمده آن‌ها در سال‌های اخیر طی پروژه‌ای به نام طوفان-۲ توسط شرکت هسا (هواپیماسازی ایران) ارتقا یافته‌اند تا قابلیت انجام عملیات در شب را پیدا کنند.

هلی‌کوپترهای هوانیروز سپاه تا پیش از تأسیس آن در اختیار نیروی هوافضای سپاه پاسداران قرار داشتند. از سال ۱۳۸۷ تا به امروز هلی‌کوپترهای کبرا سپاه جای کبرا‌های پایگاه یکم رزمی هوانیروز ارتش را در شمال غرب ایران گرفته‌اند. مهم‌ترین استفاده آن‌ها تأمین آتش پشتیبانی نزدیک هوایی برای یگان‌های تحت فرمان قرارگاه حمزه سیدالشهدای نیروی زمینی سپاه در استان آذربایجان غربی بوده است.

در ماه‌های گذشته و با افزایش خطرات امنیتی در مرزهای شرقی و شمال شرقی ایران، دو فروند هلی‌کوپتر کبرا اعزامی سپاه در پادگان حمزه نیروی زمینی سپاه در ارومیه به پایگاه فتح این نیرو در شهر کرج بازگردانده شده بودند. پس از آن این دو هلی‌کوپتر به فرودگاه بیرجند و پایگاه پهپادی تازه‌تأسیس آن در ضلع شمالی این فرودگاه اعزام شده بودند تا در صورت مواجهه نظامی نیروهای امنیتی ایران با طالبان علیه آن‌ها استفاده شوند.
پرواز پهپادهای سپاه بر فراز مناطق مرزی
داده‌های وب‌سایت‌های رهگیری پرواز هواپیماهای نظامی و غیرنظامی از صبح امروز حکایت از پرواز پهپادهای شناسایی نیروی زمینی سپاه پاسداران بر فراز مناطق مرزی با جمهوری آذربایجان و منطقه قره‌باغ دارد. این پهپادها که از اردبیل به پرواز درآمده‌اند، احتمالاً از نوع رزمی مهاجر ۶ در اختیار فرماندهی پهپادی نیروی زمینی سپاه هستند.
پهپادهای مهاجر ۶ مجهز به بمب‌های هدایت فروسرخ و لیزری قائم اخیراً قابلیت ضد تانک خود را در جنگ داخلی اتیوپی در منطقه تیگرای به نمایش گذاشته‌اند. ماه گذشته برای نخستین بار در تاریخ پهپادهای رزمی ایران، یک فروند پهپاد مهاجر ۶ نیروی هوایی اتیوپی موفق شد با استفاده از بمب قائم یک تانک اصلی میدان نبرد تی-۷۲ در اختیار شورشیان تیگرای را منهدم کند.

بزرگ‌ترین کاربر پهپادهای مهاجر ۶ در ایران نیروی هوافضای سپاه پاسداران است، اما در سال‌های اخیر در راستای کاهش زمان تأمین آتش پشتیبانی نزدیک هوایی با استفاده از پهپادهای رزمی این نیرو برای نیروی زمینی سپاه، یگان پهپادی این نیروی نظامی تشکیل شده و با این نوع از پهپادهای رزمی تجهیز شده است. در تازه‌ترین مورد در تیرماه سال جاری، شش فروند مهاجر ۶ توسط شرکت هسا به نیروی زمینی سپاه تحویل گردید.
دفاع تهاجمی، تنها برگ برنده سپاه در جنگ احتمالی با جمهوری آذربایجان
با وجود تجهیز نیروی زمینی سپاه به پهپادهای رزمی و انتحاری در سال‌های اخیر و همچنین با وجود در اختیار داشتن هلی‌کوپترهای ترابری و هجومی و تهاجمی، این نیرو توانایی نبرد کلاسیک با نیروهای زرهی ارتش جمهوری آذربایجان و متحدانش چون ترکیه و پاکستان را در هرگونه نبرد نظامی ندارد و لذا مجبور به اتخاذ تاکتیک دفاع تهاجمی در صورت مواجهه نظامی با آن‌ها خواهد بود.

