طالبان به زنان شاغل در شهرداری : بروید در خانه بمانید

 تظاهرات زنان افغان شهر کابلصدای آمریکا :شهردار موقت پایتخت افغانستان روز یکشنبه ۲۸ شهریور، در شرح جزئیات محدودیت‌های حاکم بر زنان تحت قوانین جدید دولت طالبان گفت، به زنان کارمند دولت در کابل گفته شده است که در خانه بمانند و کار کردن تنها برای زنانی مجاز است که شغل آنها را نمی‌توان با کارمندان مرد جایگزین کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، این تصمیم در جلوگیری از بازگشت بیشتر کارکنان شهری زن به سر کارشان علامت دیگری است که نشان می‌دهد طالبان، به رغم وعده‌های اولیه‌شان مبنی بر مدارا و همه‌شمول بودن، تفسیر تند خود از احکام اسلام را اعمال می‌کنند.

طالبان ماه گذشته در پی خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و فروپاشی بسیار سریع دولت و ارتش افغانستان، کنترل حکومت آن کشور را در دست گرفتند. آنها در دوره قبلی حکومت خود بر افغانستان طی سال‌های دهه ۱۹۹۰ میلادی، حضور دختران و زنان را در مدارس، مشاغل، و اجتماعات عمومی ممنوع کرده بودند.

وزارت آموزش و پرورش دولت طالبان همچنین اعلام کرد که دانش‌آموزان پسر و معلمان مرد کلاس‌های متوسطه و دبیرستان می‌توانند از روز شنبه به کلاس‌های درس بازگردند، ولی به دانش آموزان دختر در این گروه تحصیلی گفت که تا اطلاع ثانویه نمی‌توانند به مدرسه بازگردند.

دولت طالبان پیشتر گفته بود که زنان، در صورتی که ساختمان‌ها یا کلاس‌های درسی آنها از مردان جدا باشد و حجاب اسلامی را کاملاً رعایت کنند، اجازه دارند به تحصیلات دانشگاهی خود در مراکز تحصیلی خصوصی و عمومی ادامه دهند.
مقامات طالبان روز جمعه همچنین با منحل کردن «وزارت امور زنان افغانستان» ساختمان آن را به «وزارت امر به معروف و نهی از منکر» تبدیل کردند.
+17
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۸
  حمید اندیشه - لندن، انگلستان
  من نمیدونم این پوفیوزا مگه خوار مادر ندارن یا نداشتن؟!؛چطور میشه حتی حداقل حق و حقوق شهروندی هم به اینا قائل نشد؟!!؛مگه میشه یه کشور و جامعه رو کلا از جنس مخالف تهی کرد؟!!!؛چه موجوداتین اینا آخه؟!!
  1
  17
  دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.