آیا خرید مسکن در ترکیه برای دریافت اقامت کافی است؟

دویچه وله :بر اساس آخرین داده‌های مرکز آمار ترکیه تنها در ماه اوت ۲۰۲۱، ۹۱۱ واحد مسکونی در ترکیه از سوی شهروندان ایران خریداری شده است. به این ترتیب ایرانی‌ها در ماه اوت بار دیگر در صدر خریداران خارجی مسکن در ترکیه قرار گرفتند.

آخرین گزارش مرکز آمار ترکیه نشان می‌دهد خرید مسکن از سوی شهروندان ایران در ترکیه همچنان سیر صعودی دارد. بر این اساس تنها در ماه اوت (مرداد) سال جاری میلادی ۹۱۱ واحد مسکونی از سوی ایرانی‌ها در ترکیه خریداری شده است.

ایرانی‌ها در دو سال گذشته همواره بزرگترین سهم را در خرید مسکن در ترکیه داشته‌اند اما با از سرگیری مذاکرات هسته‌ای این آمار برای چند ماه با افت روبرو شد.

به گزارش رسانه‌های داخلی شهروندان ایرانی در هشت ماه اول سال ۲۰۲۱، ۴۶۰۰ واحد مسکن در ترکیه خریداری کرده‌اند. این رقم نسبت به هشت ماه اول سال ۲۰۲۰، ۲۱ درصد و نسبت به هشت ماه اول سال ۲۰۱۹ حدود ۴۷ درصد رشد کرده است.

بر اساس داده‌های مرکز آمار ترکیه در سال ۲۰۲۰ ایرانی‌ها ۷۱۸۹ واحد مسکونی را در ترکیه خریداری کرده‌اند که نسبت به سال پیش از آن رشد ۲۵ درصدی داشته است. این آمار نسبت به دوران پیش از تحریم‌ها ۱۰ برابر شده است.
"فریب تبلیغات را نخورید"
مصطفی قلی خسروی، رییس اتحادیه مشاوران املاک در ایران می‌گوید:«با این قیمت‌هایی که از خرید خانه در ترکیه عنوان می‌شود، می‌توان چیزی شبیه به مسکن مهر خارج از شهر در ترکیه خریداری کرد بنابراین مردم فریب تبلیغات جذاب خرید مسکن در ترکیه را نخورند.»

خسروی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا تاکید کرد همچنان هر گونه خرید، فروش و معامله یا تبلیغ خرید مسکن در کشورهای خارجی در ایران غیرقانونی است و هیچ مشاوره املاکی حق معامله ملک خارجی را ندارد. به گفته او در نبود این امکان برای عده‌ای موقعیتی برای "سوء استفاده" از این وضعیت ایجاد کرده و مالباخته نهایی همواره خریدار ایرانی است که حتی امکان شکایت هم ندارد.

رییس اتحادیه املاک ایران افزود در تبلغات فروش مسکن در ترکیه گفته نمی‌شود که قیمت ارائه‌شده در کدام منطقه استانبول و برای چه کیفیت ساختی تعیین شده است و اگر خریدار پس از معامله تصمیم بگیرد ملک را پس بدهد یا واگذار کند، یک سوم هزینه خرید از سرمایه او کسر خواهد شد.

رییس اتحادیه املاک ایران همچنین وعده دریافت مستقیم اجازه اقامت با خرید مسکن در ترکیه را بی‌پایه خواند و تاکید کرد: «مردم پیش از اینکه نسبت به خرید مسکن برای اخذ اقامت در ترکیه اقدام کنند، بدانند که در ترکیه به اتباع خارجی که مسکن خریداری می‌کنند، دو سند داده می‌شود. یک سند از سوی شهرداری است که این سند به تنهایی برای اخذ اقامت کفایت نمی‌کند و سند دیگر یک سند ثبتی است که فقط به اتباعی داده می‌شود که چند سال در ترکیه اقامت داشته باشند و در غیر این صورت سند ثبتی به افراد ارایه نمی‌شود که با دو سند شهرداری و سند ثبتی بتوانند برای اخذ اقامت اقدام کنند.»
+26
رأی دهید
-9

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.