سیگارهای الکترونیکی حاوی نیکوتین و افزایش خطر حمله قلبی و سکته مغزی

دویچه وله :یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که سیگارهای الکترونیکی حاوی نیکوتین خطر لخته شدن خون، ضربان قلب و فشار خون را در مصرف‌کنندگان افزایش می‌دهد و به عروق خونی کوچک آسیب می‌رساند.

به گزارش Medicinenet، گوستاف لیتینن، نویسنده این مطالعه و محقق انستیتوی پزشکی کارولینسکا در استکهلم، هشدار داده که این اثرات سیگارهای الکترونیکی مشابه سیگارهای سنتی است و این نگرانی را ایجاد می‌کند که مصرف طولانی‌مدت آنها می‌تواند باعث حمله قلبی یا سکته مغزی شود.

تیم او یافته‌های این مطالعه را در نشست مجازی سالانه انجمن تنفسی اروپا ارائه کرد.

این در حالی است که دکتر لن هوروویتز، متخصص ریه در بیمارستان لنوکس هیل در شهر نیویورک که از نتایج این مطالعه شگفت‌زده شده، می‌گوید: «نیکوتین، چه در سیگارهای سنتی و چه در سیگارهای الکترونیکی می‌تواند منجر به حمله قلبی و سکته مغزی شود و این دلیل دیگری است که نباید سیگارهای الکترونیکی را ایمن‌تر از سیگار دانست.»

در مطالعه جدید، تیم لیتینن آزمایشاتی را با ۲۲ زن و مرد ۱۸ تا ۴۵ ساله انجام دادند که گاه گاه سیگار الکترونیکی می‌کشیدند.

بر اساس این مطالعه، دود کردن سیگارهای الکترونیکی حاوی نیکوتین منجر به تغییرات فوری کوتاه مدت در داوطلبان شد، از جمله افزایش متوسط ​​۲۳ درصدی لخته شدن خون ۱۵ دقیقه بعد از استعمال.

به گفته محققان، میانگین ضربان قلب پس از استعمال سیگار الکترونیکی از ۶۶ به ۷۳ بار در دقیقه  و متوسط ​​فشار خون از ۱۰۸ به ۱۱۷ میلی‌متر جیوه افزایش یافت.

به گفته محققان رگ‌ها و عروق خونی کوچک داوطلبان پس از استعمال این نوع سیگار بطور موقت باریک شدند.

نویسندگان مطالعه خاطرنشان کردند: «هیچ‌یک از این تأثیرات، پس از استفاده از سیگارهای الکترونیکی بدون نیکوتین رخ نداد. این امر منطقی است، زیرا نیکوتین باعث افزایش سطح هورمون‌هایی مانند آدرنالین می‌شود که می‌تواند احتمال لخته شدن خون را افزایش دهد.»

محققان هشدار دادند که سیگارهای الکترونیکی در انواع مختلف بدون مقررات مناسب به بازار عرضه شده‌اند در حالی که ایمنی و اثربخشی آنها در کمک به سیگاری‌ها برای ترک سیگار ثابت نشده است.
+7
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.