در راستای اتخاذ تاکتیک دفاع تهاجمی، دو پایگاه موشکی نیروی هوافضای سپاه پاسداران مستقر در نزدیکی تبریز شامل پایگاه اسفهلان می‌توانند با استفاده از موشک‌های بالستیکِ نقطه‌زن پایگاه‌های هوایی نیروی هوایی جمهوری آذربایجان شامل پایگاه کردامیر و ناسوسنایا (در نزدیکی باکو) را غیرعملیاتی کنند.

نیروی هوایی آذربایجان حدود ۱۰ فروند جنگنده رهگیر میگ ۲۹ عملیاتی و حدود سی فروند جنگنده تهاجمی سوخو ۲۵ به‌طور عملیاتی در اختیار دارد. همچنین این نیرو ده‌ها فروند هلی‌کوپتر تهاجمی میل ۲۴ و ۳۵ در اختیار دارد که در مراحل نخستین جنگ قره‌باغ در سال گذشته مورد استفاده واقع شدند، اما پس از ساقط شدن یک فروند هلی‌کوپتر میل ۱۷ ترابری این نیرو توسط سامانه‌های پدافندی ارمنستان پروازهایشان محدود شد.

حال نیروهای نظامی جمهوری آذربایجان جهت انجام حملات هوایی بیش از هر چیزی بر پهپادهای رزمی بایراکتار تی بی-۲ (Bayraktar TB2) ساخت ترکیه و پهپادهای انتحاری ساخت اسرائیل اتکا می‌کنند. این پهپادها به‌طور مؤثر تجهیزات زرهی و پدافندی ارتش ارمنستان را در جنگ اخیر منهدم کردند.

در صورت بروز درگیری با نیروهای نظامی ایران، این پهپادها می‌توانند تنها در مناطق مرزی ایران خطرساز باشند زیرا نیروی زمینی سپاه با استفاده از سامانه‌های جنگال چون آفتابازا و ژیتِل ساخت روسیه می‌تواند در ارتباط آن‌ها با مرکز کنترل و هدایت اختلال ایجاد کند.

مشخص نیست که آیا با انجام رزمایش نیروی زمینی سپاه در منطقه مرزی ازجمله محور اصلاندوز، جمهوری آذربایجان به وضع محدودیت برای کامیونداران ایرانی پایان خواهد داد و رانندگان زندانی ایرانی را آزاد خواهد کرد یا نه، اما امروز نیروهای مسلح ایران و آذربایجان در بالاترین سطح از تنش‌های نظامی قرار دارند؛ تنش‌هایی که اگر به یک جنگ تمام‌عیار هم منتهی نشود، می‌تواند آسیب‌های اقتصادی برای جمهوری آذربایجان به همراه داشته باشد.
+240
رأی دهید
-22

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۷
  millionaire - منچستر، انگلستان

  تو نقشه های قبل از قاجار ارمنستان ، آذربایجان ، ترکمنستان استان‌های ایران بودن
  67
  198
  ‌سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۱:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا

  تا شاید خوابیدگان و احمق هایی‌ مثل " رأفی پور "از خواب بیدار شوند و چشم به روی خدمات و صداقت ارامنه و خیانت‌های مکرر " اقلیم اذربایجان " نبندند ! شاید این مسیری باشد که به حمایت " حماقت " گونه از طالبان پایان دهد و پنجشیر نیز از حمیاتِ شیرانِ ایران بر خوردار شود ! امین !
  66
  205
  ‌سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۱:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  Gminor - ساکرامنتو، ایالات متحده امریکا

