نمونه‌برداری «پشتکار» از سنگ‌های مریخ؛ فرضیه وجود حیات در گذشته سیاره سرخ تقویت شد

یورونیوز :کاوشگر «پشتکار» در حالی در ادامه ماموریت خود در مریخ دو نمونه سنگ را جمع‌آوری کرده است که نشانه‌هایی از تماس طولانی مدت این سنگ‌‌ها با آب وجود دارد.

به این ترتیب فرضیه وجود حیات در گذشته‌های دور در سیاره سرخ بار دیگر تقویت شده است. کن فرلی، دانشمند اداره ملی هوانوردی و فضا در آمریکا (ناسا) روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای گفت: «این خیلی مهم است که آب مدت زیادی آنجا بوده است.»

مریخ‌نورد «پشتکار» اولین نمونه از سنگ‌ها را روز شش سپتامبر (۱۵ شهریور) و دومین نمونه را روز هشت سپتامبر (۱۷ شهریور) جمع‌آوری کرد.

طول هر دو نمونه سنگ جمع‌آوری شده حدود شش سانتی متر است. اولین تلاش کاوشگر «پشتکار» برای نمونه‌برداری از سنگ‌های مریخ در اوایل ماه اوت (اواسط مرداد) شکست خورده بود.

این مریخ‌نورد هم‌اکنون در حال انجام عملیات اکتشافی در دهانه جیزرو (Jazero Crater) در مریخ است. این منطقه از سیاره سرخ ۳.۵ میلیارد سال پیش دریاچه بود. وضعیت آب و هوایی مریخ در آن زمان گرم‌تر و مرطوب‌تر از شرایط امروزی بود.

دانشمندان با جمع‌آوری سنگ‌ از دهانه جیزرو امیدوارند بتوانند به تاریخ این منطقه از نظر زمین‌شناسی پی ببرند. زمان تشکیل دهانه، زمان پیدایش و سپس از بین رفتن دریاچه و نحوه تغییرات آب و هوایی بر روی مریخ از جمله اطلاعاتی است که می‌تواند تصویر بهتری از وضعیت مریخ به دانشمندان بدهد.

کیتی استیک مورگان، دانشمند زمین‌شناسی در ناسا درباره نمونه سنگ‌های جمع‌آوری شده گفت: «نکته جالب درباره این سنگ‌ها این است که نشانه‌هایی از تماس مداوم با آب مشاهده می‌شود.»

ناسا امیدوار است که نمونه‌ سنگ‌های جمع‌آوری شده را بتواند در جریان ماموریت مشترک با آژانس فضایی اروپا در دهه ۲۰۳۰ برای بررسی آزمایشگاهی موشکافانه به زمین بیاورد.
+9
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.