آموزش‌وپروش ایران: دادن پرونده تحصیلی به مادران ممنوع است

روزنامه «شرق» در شماره روز دوشنبه ۲۲ شهریور خود از صدور بخشنامه جدیدی توسط آموزش و پرورش ایران خبر داده که بر اساس آن، از اردیبهشت امسال، مدارس از دادن پرونده تحصیلی به مادران «منع» شده‌اند.

در این گزارش به نقل از والدین برخی دانش‌آموزان آمده است: «پیامکی برای ما ارسال شد که ضمن احترام به همه مادران، کارنامه فرزندان شما تنها به پدر یا جد پدری داده خواهد شد».

سپیده کامایانی، مدیر خانه امن زنان آسیب دیده شهر اراک به روزنامه شرق گفته است که «پرونده‌های بسیار زیادی در همین خانه امن ما وجود دارد که مادرها ماه‌های طولانی به خاطر این مشکل از این مدرسه به آن مدرسه و آموزش و پرورش در رفت‌وآمد بودند تا بتوانند راهی پیدا کنند».

در این گزارش به تبعیض‌های دیگری درباره زنان و حق آن‌ها درباره فرزندان‌شان اشاره شده که بیمه، حساب باز کردن، ارائه پرونده و کارنامه و مدرک تحصیلی و خریدن سیم‌کارت تلفن از جمله این مشکلات هستند.

وزارت آموزش‌وپرورش ایران که در حال حاضر وزیر ندارد و با سرپرستی اداره می‌شود، به این خبر واکنش نشان نداده است.

بخشنامه یاد شده با انتقادهای زیادی در شبکه‌های اجتماعی روبرو شده است و کاربران به تبعیض‌های متعددی که زنان در ایران با آن مواجه هستند اشاره کرده‌اند.

براساس قوانین ایران، ریاست خانواده برعهده مردان است و دریافت گذرنامه و امکان خروج از کشور منوط به اجازه همسر یا پدر است.

برهمین اساس مادران نمی‌توانند بدون حضور یا داشتن اجازه رسمی از پدر خانواده، برای فرزندان خود حساب بانکی باز کنند، سیم کارت تلفن بخرند و یا گذرنامه بگیرند. این قوانین تبعیض‌آمیز در بخش درمان به شدت خطرناک هم می‌شوند به طوری که مادر نمی‌تواند بدون حضور یا اجازه رسمی پدر، درباره جراحی و درمان فرزندش اعمال نظر کند.
+81
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  homopersia - ملبورن، استرالیا

  خاک بر سر این آموزش و پرورش با تفکرات طالبانی اش
  6
  78
  ‌سه شنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۳:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Alphabet - پترس، یونان

  دیگه واقعا بوی سقوط میاد. چون مردم هم دیگه صبر و تحملی دارند که دارند از دست میدهند. این آخوندها را پس از سقط باید فقط در سیاه چالها دفن کرد. حیف یه لقمه نون که بندازند جلوشون ویا بگذارند که اکسیژن هوا را مصرف کنند.
  9
  68
  ‌سه شنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۴:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۷
  hassan1326 - تهران، ایران

  ضمن احترام بمادران !؟! شما مادران چون زن هستید صلاحیت اخذ مدارک بچه خودتان را ندارید!؟! چون زن هستید صلاحیت آگاهی از وضعیت تحصیل فرزندان خودت را ندارید !؟! نکبت اسلام در تمام سطوح زندگی افراد بشر ماهیت خودش را نشان میدهد.تیوری اسلامی در این برهه از زمان صلاحیت اجرایی نداشته و جایش در زباله دان تاریخ است
  22
  68
  ‌سه شنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۵:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  گفتگو - منچستر، انگلستان

  فرهنگ حاکم همینه؛الکی به در و دیوار نکوبیم!؛بیشتر مردها از این موضوع خوشحال هم هستن ولی خب نمیفهمن که جامعه تک بعدی آخرش میشه داعش.
  6
  54
  ‌سه شنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۶:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  hamidesabz - لندن، انگلستان
  اینایی که یک چنین تصمیماتی میگیرند خیلی قابل ملامت نیستند! از کجا میداند قدر و عزت جایگاه مادر را کسی که از زیر بته عمل آمده!!؟؟
  0
  12
  ‌سه شنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.