ستاره پیشین شطرنج از نتفلیکس بخاطر سریال گمبیت وزیر شکایت کرد

شخصیت اصلی سریال پرطرفدار گمبیت وزیر، یک شطرنج‌باز تخیلی به نام بت هارمون است
بی بی سی :نونا گاپرینداشویلی، ستاره شطرنج دوران اتحاد جماهیر شوروی که اهل گرجستان است، از شرکت نتفلیکس به اتهام افترا و انتساب گزاره اشتباه به او در سریال درام و پربیننده گمبیت وزیر شکایت کرده است.

خانم گاپرینداشویلی در شکایتش تقاضای غرامت ۵ میلیون دلاری بابت ارائه تصویر اشتباه از وی در این سریال موفق نتفلیکس کرده است.

این شکایت مربوط به سکانسی در قسمت آخر این درام تلویزیونی است که در آن گفته می‌شود، خانم گاپرینداشویلی هرگز در شطرنج با مردان رقابت نکرده بود.

براساس اسناد این شکایت، خانم گاپرینداشویلی تا سال ۱۹۶۸ که داستان سریال گمبیت وزیر در آن می‌گذرد، حداقل با ۵۹ شطرنج‌باز مرد، رقابت کرده بود.

شرکت نتفلیکس در پاسخ گفته است که این شکایت "هیچ ارزشی ندارد".

نتفلیکس گفته است که برای خانم گاپرینداشویلی "نهایت احترام" را بخاطر دوران "حرفه‌ای درخشانش" قائل است اما "با قاطعیت از این پرونده دفاع خواهد کرد".
سریال گمبیت وزیر، بر اساس رمان والتر توویس که در سال ۱۹۸۳ نگاشته شده، ساخته شده و در خصوص یک شخصیت تخیلی شطرنج باز به نام بث هارمون با بازی آنیا تیلور جوی است. این سریال سال گذشته پخش شد و نتفلیکس آن را "بزرگترین سریال کوتاه براساس فیلمنامه محدود" که تاکنون ساخته است، خواند.

در قسمت پایانی این سریال، یک مفسر هنگام توصیف هارمون از گاپرینداشویلی یاد می کند و می‌گوید: "تنها چیز غیرمعمول در مورد او، تنها جنسیتش است. و این مسئله حتی این در روسیه هم منحصر به فرد نیست. در روسیه نونا گاپرینداشویلی هست، اما او قهرمان زن جهان است و هرگز با مردان روبرو نشده است."

بنابر گزارش‌ها، گاپرینداشویلی در شکایت ۲۵ صفحه‌ای خود به دادگاه مدعی است، که سازندگان این سریال را با الهام از چند قهرمان زن پیشکسوت دنیای شطرنج ساخته‌اند و براساس آن زندگی یک شخصیت اعجوبه تخیلی به نام بث هارمون را به تصویر کشیده‌ و نتفلیکس "عمداً و آگاهانه حقایقی را در مورد سدشکنی‌های خانم گاپرینداشویلی، استاد بزرگ شطرنج گرجستان وارونه نمایش داده‌ تا بار دراماتیک را بالا ببرند."

در متن شکایت همچنین آمده "این ادعا که گاپرینداشویلی، هرگز با مردان روبرو نشده است، آشکارا دروغ است و همچنین نگاه به شدت جنسیتی و تحقیرآمیز دارد."

نونا گاپرینداشویلی در سال ۱۹۴۱ در شهر زوغدیدی گرجستان متولد شد و در ۱۳ سالگی بازی شطرنج را آغاز کرد، وی در ۲۰ سالگی قهرمان شطرنج زنان جهان شد و بر اساس اسناد منتشر شده در این پرونده حقوقی وی اولین زنی بود که عنوان استاد بزرگ را دریافت کرده است.
نونا گاپرینداشویلی در این شکواییه آمده است که "تا سال ۱۹۶۸ که سال وقوع اتفاقات این قسمت سریال است، نونا گاپرینداشویلی دست‌کم با ۵۹ شطرنج‌باز مرد(۲۸ نفر از آنها همزمان در یک بازی)، از جمله حداقل ۱۰ استاد بزرگ آن زمان، رقابت کرده بود."

خانم گاپرینداشویلی هم اکنون در تفلیس زندگی می‌کند و همچنان در مسابقات شطرنج شرکت می‌کند. وی خواستار غرامت ۵ میلیون دلاری و حذف آن قسمت از سریال که می‌گوید او هرگز با مردان بازی نکرده، شده است.

در این شکواییه آمده است که بخش‌ مورد شکایت خانم گاپرینداشویلی در کتاب با آنچه که در سریال مورد استفاده قرار گرفته متفاوت است.

براساس گزارش نتفلیکس، سریال گمبیت وزیر در ۲۸ روز اول نمایش توسط ۶۲ میلیون خانواده مشاهده شده است.

این سریال در جوایز گلدن گلوب امسال موفق به کسب دو جایزه شد و در جوایز امی که در هفته پیش رو برگزار می‌شود نیز، ۱۸ بار نامزد شده است.
+7
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.