خامنه‌ای بعضی از ورزشکاران ایرانی را «وطن‌فروش و خودفروش» خواند

رهبر جمهوری اسلامی ایران در جمع ورزشکاران ایرانی که در المپیک و پارالمپیک توکیو مدال آوردندبی بی سی :آیت الله علی خامنه‌ای در جمع ورزشکاران ایرانی، بعضی از ورزشکاران را «وطن‌فروش» و «خودفروش» خوانده و تاکید کرده ممنوعیت مسابقه با ورزشکاران اسرائیلی باید ادامه پیدا کند.

رهبر ایران در جمع ورزشکارانی که در المپیک و پارالمپیک توکیو مدال آورده‌اند، درباره «مدال‌آوری ناسالم» نظرش را توضیح داد: «علاوه بر ناداوری‌ها، رشوه و زد و بندهای سیاسی و استفاده از مواد نیروزا، کسب مدال به‌واسطه وطن‌فروشی و خود فروشی نیز از نمونه‌های قهرمانی ناسالم است.»

سخنانی که به نظر می‌آید اشاره به ورزشکارانی دارد که با پرچم کشور دیگری در المپیک شرکت کرده‌اند.

در تیم پناهجویان المپیک توکیو ۵ ورزشکار ایرانی نیز حضور داشتند. سعید ملایی هم با پرچم مغولستان در المپیک نقره گرفت. کیمیا علیزاده، قهرمان تکواندو گرچه نتوانست مدال بگیرد؛ اما حریف خود را که با پرچم ایران مسابقه می‌داد، شکست داد.

بیشتر ورزشکارانی که از ایران خارج شده و با پرچم کشوری دیگر مسابقه می‌دهند، دلیل خود را «تبعیض» در ورزش عنوان می‌کنند از جمله تصمیم‌های به گفته آنها سیاسی که بر سرنوشت حرفه‌ای آنها تاثیر گذاشته است؛ مانند ممنوعیت مسابقه با ورزشکاران اسرائیلی.

بعد از اعتراض سعید ملایی، پرونده محرومیت جودوی ایران به جریان افتاد. سال ۲۰۱۹ سعید ملایی قهرمان سابق جهان، تیم ایران را ترک کرد و گفت که به او دستور داده شده بود بازی‌هایش را ببازد تا با حریفان اسرائیلی روبرو نشود.
سعید ملایی، قهرمان ایرانی جودوی جهان
فدراسیون جهانی جودو، ورزش ایران را ۴ سال تا ۲۰۲۳ از مسابقات جهانی محروم کرده است.

امروز، شنبه ۲۷ شهریور، آقای خامنه‌ای با تاکید بر ادامه این روند گفته است: «ورزشکار سربلند ایرانی نمی‌تواند به خاطر یک مدال با نماینده رژیم جنایتکار دست بدهد و عملا او را به رسمیت بشناسد.»

او تاکید کرده که «مسئولان ورزشی و ورزشکاران نباید در این حوزه، به هیچ وجه منفعل شوند.»

رهبر جمهوری اسلامی ایران با اشاره به تبعات خودداری از مسابقه با ورزشکاران اسرائیلی گفته است: «وزارت ورزش و وزارت امور خارجه و دستگاه‌های حقوقی باید این موضوع را از راه‌های حقوقی دنبال و از ورزشکاران کشور و حتی ورزشکاران مسلمان دیگر کشورها همچون ورزشکار الجزایری که اخیراً محروم شد، حمایت کنند.»

کیمیا علیزاده تنها زن مدال‌آور المپیک ایران بعد از خروج از کشورش گفت: من یکی از میلیون‌ها زن سرکوب شده در ایرانم که سال‌هاست هر طور خواستند بازی‌ام دادند. مدال‌هایم را پای حجاب اجباری گذاشتند و به مدیریت و درایت خودشان نسبت دادند
کیمیا علیزاده تنها زن مدال‌آور المپیک ایران بعد از خروج از کشورش گفت: من یکی از میلیون‌ها زن سرکوب شده در ایرانم که سال‌هاست هر طور خواستند بازی‌ام دادند. مدال‌هایم را پای حجاب اجباری گذاشتند و به مدیریت و درایت خودشان نسبت دادندآقای خامنه‌ای همچنین در مقابل ورزشکاران «وطن‌فروش» ملاک‌های «قهرمانی ارزشمند» را اینطور برشمرده است: نام‌گذاری کاروان ورزشی به نام شهیدان بویژه شهید سلیمانی، اهدای مدال از طرف چند قهرمان به شهیدان خاص، استفاده از چفیه به‌عنوان نماد ایثار و مقاومت و سجده برآن، رعایت حجاب و پوشش بخصوص استفاده از چادر در پرچمداری کاروان، ابراز عشق و محبت به پرچم ایران، صحنه‌های نماز خواندن، درآغوش گرفتن حریف مغلوب و صحنه احترام تیم والیبال پارالمپیک به مادر شهید بابایی، جلوه‌هایی از ارزش‌های اسلامی و معرف هویت ملت ایران هستند.

رهبر ایران بار دیگر تاکید کرده که زنان ایرانی در رقابت‌های توکیو ثابت کردند حجاب اسلامی مانع درخشش در عرصه ورزش نیست.

