آیا باید منتظر بنزین ۱۱ هزار تومانی باشیم؟

 با این تفاسیر اگر دولت بخواهد قیمت بنزین را واقعی کند، قیمت بنزین باید به حدود ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان برسد. چون در این حالت تنها کسانی از یارانه بنزین استفاده می‌کنند که خودرو دارند. تجارت نیوز :هفته گذشته مجلس از طرحی رونمایی کرد که بر اساس آن یارانه پنهان را حذف کند. طرحی که اگر اجرایی شود باید قیمت بنزین، آزاد و حداقل سه برابر قیمت کنونی شود. اما آیا این طرح اجرا می‌شود و باید منتظر بنزین ۱۱ هزار تومانی باشیم؟

ابوالفضل ابوترابی، عضو کمیسیون شورا‌های مجلس هفته گذشته گفته بود طرحی را به جریان انداخته که بر اساس آن، حذف یارانه‌های نقدی و یارانه‌های پنهان به رفراندوم گذاشته شود.

طرحی که احتمالا در تلاش است تا یارانه پنهان انرژی (یارانه سوخت و به خصوص بنزین) را حذف و به یارانه‌های نقدی اضافه کند. این طرح هنوز به صحن مجلس هم نرسیده و امضا‌های بسیاری نیاز دارد. اما اگر اجرا شود، قیمت بنزین و مبلغ یارانه چقدر می‌شود؟ برخی می‌گویند باید منتظر بنزین ۱۱ هزار تومانی باشیم. این گفته درست است؟

اولین چیزی که در این طرح عنوان شده است، ماجرای حذف یارانه‌های پنهان است. اگر قرار بر حذف یارانه پنهان انرژی باشد، باید قیمت بنزین واقعی شود.

قیمت واقعی بنزین در منطقه خلیج فارس حدود ۳۸ تا ۴۰ سنت است که با قیمت دلار آزاد به حدود ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان می‌رسد. اگر قرار بر واقعی شدن قیمت بنزین باشد، هر لیتر بنزین باید حدود ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان شود.

این در حالی است که اکنون قیمت هر لیتر بنزین سهمیه‌ای در ایران ۱۵۰۰ تومان و قیمت بنزین آزاد سه هزار تومان است. یعنی دولت روی هر لیتر بنزین سهمیه‌ای حدود ۹ هزار تومان و روی قیمت بنزین آزاد حدود ۸ هزار تومان یارانه پنهان می‌دهد.

سهمیه ماهانه بنزین خودرو‌ها ۶۰ لیتر است. یعنی در این حالت، مالک هر خودرو ماهانه ۵۶۰ هزار تومان یارانه پنهان انرژی از دولت می‌گیرد. اگر خانواده‌ای سه خودرو داشته باشد، ماهانه ۱٫۵ میلیون تومان یارانه پنهان انرژی از دولت می‌گیرد. یارانه‌ای که افراد فاقد خودرو از آن محروم هستند.

با این تفاسیر اگر دولت بخواهد قیمت بنزین را واقعی کند، قیمت بنزین باید به حدود ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان برسد. چون در این حالت تنها کسانی از یارانه بنزین استفاده می‌کنند که خودرو دارند. اما مساله این است که سال ۹۸ قیمت بنزین آزاد به سه هزار تومان رسید و باعث اعتراضات گسترده شد. حالا مشخص نیست که آیا جامعه بنزین ۱۱ هزار تومانی را می‌پذیرد یا نه.
آیا یارانه ۲ میلیونی در راه است؟
البته مجلس گفته در قبال واقعی شدن قیمت بنزین می‌خواهد یارانه‌ها را هم افزایش دهد. اگرچه مشخص نیست که مبلغ یارانه‌ها چه تغییری کند و به چه کسانی پرداخت شود. اما یک محاسبه جدید برای مبلغ یارانه وجود دارد. اینکه دولت کل یارانه پنهانی را که سالانه پرداخت می‌کند، حذف کند و معادل آن را به خانوار‌ها یارانه نقدی بدهد.

بر اساس گزارش «آژانس بین‌المللی انرژی» ایران سالانه حدود ۸۶ میلیارد دلار (معادل حدود ۲ هزار تریلیون تومان) یارانه مصرف سوخت پرداخت کرده است. این عدد به این معناست که سهم هر ایرانی از یارانه پنهان انرژی روزانه ۶۵ هزار تومان است و در ماه به عددی نزدیک دو میلیون تومان می‌رسد. یعنی بنزین ۱۱ هزار تومانی باید با یارانه ماهانه دو میلیون تومانی همراه شود.

محمد باقر نوبخت هم چندی پیش گفته بود دولت سالانه ۱۴۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان می‌دهد. اگر مبنا گفته نوبخت باشد، سهم هر ایرانی از این یارانه روزانه ۴۵ هزار تومان است. یعنی یک روز یارانه پنهان هر فرد معادل یک ماه یارانه نقدی است. مجموع ماهانه یارانه پنهان ماهانه برای هر فرد یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان است.
+58
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۷
  hassan1326 - تهران، ایران
  با توجه بافزایش سه برابری دلار در هر دوره ریاست جمهوری ، احتمالا در دوره رییسی ابتدا دلار به ۷۰- ۸۰ هزار تومان زسیده و سپس بنزین به ۱۰- ۱۱ هزار تومان خواهد رسید
  37
  40
  ‌چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۷
  hassan1326 - تهران، ایران
  البته حقوق پایه مردم هم از ۳ میلیون به ۵ میلیون خواهد رسید.باز هم نظام اسلامی از مردم طلبکار خواهد بود!؟!
  26
  30
  ‌چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  این رژیم برای هیچ چیز و هیچ کس ارزشی قائل نیست ، از آن کودک تازه بدنیا آمده تا پول و پاسپورت .البته این فقط برای ایران که منبع درامد آنهاست صحت دارد وفقط بفکر لبنان و سوریه و جاهای دیگر هستند. آنها باید در آسایش و آزادی کامل باشند تا مبادا قیام کنند . دلار هم اگر به ۴۰ هزارتومان برسد برایشان مهم نیست ، فقط دوباره خونها خواهند ریخت و گرسنگی و سختی مردم بیشتر خواهد شد. اینموقع است که آن رضا قلدر آلاشتی همشهری من باید با عصایش بیاید تا یک تنه نظام را ویران و ایران را از قید این خوک صفتان خونخوار نجات دهد تا این مردم ستمدیده ارزش و مقام خود دست یابند.
  1
  20
  ‌چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  غیرت این مردم کجا رفته؟ زمان شاه که رفاه بیداد میکرد وقتی بنزین لیتری ۲۰ ریال را میخواستند ۲۵ ریال کنند انقلاب کردند اما امروز جیک نمیزنند.
  5
  33
  ‌چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. بحث غیرت نیست. یه ملت نمیتونن در برابر حکومتی که از طرف تمام ابرقدرتها حمایتها حمایت میشن قد علم کنه
  9
  16
  ‌چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::hassan1326 - تهران، ایران::]. نقطه اوج کامنتت حقوق 3 به 5 تومن بود. لایک. خخخ.
  5
  4
  ‌چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. در این مورد با شما موافقم. در ضمن فوت آقای یعقوب ظروفچی را هم به شما و سایر هم میهنان تسلیت عرض میکنم.
  0
  7
  ‌چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  دموکرات - کلن، آلمان
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::. روحش شاد
  2
  2
  ‌چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.