آیا می دانید در باغ‌وحش ها چطور حیوانات را وزن می‌کنند؟

بی بی سی :همه جانوران در باغ‌وحش ویپسنید در شرق انگلستان در برنامه توزین سالانه باغ‌وحش روی ترازو می‌روند، از دم‌عصایی (میرکت) و طوطی‌های دم‌بلند (ماکائو) تا کرگدن‌ و گوزن شمالی (کاریبو). این کار برای بررسی وضعیت سلامت ۹۵۰۰ جانور این پارک حیات‌وحش اهمیت دارد.
تمام اطلاعات مربوط به اندازه و وزن جانوران در بانک اطلاعاتی به نام سیستم مدیریت اطلاعات جانور‌شناسی ذخیره می‌شود. این کار به تبادل اطلاعات درباره گونه‌های در معرض خطر جانوران میان کارکنان مراکز نگهداری جانوران در سراسر جهان کمک می‌کند تا به راحتی اطلاعات خود را باهم تبادل کنند.
در اینجا چند لمور دم‌حلقه‌ای وزن می‌شوند. به نظر می‌رسد از این کار خوش‌شان می‌آید!
هر جانوری ویژگی‌های خاص خود را دارد و باید به روش‌های گوناگونی به آمدن روی ترازو تشویق شوند. این پنگوئن‌های صخره‌پر جنوبی به عشق غذای مورد‌علاقه‌شان روی ترازو می‌روند.
وزن کردن منظم و اندازه‌گیری دور کمر جانوران باعث می‌شود مسئولان نگهداری از جانوران بدانند که کدام جانور آبستن است. بسیاری از جانوران باغ‌وحش از گونه‌های در‌معرض خطر هستند و تحت پوشش برنامه‌های حفاظت از زادآوری بین‌المللی باغ‌وحش‌ها قرار دارند.
بلوکی، کرگدن تک‌شاخ، سنگین‌ترین حیوان این باغ‌وحش است. برای وزن کردن بلوکی ۱۶۵۰ کیلویی ناچار باید از ترازو‌های صنعتی استفاده کرد.
یک پروانه را چطور می‌توان وزن کرد؟ برای توزین دقیق آنها نیاز به دستگاه‌هایی با حساسیت بالا داریم به‌ویژه برای حشراتی مانند پروانه‌ها و هم‌چنین عنکبوت‌ها. این کرم پروانه بوف یکی از کوچک‌ترین ساکنان این باغ‌وحش است.
این پروانه نامه‌رسان را اندازه‌گیری کردیم. لکه‌های سرخ‌رنگ روی بال‌های پروانه نامه‌رسان مانند اخطاری به جانوران شکارچی عمل می‌کند و آن را حشره‌ای زهر‌آگین و خطرناک نشان می‌دهد. این پروانه‌ها بومی مکزیک هستند و بیشتر در مناطق شمالی آمریکای جنوبی زندگی می‌کنند.
هایدی، گوزن شمالی (کاریبو) هم آمده است که خودش را وزن کند، او ۷۱،۵ کیلو وزن دارد.
فلورا گوزن شمالی دیگری است که کمی از هایدی سنگین‌تر است. او ۷۷ کیلو وزن دارد. هیچ می‌دانید که گوزن‌های شمالی نر و ماده هر دو شاخ دارند در حالی که در گوزن‌های دیگر فقط نرها شاخ دارند؟
میرکت‌های دم‌باریک یا دم‌عصایی، بیپ‌پیتی و پیکسی، هر کدام حدود یک کیلو وزن دارند یعنی به اندازه یک بسته شکر!
با هاریبو، اسکیتلس و شربت، طوطی‌های ماکائو ارغوانی آشنا شوید. آنها روی چوب مخصوص برای وزن کردن می‌پرند.
تابه‌حال فکر کردید آفتاب‌پرست چقدر وزن دارد؟! خوب این راهی است برای وزن کردن آفتاب‌پرست، استفاده از یک قطعه شاخه درخت طبیعی که روی ترازو نصب شده است. این آفتاب‌پرست پلنگی ۲۰۹ گرم وزن دارد. آفتاب‌پرست پلنگی به تغییر‌رنگ سریع پوست بدنش مشهور است. این آفتاب‌پرست نر است چون خط فیروزه‌ای و سبز و آبی روی بدنش دارد. آفتاب‌پرست‌های ماده کم‌رنگ‌تر هستند و بهتر می‌توانند در محیط اطراف‌شان از دیده‌ها پنهان بمانند.
+34
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.