اگر می‌خواهید بدانید چرا بعضی ورزشکاران ایرانی خواهان تحریم ورزش ایران هستند، این مطلب را بخوانید: المپیک؛ چرا ورزشکاران تبعیدی خواستار تحریم ایران هستند؟
+19
رأی دهید
-124

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  منظورش اینه که هر کدوم مدالش رو به من تقدیم نکنه خودفروشه. جناب سروان شما مدال “کاسه لیسی در حین دستمال بدست بودن” خودت رو را تقدیم نکردی؟
  6
  68
  شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Democ.IR - تهران، ایران

  جناب مقام معظم مباشر! ورزشکار هم یک شهروند است مثل همه شهروندان. آرزوها و اهداف و برنامه هایی برای زندگی اش دارد، همچنانکه زندگی و کار و شغل آزادی دارد. نمی تواند که اسیر خودخواهی ها و شهوات سیاسی بی حد و اندازه رژیم مستبد شما فرقه تبهکار باشد. چنانکه میدانیم بسیاری از این ورزشکاران به خاطر افتضاح و تباهی که فرقه تبهکار به مدیریت شما به نام ایران و ایرانی تحمیل کرده، با بسیاری موانع غیراخلاقی و غیرضروری در رشته خود روبرو است و گاهی این سیاست های شما، خط پایان و دیواری آجری به روی آینده آنان کشیده. همانطور که تک تک 80 میلیون ایرانی که این افتضاح و تباهی را در تمام ارکان زندگیشان لمس کرده و می کنند. حالا شما به من بگویید وطن فروش کیست؟ آیا آن غلام حلقه به گوش روسیه که افتخار میکرد کمر ملت ایران و جوان ایرانی بخاطر حمایت از فلسطین خرد شده؟ و باید همچنان هم خرد شود؟ همانی که آبرو و حیثیت ایران در مجامع جهانی را به درک میفرستاد و افتخار می کرد؟ فرقه شما در اوایل دهه 80 خورشیدی یک حرف راست از دهانش بیرون پرید؛که جمهوری اسلامی برای آبادانی کشور نیامده، آن را که شاه داشت انجام میداد
  5
  50
  شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۷
  پویا ۸۷۹۰ - طهران، ایران

  مگر تو اشغالگر غلام حلقه به گوش کمونیست مگر 'وطنی هم برای ما باقی گذاشتی ؟؟؟!!
  6
  57
  شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Democ.IR - تهران، ایران

  سخن کوتاهی هم با ورزشکاران و جوانان و آینده سازان واقعی این کشور دارم: شما مالکان و تصمیم گیرندگان حقیقی و نهایی کشورتان هستید و خواهید بود. تنها کافی است نگاهی به ویرانی چهار دهه و نتایج فاجعه بار یک حکومت مستبد و خودخواه و توتالیتر به کشورتان داشته باشید. تا زمانی که تاریکی در آسمان حکمفرما است، خبری از خورشید تابان نخواهد بود، و این خورشید است که باعث سربرآوردن جوانه ها از زیر خاک می باشد، شک نکنید زیرا که این قانون طبیعت در سراسر پهنه گیتی، تاریخ و جغرافیا است. به جای ترک میهن و فرار از چالش و وظیفه عمومی مان، می بایست تا تمام قوا و نیرو و تلاشمان را برای زدودن سیاهی و تباهی با دستان و زور بازوان جوانان و پهلوانان خودمان انجام دهیم؛ شاید که پیروز نباشیم، اما قطعا بدون نبرد زمین جنگاوری را ترک نگفته ایم. اگر سرزمین مادری و ملت شما ارزش جنگیدن نداشته باشد، پس کجا ارزشش را دارد؟
  4
  41
  شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zavareh - رودسر، ایران

  تاریخ این مرز و بوم هرگز وطن فروش و خود فروش تر از شخص سیدعلی خائن را بخود ندیده است.
  5
  65
  شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  باشه مهندس - اسن، آلمان

  دیوث.
  6
  56
  شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  آیا از تو خودفروش تر وجود دارد؟ هم جسمی، هم روحی و هم معنوی؟ آخه چه مرگته که 6 متر پارچه رو به دور کله ت پیچیدی و هی زر مفت میزنی و در همه موارد خودتو صاحب علم و نظر میدونی؟
  5
  54
  شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Reza9118 - شهرکرد، ایران

  این "وطنی" که خامنه ای و مگس های دور و ورش ازش حرف میزنن و به مخالفان خودشون هم برچسب وطن فروش میزنن، دقیقا کجاست؟!
  4
  45
  شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Chokam - ری، ایران
  مسابقه بااسراییل برای موفقیت فردی اون شخص،که مسابقه بده طلابگیر.امانه موفقیت جمعی. چون همه دسته جمعی میرن تماشای دربی،بی تفاوت به دخترآبی پشت در بسته خودسوزی میکنه.اینهاملت نیستن،اشخاص هستن دنبال موفقیت شخصی
  21
  5
  شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  arian1 - ابادان، ایران

  این آخوند روضه خوان نادان چه چیزی از ورزش و ورزشکاران می داند که در باره ورزش به خود اجازه اظهار نظر می دهد و یا اینچنین چرندیات بگوید. مگر تخصص و یا تجربه ای در ورزش یا دانشی در علوم ورزش دارد؟
  7
  43
  شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان

  اگر مرزها را باز نگه دارند و امکان خروج برای همه باشد مطمئنم ۸۰ میلیون ایرانی وطن فروشی را به اینها ترجیح می‌دهند.طرز فکر ۱۴۰۰ سال قبل با قرن ۲۱ نتیجه اش همین بیش نیست.
  4
  44
  شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::باشه مهندس - اسن، آلمان::]. مختصر و مفید
  2
  13
  شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.