وزارت خارجه ایران: برای واردات واکسن فایزر و مدرنا هیچ خط قرمزی نداشته و نداریم

بی بی سی : سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه در تازه ترین نشست خبری خود درباره خرید واکسن‌های خارجی گفت :"در خصوص واکسن‌های فایزر و مدرنا هیچ محدودیتی نداریم و موارد به وزرات بهداشت ارسال و از سوی این وزارتخانه هم تائید شده است. ما برای تامین نیازهای مردم هیچ خط قرمزی نداریم". همزمان بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت گفته "بهترین واکسن را در کشور تولید می‌کنیم و با افزایش تولیدات و صنعتی کردن آنها در آینده دیگر نیازی به واردات واکسن نخواهیم داشت".

آقای خطیب‌زاده درباره تحولات صورت گرفته درباره خرید واکسن طی "یک تا دو ماه گذشته" گفت "ما در خصوص واردات واکسن هیچ خط قرمزی نداشته و نداریم و مرجع صلاحیت‌دار تائید واکسن‌ها وزارت بهداشت بوده و وزارت خارجه از روز اول همه امکانات خود را با هر منبعی در اختیار وزارت بهداشت قرار داده و در مواردی وزارت بهداشت صلاح نداشته و برخی تائید نشد اما طی یک الی دو ماه اخیر همه درخواست‌ها در حال تائید شدن است".

اظهارات سخنگوی وزارت خارجه در حالی بیان می‌شود که آیت‌الله علی خامنه ای رهبر حکومت ایران دیماه سال گذشته خرید واکسن‌های کرونای ساخت آمریکا و بریتانیا را ممنوع اعلام کرد.

او با نام بردن از واکسن فایزر گفت که به آمریکا و بریتانیا در این زمینه اطمینان ندارد.
در آن زمان در ایران با اینکه هنوز برنامه واکسیناسیون آغاز نشده بود، جمعیت هلال احمر ایران به سرعت اعلام کرد که به دلیل دستور رهبری نمی‌تواند واکسن‌های فایزر رایگان را بپذیرد.

روند کند واکسیناسیون در ایران، اوج‌گیری قابل ملاحظه تعداد مبتلایان به کرونا و جان‌باختن هزاران نفر از شهروندان انتقادهای گسترده‌ای را به همراه داشته است.

در چند هفته‌ گذشته رسانه‌ها و چهره‌های اصولگرا اعلام کردند ورود واکسن‌های تولید آمریکا و بریتانیا به ایران آزاد است و آقای خامنه‌ای تنها ورود واکسن‌ها از مبداء بریتانیا و آمریکا رو ممنوع کرده است.

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران وعده داده است که به زودی سرعت واکسیناسیون در ایران افزایش می‌یابد.

اکنون وزیر بهداشت ایران گفته با واردات فراوان، واکسیناسیون به سرعت در کشور درحال انجام است. او اضافه کرد "با افتخار اعلام می‌کنیم که بهترین واکسن را در کشور تولید می‌کنیم و با افزایش تولیدات و صنعتی کردن آنها در آینده دیگر نیازی به واردات واکسن نخواهیم داشت".

به گفته این مقام ارشد بهداشتی ایران "تولیدات داخلی ما در ۵ مرکز انستیتو پاستور، انستیتو رازی، سیناژن، برکت و فخرا این اطمینان را به ما می‌دهد که در آینده اتفاقات خوبی رخ دهد".

بنابر آمارهای رسمی، تا یکشنبه ۲۱ شهریور ماه مجموعا ۲۲ میلیون و ۹۴۳ هزار و ۱۴۱ نفر در ایران دوز اول واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند. بر همین اساس، ۱۲ میلیون و ۱۰۴ هزار نفر نیز دوز دوم واکسن را دریافت کرده‌اند.
پیشنهاد نماینده مجلس برای تشکیل کمیسیون تحقیق و تفحص
چند روز قبل هم سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس دولت پیشین و مقام‌های وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی کشور را به "سیاسی‌ کردن" مساله واردات واکسن متهم کرد و از دادستانی خواست که این مساله را پیگیری کند

در حالی که درخواست‌های برای تحقیق و تفحص درباره واردات واکسن در ایران بالا گرفته است، رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس ایران خواستار تحقیق و تفحص از دولت گذشته به علت عدم واردات واکسن و داروهای کرونا کرده است.

موسی غضنفرآبادی، نماینده بم در مجلس ایران امروز به خبرگزاری تسنیم گفته است که در دولت گذشته واردات واکسن به کندی صورت گرفت و "لازم است تا مجلس درباره روند واردات واکسن و داروهای کرونا در دولت گذشته تحقیق و تفحصی داشته باشد".

این نماینده مجلس گفت که در صورت اثبات کم‌کاری دولت گذشته در واردات واکسن "قوه قضاییه و مجلس باید با آن برخورد کنند".

به گفته وی "امروز سوال این است چرا با پایان دولت دوازدهم شاهد واردات واکسن کرونا به کشور هستیم و در دولت گذشته این اتفاق رخ نداد".

این در حالی است که برخی معتقدند که افزایش واردات واکسن در دولت فعلی بر مبنای قراردادهایی است که در دولت قبلی بسته شده است.
پیشتر سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس و رییس سازمان نظام پزشکی تهران بزرگ، در اظهارنظرهای جداگانه خواستار تحقیقات قضایی درباره وارد نشدن واکسن کرونا به ایران شدند.

چند روز قبل هم علی خضریان، نماینده تهران و سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰، روز شنبه انتشار یادداشتی دست‌اندرکاران دولت پیشین، از جمله مقام‌های وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی کشور را به "سیاسی‌ کردن" مساله واردات واکسن متهم کرد و از دادستانی خواست که این مساله را پیگیری کند.

همچنین موید علویان، رییس سازمان نظام پزشکی تهران نیز هفته گذشته در یک کنفرانس خبری به تندی از سیاست‌های درمانی در مواجهه با شیوع کرونا انتقاد کرد و گفت: "اینکه چرا واردات (واکسن) انجام نشده، باید پیگیری شود. بحث حقوقی و جان انسان‌هاست."
+6
رأی دهید
-45

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Momiji - توکیو، ژاپن
  یعنی خیلی راحت ( دید ) به حکم حکومتی و حرف آقا ، که گفت ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی ممنوعه!!
  0
  15
  دوشنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.