  آذربایجان به عنوان کشور مستقل در خاک خودش حق رزمایش با هر کشور متحد خود از آن جمله ترکیه را دارد. جمهوری اسلامی و روسیه چه بخواهند چه نخواهند چه سکته کنند چه نکنند همان طور که کسی از ایران راجع به رزمایشش سوال نمیکند به ایران هم کوچکترین ارتباطی ندارد که آذربایجان با متحدان خود رزمایش برگزار میکند و. یا از. اسراییل سلاح میخرد بر عکس این گستاخی و پررویی جمهوری اسلامی را نشان میدهد که به صورت غیر قانونی از خاک آذربایجان استفاده میکند و سوخت و مهمات به تجزیه طلبان قره باغ میرساند و هنگام در خواست عوارض تازه در نهایت پررویی شکایت هم میکند در برگه های اون راننده کامیون های بازداشت شده از خانکندی به عنوان استاپاناکرت در خاک ارمنستان یاد شده بود که توسط دولت ایران صادر شده بود . اگر بر عکس این اتفاق در ایران اتفاق میافتاد و مثلا راننده های آذربایجانی در برگه های صادر شده از طرف دولتشان تبریز و اردبیل را به جای ایران متعلق به آذربایجان میدانستند این دو آتشه های وطنی قطار دشنام مادر و خواهر را اینجا ردیف میکردند
  274
  96
  ‌سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۳:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  dannni - سوئد، سوئد

  بر پدر هرچه جدایی طلب لعنت آذربایجان باید خوب گوش مالی خوب از طرف ایران ببیند حال اگر واقعا این سپاه پاسداران این کار کرد و یک ضربه کاری و خوب به این ها بزنه من دست یکی یکی آنها میبوسم سپاه همانطور تو عراق و وسوریه و یمن و لبنان دخالت کرد باید تو أذربیجان دخالت کنه و این قطعه جدا ناخواسته از ایران را برگرداند به مام میهن
  98
  251
  ‌سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۴:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  میلاد2020 - داخائو، آلمان

  امیدوارم یک روز این تکه از خاک ایران به سرزمین مادریش بازگردانده شود و خائنین کثیف جمهوری جعلی آذربایجان به جوخه های اعدام سپرده شوند....
  86
  228
  ‌سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۵:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا

  [::millionaire - منچستر، انگلستان::]. و البته قبل از شاه عباس صفوی و همچنین در زمانِ مسیح و شاگردانِ او " ارمنستان " خود یک امپراطوری ِ قدرتمند بود در حالیکه که هیچ اثری از نه تنها کشور بلکه " اقلیم آذربایجان " نیز در آن نقشه ها وجود ندارد ! کشور جعلیِ اذربایجان زاییده تفکرات مالیخولیایی و کثیفِ لنین و استالین است !
  79
  196
  ‌سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۶:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  mosyiran - لندن، انگلستان

  با اینکه از جمهوری اسلامی متنفرم ولی این حرکتشون خیلی به موقع و عالی بود. اذربایجان استان ایران هست پیش به سوی بادکوبه
  69
  138
  ‌سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۶:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Reza9118 - شهرکرد، ایران
  [::dannni - سوئد، سوئد::]. بله دست تک تک سپاهی ها رو باید بوسید که هواپیمای اوکراینی رو ساقط کردن و کودکان شیرخوار و زن و بچه های بیگناه رو به خاک و خون کشیدن و تو آبان ۹۸، ۱۵۰۰ ایرانی رو قتل عام کردن و تو تیر ۱۴۰۰ مردم تشنه لب خوزستان رو تیرباران کردن. حقیقتا که حافظه تاریخی ملت در حد ماهی هم نیست.
  98
  103
  ‌سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۶:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  The Green mile - مدیسون، ایالات متحده امریکا
  [::dannni - سوئد، سوئد::]. آذربایجان هم به مام وطن بازگرده تا اون بیچاره ها هم مثل مردم بدبخت ایران برن زیر یوغ یه مشت آخوند متحجر عقب افتاده! جمهوری اسلامی، ایران فعلی رو نمیتونه اداره کنه و کشور تو فقر و فلاکت دست و پا میزنه، شماها به فکر ملحق کردن کشورهای دیگه به ایران هستید.
  99
  92
  ‌سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۶:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  جمهوری جعلی باکو دلش خوش هست اسرائیل و ترکیه پشتش هستند واسه این داره پورو بازی در میاره، مطمئن باشید هیچ غلطی نمیتونه بکنه چون تاسیسات نفتیش بیخ گوش ایران هست و بمباران اونها یعنی بازگشت جمهوری باکو به عصر حجر چون اینا به غیر از نفت چیز دیگه ندارن. این یارو تقوی نویسنده این مطلب یادش رفت اینو بگه
  72
  120
  ‌سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  [::dannni - سوئد، سوئد::]. شرف سیاسی خریدنی نیست. باید داشته باشید. با شیطان کسی‌ پیمان نمی‌‌بندد.کسی‌ که دست سپاه می‌‌بوسد.دست کمی از جداهی طلب ندارد. سپاه ربطی به وطن پرستی ندارد.کسی‌ که با تانک بر روی کودک تشنه ایرانی‌ می‌‌رود. ربطی به وطن پرستی ندارد. سپاه.سیاست امپراطوری شیعه را دنبال می‌‌کند. و برای این سیاست. نه ایرانی‌. نه ترک. نه عرب می‌‌شناسد. سپاه اگر وطن پرست بود. چوب حراج به ایران نمی‌‌زد. تجربه چین و روسیه عقل شما را مداوا نکرد؟ این جانی ها کمانگیر؟ مریدان قاسم خود را زیر پرچم وطن پرستی‌ پنهان نکنند.
  59
  83
  ‌سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  kourosh2369 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  این احمقا نمیدون کشورشون اندازه یکی ازشهرستانهای ما هست که برای ایران شاخو شونه میکشن که با طناب عثمانیها و جوهودا دارن بالا میرن
  84
  94
  ‌سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران

