دانشگاه علوم پزشکی سپاه: واکسن کرونا باید «پیش خرید» شود تا بتوانیم تولید کنیم

رادیو فردا :در حالی که پیش از این حسین سلامی، فرمانده سپاه وعده داد بود که واکسن کرونا را تولید و به کشورهای فقیر هدیه می‌کنند، رئیس دانشگاه بقیه‌الله وابسته به سپاه که متولی تولید واکسن نورا است، گفته است این واکسن باید «پیش‌خرید» شود تا تولید شود.

حسن ابوالقاسمی، در گفت‌وگویی که خبرگزاری ایلنا روز یک‌شنبه، ۲۱ شهریور منتشر کرده است، با اشاره به امکانات مالی محدود این دانشگاه، گفته که بدون «پیش‌خرید»، امکان تولید واکسن نورا «بسیار کم» دانسته و گفته است که ظرفیت تولید چند واکسن داخلی دیگر نیز «محدود» است.

او همچنین با رد پیشنهاد تجمیع منابع چند واکسن ایرانی، گفته است: «مانند این است که بگوییم جایی درحال پختن خورشت قرمه‌سبزی و جایی دیگر درحال پختن خورشت به هستند و حالا همه این خورشت‌ها با هم تجمیع بشود. تجمیع این جا معنی ندارد».

آقای ابوالقاسمی همچنین با عقب‌نشینی از موضع مقامات ایران در خصوص وعده‌هایی مبنی بر تولید انبوه واکسن کرونا گفته است «اگر الان مردم با واکسن خارجی به دلیل وضعیت اضطراری واکسینه شوند، خیلی هم خوب است».

حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران روز ششم تیر در مراسم رونمایی از «واکسن نورا» گفته بود که اکنون زمان آن رسیده که «به آمریکایی‌ها واکسن بدهیم» و «اگر کمبودی دارند ما حاضریم به آن‌ها کمک کنیم».

مقام‌های حکومت ایران به ویژه ستاد اجرایی فرمان امام در ماه‌های گذشته وعده داده بودند که تا پایان شهریور امسال ۵۰ میلیون دُز واکسن داخلی تولید و توزیع می‌کنند که براساس آخرین آمار، این نهاد فقط ۸ میلیون دوز واکسن تولید کرده است که از این تعداد نیز ۴ میلیون دوز به وزارت بهداشت داده است.

هم‌زمان با بحران کرونا در ماه‌های گذشته که بسیاری دلیل آن را اقدام دیرهنگام برای واردات واکسن می‌دانند، در هفته‌های اخیر برخی نمایندگان مجلس فاش کرده‌اند که علت تاخیر در واردات واکسن این بوده است که واکسن داخلی تولید و توزیع شود.
+2
رأی دهید
-49

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Herzl - امستردام، هلند

  آقای سلامی شماره حساب بده تا درد بی درمان برات واریز کنیم.
  1
  21
  یکشنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Chokam - ری، ایران
  به این میگن مهندسی معکوس. معکوس نه مثل چین که همه چی رو تولید میکنه. معکوس ایرانیهابا برچسبه،یعنی دنبال برچسب دکتر و مهندس و استاد هستن،نه علم.
  1
  12
  یکشنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momiji - توکیو، ژاپن
  یعنی دولت هر چه زودتر ، بودجه اش رو چند برابر تهیه و تقدیم کُنه و بعد هم همگی منتظر بمانند و سماق بمیکند و سردارهای زالو صفت و فاسد هم به ریش همه بخندند و مثل دیگر پروژه های نیمه تمامیکه به دلیل واهی نا کافی بودن بودجه به حال خود رها شدند ، بروند دنبال یه داستان و پروژه نون آبدار دیگه و همیشه هم دوتورقونیمشون باقی و طلبکار !! پروژه ای هم اگر تمام کنند میشه دستگاه کرونا یاب ( چند ثانیه ای ) مستعان که الان به تولید انبوه رسیده و تمام کشورهای دنیا با التماس در نوبت دریافتش هستند!!!!!
  1
  15
  یکشنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  این طایفه به هذیان گفتن عادت دارند.
  1
  14
  یکشنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد
  (این واکسن باید «پیش‌خرید» شود تا تولید شود.) شما متوجه منظور این نوابغ نیستید. منظورشون اینه که واکسن رو میخریم, برچسب رو شیشه رو عوض می کنیم, بعد شما مردم میتونید این واکسن ( وطنی ) رو به اسم نورا بزنید.
  0
  6
  یکشنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan1326 - تهران، ایران
  با باقی ماندن ج.ا در حکومت ، ملت ایران ، حالا حالا ها از شر بیماری کرونا خلاص نخواهد شد
  0
  2
  دوشنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۴:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.