ربودن جنازه پدر رامین حسین پناهی توسط ماموران امنیتی

عکس آرشیوی از خانواده حسین پناهیبی بی سی :در پی درگذشت محمد حسین پناهی، پدر رامین حسین پناهی زندانی کرد که شهریور ماه ۱۳۹۷ اعدام شده بود، خانواده او می گویند که ماموران اطلاعاتی پیکر او را برخلاف اراده آنها از بیمارستانی در سنندج برای دفن شبانه به روستای قروچای برده اند.

امجد برادر رامین حسین پناهی روز چهارشنبه از درگذشت پدرش خبر داد و ساعاتی بعد در توییتی نوشت: "فوری: لحظاتی پیش وزارت اطلاعات جنازه پدرم را از بیمارستان توحید سنندج ربودند و به قروچای زادگاهمان بردند و شبانه دارند دفن می‌کنند."

او اضافه کرد: "یورش نیروها به خانواده ام، هم اکنون نیروهای اطلاعاتی به خانواده ام در گورستان قروچای حمله کردند."

امجد حسین پناهی به بی بی سی گفت که مردم محل در برابر دفن شبانه پیکر پدرش مقاومت کردند و حتی برای ساعاتی به مسجد محل بردند.

او بعدا در توییتی توضیح داد که جمعیتی که پیکر را از ماموران گرفته بود آن را دفن کرد.

او می گوید که خانواده قصد داشتند صبح روز پنجشنبه مراسمی در سنندج برای محمد حسین پناهی برگزار کنند و بعد او را در روستای قروچای به خاک بسپارند. محمد حسین پناهی، معروف به خالومیرزا، ۸۲ سال داشت.امجد حسین پناهی می گوید دستگاه های اطلاعاتی از آنها خواسته اند مراسم بزرگداشت برگزار نکنند و می افزاید که آنها از چنین بزرگداشتی با حضور شمار زیادی از مردم "وحشت داشتند".

او گفت این اقدام ماموران خلاف قوانین حقوق بشری و حتی قوانین جمهوری اسلامی است و تاکید می کند آنها همچنان مراسم را برگزار خواهند کرد.

آقای حسین پناهی دو روز پیشتر خبر داده بود که پدرش در سومین سالگرد اعدام برادرش "به دلیل تحمل فشارهای روانی پس از آن و پیگیری شبانه روزی برای گرفتن نشانی از محل دفن پیکر رامین از پا" افتاده و به بیمارستان منتقل شده است. او در بیمارستان توحید سنندج بستری بود.
او روز چهارشنبه ابتدا در توییتی با انتشار عکسی از پدرش روی تخت بیمارستان درحالی که مادرش کنار او ایستاده نوشت: "آخرین دیدار دو عاشق! پدر درگذشت. پدرمان به دلیل تحمل فشارهای روانی بعد از اعدام رامین و جان باختن اشرف و نیشتمان و صباح نهایتا در سومین سالگرد اعدام رامین از پا افتاد، و متاسفانه امروز در بیمارستان توحید سنندج درگذشت."

او اضافه کرد: "جمهوری اسلامی عامل مرگ پدر من و تمام پدر و مادرهای است که سالها در جلو زندان‌ها، در گورستان‌ها، در اداره های اطلاعات و … به دنبال خبر فرزندانشان هستند، بله ج.ا دردی جان‌فرسا و بی‌درمان به جان خانواده‌مان انداخت که با زبان قابل بازگو کردن نیست."

رامین حسین پناهی، زانیار مرادی و لقمان مرادی، سه زندانی کرد روز ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ - سپتامبر ۲۰۱۸ - اعدام شدند.

خانواده حسن پناهی هنوز بعد از سه سال از محل دفن رامین خبر ندارد و دولت محل دفن را به آنها اطلاع نداده است.

حکومت ایران در آن زمان گفت این سه شهروند به اتهام "عضویت در گروه تروریستی، درگیری مسلحانه و مشارکت در اقدام تروریستی" اعدام شده اند.
از راست به چپ زانیار مرادی، رامین حسین پناهی و لقمان مرادیاین درحالی است که صدور حکم اعدام برای آنها با محکومیت کاربران شبکه های اجتماعی روبرو شده بود و منابع رسمی بین‌المللی خواستار توقف اجرای آن شدند.

امجد حسین پناهی بعد از انتشار آن خبر به بی‌بی‌سی فارسی گفت که رامین از چند هفته پیش در اعتصاب غذا بوده و با دست شکسته و در حال اعتصاب غذای خشک اعدام شده است.