  اون احمقهایی که بر علیه ملت بزرگ تورک در اینجا توهین کردن و بر علیه اونها مثبت دادن معلوم الحال هستن. سرتاپای یوزرهاشونو همه میشناسن. این عقده ها از دوران کودکی شون در زندگی سخیفشون در خانواده های بی درو پیکرشون تجمیع شده. به خدا عقب موندگی شما ربطی به ملت با اصالت تورک نداره.
  110
  41
  ‌سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان

  ایران هیچ غلطی نمی تواند بکند. زیاد جدی نگیرید
  104
  47
  ‌سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان

  یک تعداد چه دست یا باسن سپاه را ببوسند و چه دائم به ترک و آذری توحین و حقارت بکنید هیچ اثری به جز متحد کردن آسیای میانه را ندارد.اول فکری به کشور عصر حجری ایران بکنید بعد برای دیگران خط و نشان یا نسخه بپیچید.
  71
  45
  ‌سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان
  [::millionaire - منچستر، انگلستان::]. در نقشه های جدید دو سوم دنیا دست بریتانیای کبیر بود،خوب که چی؟!!
  42
  32
  ‌سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران

  [::kourosh2369 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::].... بی تربیت بی بوته
  57
  23
  ‌سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  dannni - سوئد، سوئد
  [::zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان::چرند نگو هرکه از خاک وطن دفاع کنه حال هرکه باشد شرف اش بیشتر از آن های که دست تو دست ترک ها و عرب‌های دشمن ایران است فهمیدی .. مجاهد خلقی اینها وقتی برند آن طرف رود ارس این یک سربلندی برای تمام ایرانی هاست
  35
  50
  ‌سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  بعضی از هموطن های ترک خودمو میبینم طرفداری دولت باکو و ترکیه رو میکنن، خنده دار هست والا اخه ترک ترکیه چه ربطی به شما داره اونها اصلا شما رو آدم حساب نمیکنن، مکزیکی ها زبون اسپانیولی دارن ولی اگر بگید کجایی هستید میگن مکزیکی هستیم نه اسپانیا یا آرژانتین نصفش ایتالیایی صحبت میکنن ولی نمیگن ما ایتالیایی هستیم من موندم چقدر آدم باید عقب مونده و عقدایی باشه که خودشو به ترکهای ترکیه بجسبونه، خدا رو شکر ترکیه هست آلمان نیست نصف ملتش در حال خر کاری واسه کشورهای اروپایی هستند.
  36
  69
  ‌سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  [::sahandogli - لندن، انگلستان::]. آخوند‌ها نمی‌‌توانند کاری کنند. ربطی به ایران ندارد. فکر کنم ایرانی‌‌ها از زمان نادر شاه.تا حتا آقا محمد خان اخته هم نشان دادند.که ایرانی‌‌ها خیلی‌ کار می‌‌تواند. بکنند. پان ترکیست‌ها حریف پادشا اخته ما هم نشدند.این آخری هم که .به رفیق پیشه وری نشان داد.که چقدر خوب می‌‌تواند کار کند. ایرانی‌ یا ایرانی‌ نبودن. میلی.از دیدی شما نیست. جالب که خود ترک‌ها ایران. به ترک‌ها مرید کروات رجب نشان داند. که چقدر ایرانی‌ هستند .چالدران.کم نشان دادیم؟
  26
  17
  ‌سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. چیزی که عوض داره.گله نداره. شما هم ۱۵۰۰ سال است افتادی دنبال عرب ها. دلال محبت آن‌ها شده. آدم حسابت نمی‌‌کنند. مجوس و از دین در رفته. می‌‌گویند. اون پان ترکیست دست کم دنبال منافعه ترک‌ها است. به قول خودشان.راست یا دروغ آن. گردن خودشان. شما اسم خود را گذاشته ایرانی‌.ولی خود ما را قتل عام می‌‌کنی‌. ایرانی‌ هستی‌. ولی ترک هم هستی. شدی کل عباس و غلام این و آن
  21
  28
  ‌سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران

