گوناگونی و تنوع درصبحانه کشورهای مدیترانه شرقی

در ترکیه خوراکی‌های گوناگونی به عنوان صبحانه روی میز آورده می‌شود از جمله سبزیجات،انواع زیتون، پنیر، تخم‌مرغ، مربا و عسل.بی بی سی :برای بیشتر انگلیسی‌ها، صبحانه یعنی غلات صبحانه، پَرَک جو، نان تست، تخم‌مرغ یا بیکن. البته از کروسان فرانسوی و قهوه اسپرسو ایتالیایی هم استقبال می‌شود.

اما چطور می‌توان با افزودن خوراک‌هایی از کشور‌های مدیترانه شرقی به اولین وعده غذای روزانه تنوع بیشتری داد؟
تخم‌مرغ
در بریتانیا تخم‌مرغ را به شکل‌های مختلفی برای صبحانه آماده می‌کنند اما در بیشتر کشور‌های مدیترانه شرقی با چاشنی‌هایی که به آن اضافه می‌کنند به کلی خوراک دیگری می‌سازند.

چیلبیر(تخم‌مرغ ترکی) نوعی خوراک لذت‌بخش با تخم‌مرغ جیبی و ماست (همراه با سیر) است که روی آن کره آب‌کرده و فلفل حلب می‌ریزند.

تخم‌مرغ نیمرو با سوسیس سوجوک (سوجوک یومورتا) یکی دیگر از صبحانه‌های محبوب در ترکیه است. سوجوک، سوسیس فرآوری‌شده و پر‌ادویه‌ای است که از گوشت گاو یا گوسفند تهیه می‌شود. چند برش از آن را روی تخم‌مرغ نیمرو در ماهیتابه می‌گذارند و روی آن پودر فلفل ‌قرمز می‌پاشند.

جورجینا هایدن، آشپز قبرسی‌ـ یونانی استراپاتسادا را پیشنهاد می‌‌کند، خوراکی با گوجه‌فرنگی و تخم‌مرغ همراه با پنیر فتا و نان پیتا که در یونان و قبرس بر سرسفره می‌آید. این خوراک شبیه مینمین ترکیه (نوعی املت با گوجه‌فرنگی و فلفل) و شاک‌شوکا یا املت تونسی است که تخم‌مرغ‌ها را در میان سس گوجه‌فرنگی و سبزیجات می‌پزند.
به صبحانه خود تنوع ببخشید
انیسه حلو، آشپز سوری لبنانی ساکن لندن از گوناگونی و تنوع صبحانه‌ در بسیاری از کشور‌های مدیترانه شرقی تجلیل می‌کند.

به نظر حلو در بعضی کشور‌ها از جمله ترکیه صبحانه ضیافتی از خوراکی‌های فصلی و محلی است از جمله انواع پنیر‌ها، تخم‌مرغ آب‌پز و نیمرو، انواع گوشت‌ها، ماست، نان، عسل وانواع مرباها...

میز صبحانه را خیلی راحت می‌توان چید چون هیچ‌کدام از اینها نیاز به آماده‌سازی ندارد همه را همانطور که هستند سر سفره می‌آورید همراه با یک فنجان چای یا قهوه. می‌توانید زیتون، گوجه‌فرنگی، خیار و میوه‌های دیگری را هم سر میز بگذارید تا کار خوردن پنج وعده میوه روزانه را راحت کنید.

هایدن روی نان تست فرانسوی به سبک قبرسی ـ یونانی را با میوه‌های فصل تزئین می‌کند.

او نام این خوراک را تست فرانسوی تاهینو‌پیتا گذاشته است، به دلیل نان کنجدی که در قبرس مرسوم است و الهام‌بخش او در پیشنهاد این دستور غذایی بوده است. دستور این خوراک شامل ارده یا طحینه (دانه کنجد تفت‌داده و کوبیده)، عسل و دانه‌های کنجد است و آن را با ماست یونانی و عسل و توت‌فرنگی می‌آراید.

او می‌گوید: این خوراک در تابستان همراه با انجیر و در پاییز همراه با گلابی خوب می‌شود. می‌توانید با همین مواد و میوه‌ها پن‌کیک ارده یا طحینه درست کنید.
صبحانه لوبیا بخورید
لوبیا پخته را فراموش کردید؟ (لوبیا پخته صبحانه محبوب و قدیمی انگلیسی بوده است) حالا می‌توانید از مدیترانه شرقی خوراک‌های گوناگونی با لوبیا پخته یاد بگیرید. سوسن ابو‌فرحه، وبلاگ‌نویس فلسطینی که در اردن بزرگ شده است، می‌گوید: "برای خیلی از افراد تعطیلات آخر هفته چه جمعه باشد چه شنبه فقط با خوراک سه‌گانه‌ معروف به‌عنوان صبحانه شروع می‌شود، فلافل، حُمُص(نخود ‌ـ ‌ارده) و باقلا پخته".

