نهنگ‌های قاتل کوسه‌های سفید بزرگ را قتل عام کردند

العربیه :ناظران اخیرا در سواحل شرقی آفریقا متوجه شدند که بقایای پاره پاره شده پنج کوسه سفید بزرگ روی ماسه‌ها به خاک نشسته‌اند، و کمی بعد معلوم شد که کشتار کوسه‌ها کار نهنگ‌های قاتل بوده است.

نهنگ‌های قاتل که می‌توانند تا ده متر رشد کنند، به کوسه‌های شش‌متری حمله کرده بودند، و با دریدن شکم کوسه‌ها، جگر آنها را درآورده و خورده بودند. این نهنگ‌ها عمدتا کوسه‌ها را به هوای کبد چرب و غنی از انرژی‌شان هدف قرار می‌دهند.

نهنگ قاتل برای کشتن کوسه از روش هوشمندانه‌ای استفاده می‌کند. به دلیل یک ویژگی زیستی مخصوص کوسه‌ها، این جانوران اگر به پشت چرخانده شوند، وارد خلسه شده و عملا فلج می‌شوند. به نظر می‌رسد نهنگ‌های قاتل هم این را می‌دانند، و ابتدا کوسه‌ها را به پشت می‌چرخانند، و هنگامی که کوسه از کار افتاد، شکمش را می‌درند و جگرش را درمی‌آورند.

نهنگ‌های قاتل موجوداتی پستاندار و از کوچک‌ترین گونه‌های نهنگ هستند، و در اکثر آب‌های جهان یافت می‌شوند. آنها به طور گله‌ای زندگی و شکار می‌کنند، و رژیم غذایی‌شان متنوع است، اگرچه دسته‌های مختلف‌شان در مناطق مختلف جهان اغلب در شکار نوع خاصی از جانوران تخصص دارند.

برخی نهنگ‌های قاتل منحصراً ماهی‌خوار هستند؛ بعضی دیگر پستانداران بزرگ دریایی مانند فک‌ها و دلفین‌ها را شکار می‌کنند. حتی مشاهده شده که برخی نهنگ‌های قاتل به بچه‌های نهنگ‌های بزرگتر و حتی نهنگ‌های بزرگ بالغ حمله می‌کنند. نهنگ‌های قاتل «شکارچیان برتر» هستند، به این معنی که خودشان شکارچیان طبیعی ندارند.

بر خلاف برخی گونه‌های کوسه، نهنگ‌های قاتل تهدیدی برای انسان محسوب نمی‌شوند، و تاکنون هیچ حمله مرگباری از سوی آنها به انسان در آب‌های آزاد گزارش نشده است. با این وجود، پیش آمده که نهنگ‌های قاتل اسیر در آکواریوم‌ها و پارک‌های آبی به تربیت‌کنندگان خود حمله کرده و بعضا آنها را کشته‌اند.
+28
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.