  [::kourosh2369 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. [::mosyiran - والیس، جزایر والیس و فورتانا::]. [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. [::dannni - سوئد، سوئد::]. [::Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا::]. [::millionaire - منچستر، انگلستان::]. آواره های مزدور جمهوری اسلامی تک تک شما رو تو این سایت میدونم چیکاره اید. عقده حقارتتون از ملت بزرگ و کهن تورک ایران و قفقاز و توروکیه رو با خوتون به گور ببرید. هرکه با تورک درافتاد ورافتاد. کل دنیا دارن تحقیرتون میکنن اونوقت چسبیدید به تورکها و دشمنی میکنید. ایلو تبار شما عقب مونده و ضد بشر هستن به تورکها چه ربطی داره. برید خودتون رو اصلاح کنید. توقع دارید کامیون کامیون مواد مخدر از آزربایجات ترانزیت کنید به اروپا و اونها هم قربونتون برن؟ دشمنی با آزربایجان منجر به جنگ داخلی میشه. اگر خارش دارید بفرمایید. گرچه مال این حرفا نیستید. همتباران طالبانتون تازه قدرت گرفتن و برید به فکر آینده سیاهتون باشید.
  51
  29
  ‌سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  kourosh2369 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. بی بوته تو وطن فروشی چون احتمالا ترک هستی خودتو به این عثمانیا بی ریشهو اصالت می چسبونی
  34
  45
  ‌سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  millionaire - منچستر، انگلستان
  [::Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان::]. پس میگیریم داداش ، آذربایجان و ارمنستان مون رو پس میگیریم ، ما همه با هم هستیم ، تمامیت ارضی ایران خط قرمز ماست ، امثال amirgheryou رو پرتش میکنیم از کشورمون بیرون ، کسی که غیرت نداره و پرچم کشور بیگانه رو تو دستش میگیره ایرانی نیست باید بره تو بقل همون بیگانه
  22
  30
  ‌چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۱:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  خط قرمز من هم زیستن فاشیستها و عقب مونده های ذهنی مثل تو در کره زمینه. لذا این دنیا فقط با نابود شدن شماها مناسب زیست جانداران خواهد بود. تو خیلی هنرمندی برو طلبهای خانوادت رو نقد کن.
  27
  16
  ‌چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  واقعا برام کسر شانه با عده ای عقده ای و بی اصالت در یک مرز سیاسی زندگی کنم لذا تشریف ببرید به سرزمین اجدادیتون در افغانستان و پاکستان. ایران ارث پدرتون نیست. همون آزربایجان هم از پس جمهوری فاسیست اسلامی ایران و طرفداران جیرو خورشون برمیاد.
  28
  20
  ‌چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان
  در یک تعداد خون طالبانی بیشتر از حد معمول است و دوبار میکشند ،پرت می‌کنند،تسخیر می‌کنند ووو. کوچکترین حمله ای به آذربایجان باعث جنگ داخلی در ایران و آسیای مرکزی خواهد شد.زیاد شعار ندین فکری برای مردم زجر کشیده ایران بکنید. با سر ایران بازی نکنید.
  12
  21
  ‌چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان
  [::millionaire - منچستر، انگلستان::]. شعار نده ،شما یک طلوات و یک نذری بده بقیه اش حل میشه.