فول‌مدمس یا باقلا پخته دانه‌های باقلای پخته همراه با روغن زیتون و زیره سبز است که به طور معمول روی آن سس تهیه‌شده از گوجه‌فرنگی، لیمو‌ترش، سیر و جعفری می‌ریزند.

اصل این غذا از مصر آمده است و در کشور‌های دیگر مدیترانه شرقی و بخش‌هایی از خاور‌میانه، شمال آفریقا و غرب آسیا هم مرسوم است. گاهی به خوراک باقلا، نخود هم اضافه می‌کنند. حمص و فلافل هم با نخود تهیه می‌شوند و به‌‌عنوان صبحانه صرف می‌شوند.

یک ظرف حمص در یخچال داشته باشید و فلافل را هم می‌توانید در فریزر آماده نگه دارید، با کمی آمادگی صبحانه سریع آماده می‌شود.

فته را هم امتحان کنید، صبحانه یا میان‌وعده محبوب کشورهای مدیترانه شرقی که از تکه‌های نان پیتای تست‌شده و برشته که به تناسب هر منطقه اجزای دیگری بر آن افزوده می‌شود که به طور معمول شامل نخود پخته گرم، ماست تند و دانه کاج است. خوراک خوشمزه‌ای برای شروع روز که تا ظهر شما را سیر نگه می‌دارد.

این چاشت (برانچ، وعده غذای ترکیبی صبحانه و ناهار) سوری پیشنهاد خانواده ایوبی است و شامل سالاد نخود همراه با فلافل و حمص است.
خودتان را به دیر صبحانه خوردن عادت دهید
بعضی پژوهشگران معتقدند نخوردن صبحانه یا دیر ‌خوردن آن برای باکتری‌های روده مفید است. در بخش‌‌‌‌هایی از مدیترانه شرقی یا صبحانه نمی‌خورند یا دیرتر می‌خورند.

هایدن می‌گوید: "در یونان و قبرس بیشتر مردم صبح قهوه می‌نوشند و حدود ساعت یازده به نانوایی می‌روند تا چاشت بخورند".

چه در نانوایی و چه در خانه، چرا فقط به شیرینی‌ها چسبیده‌اید؟ اگر دوست دارید خودتان چاشت آماده کنید نان‌های خوش‌طعمی از مدیترانه شرقی می‌توانید انتخاب کنید مانند پای اسفناج فطایر و فلاون پنیری قبرسی.

در بریتانیا ساندویچ را هنگام ناهار می‌خورند اما در بعضی کشور‌های مدیترانه شرقی ساندویچ را برای صبحانه یا چاشت می‌خورند. سبیچ که نوعی خوراک عراقی است و در اسرائیل هم مرسوم است ساندویچ بادمجان سرخ‌کرده و تخم‌مرغ آب‌پز در نان پیتا یا نان تنوری است.

این ساندویچ از غذا‌های خیابانی اسرائیل است، همراه با بادمجان سرخ‌شده داغ و نمکی و سالاد سرد و حمص پرملات و خیار‌شور ترد. اگر می‌خواهید صبحانه سبیچ بخورید مواد لازم آن را آماده کنید و در یخچال بگذارید.
تا می‌توانید از نان پیتا و نان‌های تابه‌ای و تنوری استفاده کنید
کسانی که وقت آشپزی ندارند یا در نزدیکی خانه‌شان رستورانی نیست با نان‌های مدیترانه شرقی غذا‌‌های مختلفی می‌توانند درست کنند. دانه‌های کنجد و ادویه بر روی نان زاتار یا منیش، تابون، نوعی نان تنوری فلسطینی و نان سیمیت ترکیه که شبیه بِیگِل (نان گرد) است.

حلو می‌گوید: "در لبنان، ما نان منیش را با هر چه بخواهیم روی آن بریزیم در خانه آماده می‌کنیم و آن را به نانوایی می‌بریم (نانوا آن را با آنچه روی آن ریخته‌ایم می‌پزد) و آن را به خانه می‌آوریم".

نان‌های تنوری مانند لحم‌عجین،خمیر گرد و نازکی که روی آن گوشت گوسفند چرخ‌کرده و ادویه‌زده و سبزیجات خرد‌شده می‌ریزند و می‌پزند، پیده، خمیری که به شکل قایق پخته می‌شود و گزلمه، نان تنوری که به طور معمول با اسفناج و پنیر پر می‌شود از خوراکی‌های مرسوم بر میز صبحانه ترکیه است.

نان پیتا هم در منطقه مدیترانه شرقی پرطرفدار است چه برای نان کنار غذا و چه برای درست‌ کردن ساندویچ و دست‌پیچ با خوراکی‌هایی که دارید.
+3
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.