خودسوزی یک زن ترنس ایرانی در برلین

ایران وایر :خبر خودسوزی یک زن ترنس ایرانی در برلین تکان‌دهنده است. گفته می‌شود این زن ترنس که ۴۰ سال داشته، روز سه‌شنبه ۱۴ سپتامبر ۲۰۲۱ در شهر برلین اقدام به خودسوزی کرده که منجر به مرگ وی شده است.

به نقل از «شش‌رنگ»، شبکه لزبین‌ها و ترنس‌جندرهای ایرانی، این اقدام در «الکساندر‌پلاتز»، یکی از مکان‌های پررفت و آمد و توریستی شهر برلین اتفاق افتاده است.

به گفته شاهدان، حدود ساعت یک و ۲۰ دقیقه بعدازظهر، در مقابل یک فروشگاه بزرگ، زن ۴۰ ساله‌ای بدون هیچ حرفی خود را به مایع قابل اشتعال از قوطی بنزین آغشته کرده و خود را به آتش کشیده است.

یکی از کارکنان فروشگاهی بزرگ که در صحنه بوده، توانسته است آتش را به سرعت خاموش کند و با آتش‌نشانی تماس بگیرد. اما زن ترنس بعد از انتقال به بیمارستان، به دلیل آسیب‌های شدید ناشی از سوختگی، جان خود را از دست داده است.

به گفته مقامات این شهر، هنوز دلیل اقدام به خودسوزی این زن مشخص نیست.

روزنامه «بیلد» در اولین گزارش خود خبر داده بود که مردی خود را به آتش کشیده است اما سخن‌گوی پلیس اطمینان داده که فرد جان باخته، یک زن و اقدام او، خودکشی بوده است.

«انجمن ملی ترنس» در آلمان اعلام کرده است که با همکاری «سازمان پناه‌جویان ترنس»، روز یک‌شنبه ۱۹ سپتامبر ساعت سه بعدازظهر مراسم یادبودی برای او در میدان «الکساندر‌پلاتز» برگزار خواهد کرد.

ترنس ‌به افرادی گفته می‌شود که تعریف و باورشان از جنسیت و هویت جنسیتی‌ خود با آن‌چه در بدو تولد بر اساس ظاهر اندام جنسی به آن‌ها اطلاق شده، متفاوت است.

افرادی که با جسم و اندام جنسی منتسب به مردانه متولد شده‌اند اما خود را یک زن هویت‌یابی می‌کنند، «زن ترنس» و به کسانی که با جسم و اندام جنسی منتسب به زنانه متولد شده اما خود را یک مرد هویت‌یابی می‌کنند، «مرد ترنس» گفته می‌شود.

برخی از ترنس‌ها نیز خود را در هیچ یک از دوگانه زن و‌مرد تعریف نمی‌کنند و جنسیت خود را «نان‌باینری» یا «غیردوگانه» تعریف می‌کنند.

ترنس‌ها مانند همه انسان‌ها می‌توانند گرایش‌های جنسی مختلف داشته باشند؛ هم‌جنس‌گرا، دگرجنس‌گرا، دوجنس‌گرا، همه‌جنس‌گرا، هیچ‌جنس‌گرا و….

با وجودی‌ که تا این لحظه جزییات دقیق‌تری از حادثه در دست نیست اما می‌توان گمانه‌زنی کرد که فرد مورد نظر به دلیل همه فشارها، تبعیض‌ها، خشونت‌ها و معضلات و مشکلات پناه‌جویی و پناهندگی که معمولا افراد ترنس و اعضای جامعه رنگین‌کمانی در زندگی خود آن‌ها را تجربه می‌کنند، اقدام به خودسوزی کرده است.

بر اساس مطالعات انجام شده، به نظر می‌رسد نوجوانان و جوانان رنگین‌کمانی بیشتر از هم‌سالان خود افکار خودکشی دارند و یا اقدام به خودکشی می‌کنند.

با وجود آن‌که بیش از چهار دهه از زمان خروج هم‌جنس‌گرایی از لیست بیماری‌های روانی می‎گذرد‌ و ترنس‌ها نیز در جدید‌ترین نسخه تشخیص بیماری‌های سازمان بهداشت جهانی، دیگر افرادی با اختلال هویتی تلقی نمی‌شوند اما اعضای این جامعه تحت تاثیر فشارهای جامعه و تبعیض قرار دارند.

نداشتن شغل مناسب، آزار جنسی، توهین و تحقیر، پس زدگی و نداشتن حمایت لازم از سوی خانواده و جامعه، پایان یافتن روابط عاطفی، مهاجرت، مصرف بیش از اندازه مواد مخدر و یا الکل از عواملی هستند که بر روی سلامت روان این گروه اثر می‌گذارند و خطر اقدام به خودکشی را بالا می‌برند.

مطالعات در کشورهای غربی نشان می‌دهند از میان کسانی که خود را متعلق به جامعه رنگین‌کمانی می‌دانند، حدود ۴۰ درصد به خودکشی فکر کرده و ۲۵ درصد نیز اقدام به خودکشی کرده‌اند. این در حالی است که این آمار در میان دگرجنس‌گرایان، به ترتیب ۱۵ و شش درصد است.

در کشورهایی مانند ایران که هر گرایش‌ جنسی غیر از دگرجنس‌گرایی جرم محسوب می‌شود، آمار موثقی در این باره وجود ندارد. اما به گفته روان‌شناسان، افراد رنگین‌کمانی در این جوامع تحت تبعیض و فشار اجتماعی بیشتری هستند که سلامت روان آن‌ها را به خطر می‌اندازد و در نتیجه، خطر اقدام به خودکشی را افزایش می‌دهد.

در هفته گذشته نیز خبر خودکشی دو تن از اعضای جامعه رنگین‌کمانی در تورنتو کانادا تکان‌ دهنده بود. با وجودی که جزییات زیادی از این اتفاق در دست نیست و در رسانه‌های محلی نیز به وضوح درباره آن صحبت نشده اما به نقل از دوستان نزدیک آن‌ها، دلیل این حادثه، فشار روحی شدید و مصرف بیش از اندازه مواد مخدر بوده است.

این اتفاقات ناراحت کننده، بر شرایط بسیار سخت جامعه رنگین‌کمانی ایرانی حتی بعد از مهاجرت و خروج از ایران تاکید می‌کنند که جای تاسف بسیار دارد.
+12
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  نه بابا مگه میشه خانم ترنس ایرانی تو آلمان خودشو آتیش بزنه؟؟؟ نههههههههه
  15
  3
  شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.