  11
  15
  ‌چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  millionaire - منچستر، انگلستان
  uk - ناتینگهام، انگلستان::]. طلبات و نذری بدم بقیه چی حله چرا چرت و پرت میگی ، واضح بنویس بفهمیم چی میگی ، حمله به آذربایجان باعث جنگ داخلی میشه ؟؟؟؟!!! چرا نستراداموس ؟ به داخلی چه مربوطه ؟ تو این بیمار خود بزرگبین بیگانه پرست amirgheryou رو جدی گرفتی ؟؟!! نه پدر جان این بنده خدا یه دوره درمانی لازم داره ، مریضه بیچاره, حرف‌هاشو جدی نگیر به .......مبتلاست ، همه رو دشمن میبینه ، میگه ایرانیم ولی برای یه کشور دیگه سینه میزنه ؟؟!! تهران به دنیا آمده ولی آرزوشه ترکیه ای ها ....!!!!! مریضه دیگه ، ولی جای نگرانی نیست تو هر جامعه ای چند تا از این مریض ها هستند ، چند تا دونه باعث جنگ داخلی نمیشه، اینها آخرش یا جاسوس بیگانه میشن یا ..... یا سر از تیمارستان در میارن ، ترکهای عزیز ایران اقوام مختلف ایران ( فارس و لر و لک و ارمنی و آشوری و قشقایی و گیل و تالشی و عرب ایرانی و کرد ایران و ترک ایران و بلوچ و باختری و …. ) رو هموطن خودش میدونه ، همه با هم هموطنیم ، ترکیه ای و عراقی و روس از ما نیست
  11
  13
  ‌پنجشنبه ۰۱ مهر ۱۴۰۰ - ۰۳:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. من به شخصه مطمئن شدم که تو حقوق بگیر حکومت اسلامی و عضو لشکر منافقین ولایی ها هستی. اگر فکر میکنی با ایجاد تفرقه بین فارس و ترک میتونی اتحاد بین ما مردم کل ایران رو از بین ببری کور خوندی. از تو زرنگتر خواسته اینجا عرض اندام کنه ولی دستش رو شده. در ضمن بسیار بی ادب و گستاخی. حواستو جمع کن.
  13
  28
  ‌پنجشنبه ۰۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان
  [::millionaire - منچستر، انگلستان::]. پسر جان با هم وطن گفتن این مشکل حل نمیشه،تا زمانیکه تحقیر و تمسخر و بی احترامی به اقوام غیر فارس (که همیشه بوده) و ادامه دارد پکپارپگی ایران را به خطر خواهد انداخت و اقوام ایرانی به طرف کشورهای هم زبان خود بیشتر نزدیک می‌شوند مانند ترک،عرب،بلوچ ،کورد.شهروند درجه دو بودن در سرزمین خود تجربه خوشایندی نیست.
  8
  12
  ‌پنجشنبه ۰۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::millionaire - منچستر، انگلستان::]. علاقه به مورد تجاوز قرار گرفتن اساسا در ایلو و تبار و .....و شهرستان جنابعالی تبلور دره. در تاریخ معمولا تورکها به دلیل قدرت و جسارت لازم بوده تجاوز و کسی توان تجاوز بهشون رو نداشته. مشخصا از این حرفت معلومه چیزی مثل مورد تجاوز قرار گرفتن در .....عادیه. در ضمن دهن ....رو حتی برای گفتن واژه عزیز برای کلمه پاک تورک باز نکن. چون نه ما عزیز شماییم و نه شما ...عزیز ما. حساب ما با شما خیلی وقته مشخصه.
  21
  13
  ‌پنجشنبه ۰۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  millionaire - منچستر، انگلستان