رامین حسین‌ پناهی به اتهام "بَغی و عضویت در حزب کومله" از سوی دادگاه انقلاب سنندج به اعدام محکوم شد. بغی به معنی شورش مسلحانه علیه حکومت اسلامی است. آقای حسین‌پناهی اتهامات مطرح شده را رد کرده بود.

دو نفر دیگری که همزمان با رامین حسین پناهی اعدام شدند زانیار مرادی و پسرعموی او، لقمان مرادی بودند.

لقمان و زانیار مرادی از سوی دادگاه انقلاب تهران به اتهام "محاربه از طریق اقدام علیه امنیت ملی، عضویت در حزب کومله و ترور پسر امام جمعه مریوان" به اعدام محکوم شده بودند.

آنها اتهام ها علیه خود را رد کرده و پنج سال پیش از اعدام درنامه‌ای سرگشاده از داخل زندان اعلام کردند که اعترافات آنان زیر شکنجه گرفته شد و بازجویان آنها را تهدید به "تجاوز جنسی" کرده‌ بودند.

گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، و همچنین گزارشگر ویژه اعدام های غیرقانونی این سازمان، از مقام های ایرانی خواسته بودند اجرای حکم این سه زندانی را متوقف و حکم اعدام آنها را لغو کنند.
+64
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۵
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  امیدوارم جنازه های اینها هم به دفن کردن نرسد تا امامزاده دیگری درست نشود .
  43
  19
  ‌پنجشنبه ۲۵ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۱
  ۷۴
  hassan1326 - تهران، ایران
  [::siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا::]. میفهمی چی میگی؟!؟ چرا نظام اسلامی از جنازه اعدامیان خودش هم وحشت دارد؟!؟ جنازه افراد بناحق اعدام شده چه ربطی به امام زاده دارد !؟! من نمیدانم آیا تو میدانی که هیتلر و موسولینی با جنازه مخالفانش چه میکردند ؟!؟ اینها روی چنگیز و تیمور و هیتلر و موسولینی را سفید کردنند. شما نا آگاهانه الت دست قاتلان مردم ایران نشوید!
  11
  23
  ‌پنجشنبه ۲۵ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۸
  ۳۵
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  [::hassan1326 - تهران، ایران::]. فکر کنم در اشتباهید. قاتل کیست؟ یک جوان یا سران رژیم؟ اینهمه امامزاده چطوری درست شد؟ خمینی را امام سیزدهم کردن و چنان مقبره و بارگاهی درست کردن که از همین الان امامزاده نیست و خود امام است. منتظر امام بعدی هم باشید. اگروحشت ندارد پس چرا شبانه و بی نام و نشان دفن میکند و حتی اجازه ترحیمهم نمیدهد؟ سالهاست که اعدامیان را بدون غسل و کفن و بی نام ونشان دارند دفن میکنند. هر ایرانی که در ایران اعدام میشود ، لکه ننگه ای است بر سران و خود نظام. اصلا چرا باید اعدام وجود داشته باشد. هر قتلی و هر اعدامی مصببش رژیم است ، نه آنکه از روی نداری و یا نادانی دست به سلاح میبرد. گناه هر خطایی اعدام نیست.
  1
  16
  ‌پنجشنبه ۲۵ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۳
  ۹۰
  جنابِ سروان - مونرآل، کانادا
  [::hassan1326 - تهران، ایران::]. حاج حسن خوبی؟منقلت براهه دماغت چاقه؟ میدونی یهو چی پیدا کردم؟اینو ===» ( https://iranianuk.com/20090918043600008/ کلینتون:ایران درحال تبدیل ) که توش همون حرفی رو خدادسال قبل(سال 89 ) نوشتی که همین دوروز قبل خطاب بمن تو اینجا ===» ( https://iranianuk.com/20210913082723013/ کتک خوردن یک آمر ) نوشتی. ببین ته کامنتت دقیق مو نمیزنه باهم هاهاها البته فقط آدرس صفحه ها رو تایپ کنی می بینی
  2
  0
  ‌پنجشنبه ۲۵ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۷
  ۳۴
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  اعدام کردن باید لغو شود، چون هرکس که اجرای حکم اعدام می نماید، خود به یک قاتل تبدیل می شود. تفاوت اینکه یکی را اینجا اینجوری بکشی، و یا انجا جور دیگر بکشی، در چیست؟ حکم قصاص از مردم قاتل می سازد، و اندیشه ی قتل را دوباره زنده می کند. روح این سه جوان شاد، و به امید یک دموکراسی در میهن مان که همه در ان برابر و برادر باشیم.
  0
  6
  ‌پنجشنبه ۲۵ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۲
  ۴۲
  sahandogli - لندن، انگلستان
  رامین حسین پناهی عضو پ پ ک بود
  1
  0
  جمعه ۲۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.