حکم ۳۵ سال حبس برای حسن رعیت به اتهام فساد اقتصادی

حسن میرکاظمی معروف به حسن رعیتبی بی سی :ذبیح‌الله خداییان، سخنگوی قوه قضائیه ایران گفته است حسن میرکاظمی معروف به حسن رعیت جمعا به ۳۵ سال حبس محکوم شده است.

به گفته سخنگوی قوه قضائیه، در این پرونده ۲۰ نفر محکوم شدند که اتهامات آن‌ها مشارکت در اخلال عمده در نظام پولی و ارزی کشور و پولشویی، کلاهبرداری، جعل، استفاده از سند مجعول و اعمال نفوذ برخلاف حق و مقررات است.

حسن رعیت در مرداد ۹۸ به اتهام فساد مالی دستگیر شد.

ذبیح‌الله خداییان می‌گوید بر اساس حکم دادگاه در این پرونده حسن میرکاظمی "به یک فقره حبس ۲۵ سال، ۳ فقره حبس سه سال و یک فقره حبس یک سال، جمعا به ۳۵ سال حبس محکوم شد".

در این پرونده علاوه بر حسن رعیت، برادر او روح‌الله میرکاظمی، متهم ردیف چهارم پرونده است. منصور معتقد، متهم ردیف دوم هم برادر همسر حسن میرکاظمی است. رئیس سابق بانک صنعت معدن هم از جمله متهمان این پرونده است.

پیشتر اعلام شده بود که دست‌کم چهار نفر از متهمان این پرونده هم متواری‌اند از جمله باقر شعار متهم ردیف سوم، محمدامین علوی طالبی متهم ردیف ششم، سیدعلیرضا هاشمی‌زاد متهم ردیف هفتم و علی قاسمی متهم ردیف دهم.

علی‌اشرف افخمی، رییس پیشین بانک صنعت و معدن متهم ردیف شانزدهم و محمدحسن کریمی رییس شعبه کیش بانک پارسیان هم متهم ردیف نوزدهم این پرونده است.
از حسن میرکاظمی (رعیت) چه می‌دانیم؟
حسن میرکاظمی در جریان اعتراضات سال ۱۳۸۸ به دلیل انتشار گسترده همین عکس در شبکه‌های اجتماعی بر سر زبان‌ها افتادنام حسن میرکاظمی معروف به حسن رعیت زمانی بر سر زبان‌ها افتاد که تصویری از او در جریان سرکوب اعتراض‌ها به نتایج انتخابات سال ۱۳۸۸ در تهران منتشر شد. او ترک موتوری نشسته بود و اسلحه در دست داشت.

سایت بازتاب سال ۱۳۹۱ در گزارشی "حسن رعیت" را "تاجر بسیجی" معرفی کرد که از حامیان مالی "هیات ثارالله مسجد امام الهادی" محله شمس‌آباد است.

محمود کریمی و محمدرضا طاهری از مداحان این هیات بودند که رابطه نزدیکی با حسن رعیت داشتند و به باشگاه ورزشی او نیز رفت و آمد می‌کردند.

حسن میرکاظمی همچنین رئیس هیات مدیره شرکت "لوح مهراندیش خام" بود که آقای طاهری یکی از اعضای هیات مدیره آن محسوب می‌شد.

درباره سبک زندگی او از جمله نگهداری حیوانات در یک باغ وحش شخصی در ملکش، خبرهای ضد و نقیض منتشر شده بود.

رسانه‌های داخلی از جمله تابناک پیشتر گزارش داده بودند که حسن میرکاظمی مقام‌های بانفوذ را به "باغ‌وحش خصوصی‌اش" دعوت می‌کرده و"حکم ماموریت جعلی به عنوان ضابط امنیتی" داشته است.
باغ وحش خصوصی منتسب به حسن میرکاظمی خبرساز شده بود، در این مجموعه که مجوز داشته، حیواناتی از جمله گوزن، طاووس، پرنده‌های آبزی و دستکم یک ببر نگهداری می‌شدندپیشتر اداره نظارت بر حیات وحش محیط ‌زیست استان تهران به "شهروند" گفته بود این باغ‌وحش مجوز دارد و در آن حیواناتی از جمله گوزن، طاووس، پرنده‌های آبزی و کنار آبزی و دست کم یک ببر نگهداری می‌شود.

سال ۱۳۹۲ هم فیلمی ۳۰ دقیقه‌ای از جلسه سعید مرتضوی، حمید باقری درمنی، بابک زنجانی و حسن میرکاظمی منتشر شد که در آن از"رشوه خواهی ۳۰میلیارد تومانی" فاضل لاریجانی، برادر صادق لاریجانی، رئیس سابق قوه قضاییه سخن به میان آمد.

عده‌ای از حسن میرکاظمی به‌عنوان یکی از حامیان اصلی و دستیار بابک زنجانی در فعالیت‌های اقتصادی نام برده‌اند که در حال حاضر هر دو آنها به گفته مقام‌های قضایی در زندان هستند.

حسن رعیت همچنین روابط نزدیکی با قاضی منصوری داشت که در رومانی جان خود را از دست داد. به گفته دادستان او با اکبر طبری دیگر متهم فساد در قوه قضائیه نیز آشنایی داشته است.
+100
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران

  یعنی این بی شرف رو گرفتن!! از پول خون ملت معتاد هم شده! من اگر اتقامی بیگیرم اول انتقام کشته های جنش سبز و البته میرحسین که شخصا دوسش دارم میگیرم.
  28
  55
  ‌چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ab5534 - هلسینکی، فنلاند

  بجای ۳۵ سال, شاید ۳۵ روز در زندان بماند
  1
  95
  ‌چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۷
  hassan1326 - تهران، ایران

  این بگیر و ببند ها همه فیلمه!؟! رییس جمهور و رییس قوه قضاییه و رییس مجلس همه از قاتلان و دزدان حرفه ای بوده ، و باصطلاح خودشان از جمله رییس دزدها هستند
  30
  87
  ‌چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  من و تو باهم - لندن، انگلستان

  کثافت خواست و هر چیزی که یک حیوان انسان نما می‌تواند داشته باشد را می‌توان در این چهره دید
  2
  58
  ‌چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد

  اینکه این زالو چه در گذشته و چه حالا برای مردم ایران شناخته شده اهمیت زیادی داره. اینها هر چه بیشتر شناخته بشن بیشتر مترود ومنزوی میشن, تا روزی که به وسیله مردم محاکمه بشن و از شرشون راحت بشیم.
  3
  52
  ‌چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۹۳
  جنابِ سروان - مونرآل، کانادا
  [::hassan1326 - تهران، ایران::]. حسن جون همه دزدن و تو خوبی؟راستی تو آمریکا منقل پنقل وسیخ و سنگ ازکجا جورکردی ناقلا؟دلامصب کم بکش همیشه بکش هاهاها
  18
  1
  ‌چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۹۳
  جنابِ سروان - مونرآل، کانادا
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. [::amirgheryou - تهران، ایران::]. تو آقاداییتو تکونی بده لازم نیست بیفتی دنبال بقیه طبل توخالی بیش نیستی هاهاها
  17
  6
  ‌چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.