  [::Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان::]. نه پدر جان ، هر کی تو دیار خودش شیر ه ، چون بیشتر شهرای ایران فارسند به نظر میرسه فارسها نژاد پرستند ، ولی اینطور نیست ، گیلانی ها یه غیر خودی رو گیر بیارن و جمع شون جمع باشه اذیتش میکنند میزننش ، ترکها که بی خونریزی تهران رو تسخیر کردن کسی کاری بهشون نداره، میل به خروج از کشور هم تو همه هست ، کل ایران میخوان در رن حالا همسایه هم زبون خب چه بهتر ، ولی به قولی میگن پاش بیوفته هیچکی نمیخواد شکل ایران تغییر کنه بجز amirgheryou و چند تا دونه مریض مثل خودش ، اینها هم خوب میشن انشاالله مریضن دیگه .
  13
  12
  ‌پنجشنبه ۰۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  millionaire - منچستر، انگلستان
  [::Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان::]. ماجرای فرنگیس حیدرپور رو بخون ، ببین شیر زن ایرانی چه جور خاکشو دوست داره ، ۹۹٪ مرز نشینها همینجورن از خاکشون تنفر ندارن که ، این amirgheryou کم یابه ، کسی در این حد ... نیست که وطن و خانه و .... به ترکیه ای ها تعارف کنه ، وز وز هم میکنه واسه من کامنت میزاره ، من اصلن نمیخونم کامنتهاشو در کلاس من نیست اصلن شما هم نخونید آخی مریضه دیگه
  13
  11
  ‌پنجشنبه ۰۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان
  پسر جان متوجه نیت شما که فقط از شخص دیگری ذکر میکنید را متوجه نمی شوم،حرکتی بزرگ در شهرهای مختلف آذربایجان در جریان است که خواستار آزادی زبان و فرهنگ خود هستند،شما این حرکت را هر جور که میخواهی تفسیر بکن.ترکهای ایران از طوایف دلیر افشار گرفته تا ترکمن‌ها و آذری‌ها حق خود میدانند که در سرزمین اجدادی خود شهروند درجه دو نباشند. خیلی از اقربای من پدر بزرگ و مادربزرگ در اذربایجان شمالی زندگی می‌کردند و می‌کنند و من ومنها کوچکترین توحین و فحاشی به آنها را بی جواب نمی گذارم .
  7
  11
  ‌پنجشنبه ۰۱ مهر ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  millionaire - منچستر، انگلستان
  [::Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان::]. عزیز برادر شهروند درجه دو کدومه ، چرا یه جمله رو طوطی وار تکرار میکنی ، تو پایتخت کشور ۹۰٪ ترکند ، تو هر شهری نصفشون ترکند ، تو هر خانواده ای چند تا ترک پیدا میشه ، اصلن مگه میشه درجه بندی کرد ، یعنی چه درجه دو درجه دو هی تکرار میکنی رهبر ترک نصف مجلس ترک نصف کشور ترک ، اگه درجه بندی هم باشه این غیر ترکه که درجه دو واقع شده ، از لحاظ تحصیل و کتابهای درسی بچه ها که باید به زبان محلی باشه خب همه اینو دوست دارن و انشاالله بشه ولی یه سری کتاب هم جدا با یه سری معلم به هر زبان محلی باید تربیت بشن اون کرد هم می‌خواد به زبان خودش بچه ش تو مدرسه درس بخونه ، اون لر ، عرب ، بلوچ ، ترکمن ، لک ، گیلک ، مازنی ، بختیاری و قشقایی و…. اینها هیچ حق و حقوقی ندارن ؟؟؟؟!!!! چند جور کتاب چند جور معلم ،خب ندارن خبر مرگشون ، انشاالله در آینده صدها مدل کتاب و معلم همون زبان پرورش بدن و کتاب چاپ کنند ، ولی چون حالا فارسی رو زبان مشترک اعلام کردن بقیه میشن درجه دو ؟؟؟؟!!! فارسی درجه یک نیست اصلن درجه بندیی در کار نیست ، زبان مشترکه ، ما هم اولش تو مدرسه مشکل داشتیم
  6
  8
  ‌پنجشنبه ۰۱ مهر ۱۴۰۰ - ۲۳:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  millionaire - منچستر، انگلستان
