کشف بیش از ۱۲ میلیون دلار پول در اقامتگاه‌های مقامات و دفاتر دولتی افغانستان

 بانک مرکزی افغانستان، اعلام کرد که «یک مقدار پول نقد از اقامتگاه تعدادی از مقامات بلند رتبه اسبق» و «ادارات مربوط امنیت ملی» بدست آمد و به افغانستان بانک سپرده شد بانک مرکزی افغانستان، امروز چهارشنبه ۱۵ سپتامبر اعلام کرد که «یک مقدار پول نقد» که از «اقامتگاه امرالله صالح»  و «تعدادی از مقامات بلند رتبه اسبق» و نیز «ادارات مربوط امنیت ملی» بدست آمده بود به افغانستان بانک سپرده شد.

براساس بیانیه بانک مرکزی افغانستان که یک ماه پس ورود طالبان به کابل منتشر می‌شود، «امارت اسلامی»، نامی که طالبان به حکومت خود داده‌اند، برای تاکید بر  «شفافیت» رویکرد خود، مبلغ یادشده را به «خزانه ملی» بازگرداده است. اطلاعیه بانک مرکزی در این زمینه تنها به نام امرالله صالح، معاون پیشین رئیس جمهوری این کشور، که همواره مواضعی ضد طالبان اتخاذ کرده بود، اشاره می‌کند.

براساس آنچه در این اطلاعیه آمده، «در کُل، مجموع این پول‌ها بالغ بر (۱۲۳۶۸۲۴۶) دوازده میلیون و سه صد و شصت و هشت هزار و دو صد و چهل و شش دلار امریکایی و یک مقدار خشت طلا می‌شود» که به گزارش افغانستان بانک «بخش زیادی آن از جای بود و باش امرالله صالح بدست آمده است».

این اطلاعیه تاکید کرده است که « پول‌های حصول شده مربوط به مقامات عالی رتبه حکومت قبلی چون محترم امرالله صالح و تعداد از ادارات مربوط امنیت ملی می‌باشد که به گونه پول نقد و طلا در خانه‌های خود نگهداری می‌کردند»، اما بر همین اساس تا کنون معلوم نگردیده که این مقدار پول و طلا «چگونه و برای کدام مقصد» نگهداری می‌‌شده است.

بانک‌های افغانستان در پی ورود طالبان به کابل و هجوم مردم برای بیرون کشیدن پول‌های خود با مشکل نقدینگی روبرو شدند و میزان برداشت از هر حساب به ۲۰۰ دلار در هفته محدود شد. قطع کمک‌های بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول و نیز مسدود کردن دارائی‌های بانک مرکزی این کشور از سوی واشینگتن، این مشکل را گسترده تر ساخت.

هر چند شرکت‌های انتقال و تبادل پول نظیر «وسترن یونیون» و «مانی گرام» که فعالیت‌های خود را با آمدن طالبان متوقف کرده بودند، اینک این عملیات را از سر گرفته اند، اما بگفته شاهدان عینی در محل، آنها نیز با کمبود و حتی نبود پول نقد روبرو هستند.

بسیاری از کارکنان دولت حقوق و مزایای خود را دریافت نکرده‌اند، و بنابراین نیازمند دست یافتن به پس اندازهای خود هستند. اما شعب بانک‌ها در ولایات تعطیل است و در پایتخت نیز هر بامداد در برابر هر شعبه گاه تا ۲۰۰۰ نفر در انتظار صف کشیده‌اند.

در چنین شرایطی، سازمان ملل متحد و آژانس‌های تخصصی وابسته به آن نسبت به احتمال بروز یک بحران انسانی گسترده در این کشور ابراز نگرانی می‌کنند و از همین رو کشورهای گوناگون روز دوشنبه گذشته تعهد سپردند مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار در اختیار سازمان‌های بشردوستانه قرار دهند. اتحادیه اروپا امروز اعلام کرد یکصد میلیون یورو به این منظور اختصاص دهد.
+42
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.