شاهد دادگاه حمید نوری: اجساد را با ماشین‌های حمل گوشت و شبانه از زندان خارج می‌کردند

العربیه:  پانزدهمین جلسه رسیدگی به اتهامات حمید نوری، دادیار پیشین زندان گوهردشت کرج و از متهمان اعدام دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در ایران، روز سه‌شنبه، 23 شهریور (14 سپتامبر) در استهکلم سوئد، پیگیری شد.
 
این جلسه به‌ شنیدن شهادت رمضان فتحی، از شاکیان پرونده نوری اختصاص یافت.
 
او در سال 1360 به اتهام هواداری از «سازمان مجاهدین خلق» بازداشت شد و به مدت 12 سال در زندان‌های ایران از جمله اوین و گوهردشت محبوس و مدتها در صف اعدام بود.
 
همزمان با برگزاری دادگاه امروز شماری از هواداران «سازمان مجاهدین خلق»، مقابل دادگاه استکهلم سوئد تجمع اعتراضی برگزار کردند.
 
فتحی، در دادگاه شهادت داد که حمید نوری جزو سه نفری بود که زندانیان را برای اعدامهای جمعی از محلی موسوم به «راهروی مرگ» به محل اعدام می‌برد و در حین اعدامها شیرینی پخش می‌کرد.
 کریستینا لیندهوف کارلسون، دادستان استکهلماو گفت که نوری در ضرب و شتم زندانیان نیز دست داشت و آنها را برای تنبیه به «اتاق گاز» می‌برد. او گفت: «ما را به اتاقی بدون پنجره می‌بردند، زیر درز در پتو می‌گذاشتند تا هوا وارد نشود و زندانیان به حالت اغما بروند و بعد از خروج از این اتاق حمید نوری فرمانده پاسدارانی بود که زندانیان را به‌شدت و با کابل مورد ضرب و شتم قرار می‌داد.»
 
فتحی گفت: «نوری و سایر مسئولین زندان آنها را تهدید می‌کردند و می‌گفتند زمانی می‌رسد که در سلول‌های شما نارنجک خواهیم انداخت.»
 
این زندانی سابق توضیح داد که در مرداد 67 با شروع اعدامها شاهد بوده که «ابتدا طنابهای دار را با فرغون به سوله محل اعدام منتقل می‌کردند و همچنین دیده است که دمپایی‌های زندانیان اعدام شده را با همان فرغون خارج می‌کردند، و اجساد زندانیان را شبانه با ماشین‌های یخچالدار ویژه حمل گوشت از زندان گوهرشت خارج می‌کردند.»
 
او همچنین شاهد بوده است که یکی از زندانیان به اسم ناصر منصوری را از بیمارستان زندان با برانکارد نزد «هیئت مرگ» که رئیس آن حسینعلی نیری بوده بردند و در «محاکمه‌ای یک دقیقه‌ای او را به مرگ محکوم کرده و با برانکارد به محل اعدام بردند و اعدام کردند.»
 
دادگاه حمید نوری، در استهکلم از سه‌شنبه، 19 مرداد (10 اوت 2021) آغاز شده است. کریستینا لیندهوف کارلسون، دا‌دستان پرونده او گفته است که بنا به مدارک و دلایل متقن، نوری در اعدام حداقل 4000 زندانی سیاسی نقش داشته است.
 
حمید نوری و وکلایش این اتهامات را رد کرده و گفته‌اند به‌رغم فعالیت او در زندان اوین، جز برای کارهای اداری به زندان گوهردشت نرفته و در زمان کشتار زندانیان سیاسی به دلیل تولد فرزندش در مرخصی بوده است.
 
نوری، 9 نوامبر 2019، در فرودگاه «آرلاندا»ی استکهلم با حکم دادستان سوئد و به اتهام مشارکت در «کشتار دسته‌جمعی» بازداشت شد.
 
کیفرخواست صادره علیه نوری از طرف بخش دادستان کشوری سوئد علیه جرایم بین‌المللی و جنایت سازمان‌یافته و به‌طور خاص از سوی کریستینا لیندهوف کارلسون، صادر و به مقامات قضایی سوئد تحویل داده شده است.
 
در این پرونده حدود 40 شاکی و 60 شاهد که در تابستان 67 در زندان گوهردشت محبوس بودند، حضور دارند.
 حمید نوریتاکنون سیزده جلسه از محاکمه نوری برگزار شده و گفته شده است که روند محاکمه او تا آوریل سال آینده میلادی ادامه خواهد داشت. او اولین مقام ایرانی است که در یک دادگاه خارجی به اتهام مشارکت در اعدام‌های تابستان 1367 محاکمه می‌شود.
 
بر اساس قوانین سوئد، اشد مجازات برای او در صورت محکومیت، حبس ابد خواهد بود.
 
بر اساس آمارهای غیر رسمی، بیش از 6000 نفر که اکثرا از اعضا و حامیان «سازمان مجاهدین خلق» بودند، در جریان اعدام‌های سال 1367 به دستور خمینی، اعدام شدند.
 
بازماندگان کشتار و خانواده‌های کشته‌شدگان امیدوارند دادگاه نوری نقطه‌ای برای آغاز رسیدگی بین‌المللی به کشتارهای دهه 60 به‌خصوص کشتار تابستان 67 و مجازات عاملان و آمران آن باشد.
+75
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۷
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  من شنیدم داگاه های آنموقع چند دقیقه ای بود ، حالا چون عدالت باید رعایت بشه ، شما هم دیگر زیادی دارید اذیتش میکنید . من که خسته شدم ، زودتر حکم را بنویسد ، بعدا هم با سلام و صلوات تحویل ایران بدید. فاطی و دوستانش خوشحال خواهند شد.
  3
  13
  ‌سه شنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۹۲
  جنابِ سروان - مونرآل، کانادا
  دادستان استکهلم بیشتر شبیه جانی ویسمولر یاهمون تارزانه هاهاهاها
  23
  5
  ‌سه شنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan1326 - تهران، ایران
  یکی از این ماموران قاتل وقتیکه با ماشین سردخانه دار مملو از جسد تیرباران شده به میدان کندی میرسه در پشت چراغ قرمز می ایسته، بعلت شیب خیابان خون از ماشین میریزه بیرون، پلیس سر چهار راه از راننده سوال میکنه که این خون چیه ، راننده میگه چیزی نیست ، خون مرغه ، بعد از تعریف این خاطره برای دوستم ،کلی میخنده !؟! این که گفتم واقعیت دارد واین مامور بعنوان جک این خاطره را برای دوستم تعریف کرد
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.