  [::Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان::]. مدارس نقاط محروم کشور رو دیدی ؟ میدونی چقدر روستا ها تو جنوب کشور مدرسه ندارن ؟ همین کتاب فارسی مشترک همین معلمهای معمولی رو ندارن ، بچه کوچک کیلومترها تو بیابون راه میره تا برسه یه جای آبادتر و مدرسه بره ، به بچه هموطن من تو جنوب تمساح حمله میکنه ، سگ وحشی ، مار و عقرب ، کیلومترها خطر میکنه تا به یه مدرسه ، فارسی کتاب و فارسی زبان و فارسی معلم برسه اونم هر روز ، از رودخونه ردمیشن ،پدر و مادرهاشون گرفتاری میکشن ، نیست آقا جون نیست مدرسه و معلم و کتاب نیست ، دکتر و بیمارستان و آب آشامیدن آقا آب آشامیدنی ندارن ، همه این کمبودها رو‌ اون هموطن کرمانی اون هموطن جنوب خراسان اون هموطن کولی و چادر نشین و حاشیه کویر نشین و اون هموطن کرد من ، هموطن بلوچ من و دیگر نقاط کشود داره ، یه سری دزد بی وجدان دارن حق اون مناطق رو میخورن ، خانه از پای بست ویران است ، بعد یه سری خود بزرگ بین گنده دماغ از برتری خود و برتری نژاد خود و برتری زبان خود میگن ، آقا تو برتر تو والا مقام تو اصلن انسانتر ،چه توقعی از این ملت داری ؟ همه برات تعظیم کنند؟! چی میخوای الان ؟
  5
  5
  جمعه ۰۲ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  millionaire - منچستر، انگلستان
  بوجه بزارن برای قوم تو نژاد تو و شهر تو ، برا همین زبان مشترک کتاب و معلم و مدرسه کافی نیست ، بیش از سی زبان مختلف تو ایران هست ، یکی به نعل میکوبید یکی به میخ ، تا فلاکت مردم رو میبینیم همه دلسوز و گریان برای هموطن میمیریم بعد از اون طرف میخوایم جدا شیم ، آذربایجان و ارمنستان زمان شوروی یک کشور بودن هموطن بودن حالا ببینید چطور همدیگر رو میکشند ، از دل برود هر آنکه از دیده رود ، جدا شدن یعنی بیگانه شدن کم کم غریبه شدن ، چرا ؟ برای چی آخه ؟ چه مثبتی توش هست !!!!؟؟ کدوم کشور تو دنیا بعد از تکه تکه شدن خوشبخت شد ؟؟! همه قاطی شدیم تو هر خانواده ای ترک هست کرد هست ، گرفتاریهای بعد از اینجور تفرقه پراکنیهابه این سادگی نیست
  4
  1
  جمعه ۰۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  agha_ehsan - تهران، ایران
  آقا انصافا آذربایجان خوب کاری میکنه دیگه . جمهوری اسلامی غلط میکنه از خاک آذربایجان به دشمن ترکها ( یعنی ایروان - ارمنستان ) آذوقه میرسونه . ارمنی ها برن از روسیه بگیرن که هم دین و هم کیششونه . مگه ما خوشمون میاد مثلا تو جنگ با عراق ، قطر بیاد از خاک ایران به عراقی ها کمک برسونه ؟ آذربایجان باید کلا رفتن کامیونهای ایرانی به ایروان رو ممنوع کنه و اون راننده ها رو هم دراز به دراز بخوابونه و به راه راست هدایتشون کنه که بجای کمک رسانی به دشمن ترکها یکم به فکر ملت خودمون باشن
  2
  10
  جمعه ۰۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  agha_ehsan - تهران، ایران
  مگه ما خوشمون میاد مثلا تو جنگ با عراق ، قطر بیاد از خاک ایران به عراقی ها کمک برسونه ؟ آذربایجان باید کلا رفتن کامیونهای ایرانی به ایروان رو ممنوع کنه
  3
  13
  جمعه ۰۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.