واکنش آرش علایی به گزارش بی‌بی‌سی از آزار جنسی او

ایران وایر : «آرش علایی»، پزشک و فعال حقوق بشر با انتشار یک ویدیو در روز ۱۹شهریور۱۴۰۰ به گزارشی که تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی درباره اتهامات آزار جنسی او و برادرش «کامیار علایی» منتشر کرد، واکنش نشان داد. گزارش مذکور روز اول خرداد ۱۴۰۰ منتشر شده بود. برادران علایی همزمان با شکل‌گیری جنبش «من هم» در ایران از سوی عده‌ای در فضای مجازی متهم به آزار جنسی شدند. برخی مدعی شدند آن‌ها در زمان حضور و تدریس در دانشگاه آلبانی، دانشجویان خود را مورد آزار جنسی قرار داده بودند. این موضوع در گزارش بی‌بی‌سی نیز مطرح شد.
 
آرش علایی در ویدیویی که روز گذشته منتشر شده می‌گوید: «این گزارش کاملا مغرضانه غیرحرفه‌ای، کاملا هیجان‌زده و براساس منابع کذب تهیه شده است.
 
بنده هیچ‌گونه پرونده‌ای در هیچ دادگاهی ندارم. هیچ فردی که مشخص کند که بنده به او آزار رسانده‌ام، از من شکایت رسمی نکرده و در هیچ مرکز، دادگاه و یا دانشگاهی هیچ پرونده‌ای یا محکمه‌ای علیه من تهیه نشده است.
 
بنده به عنوان شهروند آمریکا کاملا آماده‌ام و خواهش می‌کنم هر فردی در هر جای دنیا اگر تشویش و نگرانی‌ای دارد و یا فکر می‌کند مورد آزار قرار گرفته است، به هر دادگاهی یا به هر مرجع ذی‌صلاحی که مناسب می‌داند، مراجعه کند. بنده هم آماده پاسخگویی هستم. چه در دادگاه و چه در هر جمع و یا گروهی که بخواهد بنده به آن‌ها پاسخ دهم، ولیکن تا امروز هیچ گروه یا هیچ سازمان و هیچ دادگاهی دعوت به پاسخگویی نکرده است.»
 
او که سال‌ها فعالیت‌هایی برای مبارزه با ایدز و اعتیاد داشته است، می‌گوید: «من مدافع حقوق افرادی هستم که آسیب‌پذیر هستند و مدافع حقوق افرادی هستم که مورد آزار قرار گرفته‌اند؛ من این را با حرف و شعار نمی‌گویم. ۲۵ سال سابقه کاری من نشان‌دهنده این است که همواره چه در ایران و چه در هر جای دنیا فعال بودم. فعالیت من برای کمک به افراد آسیب‌پذیر و افراد مورد آزار قرار گرفته بوده است.»
 
او سپس به گزارش بی‌بی‌سی می‌پردازد و می‌گوید قرار گرفتن نام و چهره او در کنار یک چهره معروف هالیوودی که با حضور در یک دادگاه بی‌طرف محاکمه شده و دادگاه او را به آزار جنسی محکوم کرده است، کاملا مغرضانه بوده است. او می‌گوید: «بی‌بی‌سی چطور می‌خواهد این را توجیه کند، وقتی من هیچ‌گونه دادگاهی نرفته‌ام و هیچ محکمه‌ای من را محکوم نکرده، من را به عنوان یک شاهد و یک کیس در گزارشی برای آزار می‌آورد؟»
 
در گزارش بی‌بی‌سی یک فایل صوتی از یک مقام دانشگاهی درباره آزار جنسی پخش شد. آرش علایی اما می‌گوید: «در گزارش بر یک فایل صوتی تاکید می‌شود، اما تاکید نمی‌شود که این فایل صوتی مربوط به چه کسی بوده؟ این فرد چه عنوانی داشته؟ چه حوزه اختیاراتی داشته؟ این فایل صوتی کی ضبط شده و موضوع آن چه بوده است؟ فقط تاکید می‌کند در یک فایل صوتی که در دانشگاه بوده و متعلق به یک مقام دانشگاهی بوده است. در کجای فایل صوتی گفته شده من کسی را مورد آزار قرار داده‌ام؟ یا چه شکایتی از ما شده است؟»
 
او در بخش دیگری از صحبت‌های خود می‌گوید، بی‌بی‌سی در این گزارش آورده که با دانشگاه در این باره مکاتبه کرده و دانشگاه نظر نداده و هیچ چیزی را تایید نکرده است: «چرا در گزارش بی‌بی‌سی نظر دانشگاه مورد توجه قرار نمی‌گیرد؛ اما به یک فایل صوتی از یک مقام بی‌نام و نشان اکتفا می‌شود؟»
 
او می‌گوید بی‌بی‌سی درخواستی برای شنیدن پاسخ او نداده است و زمانی که این درخواست از جانب او مطرح می‌شود، مسئولان بی‌بی‌سی می‌گویند او باید با خانم «آناهیتا شمس»، خبرنگاری که گزارش را تهیه کرده است، مکاتبه کند تا او درباره پاسخ او تصمیم بگیرد. آرش علایی اما می‌گوید گزارشگری را که این برنامه را تهیه کرده، بی‌طرف نمی‌داند و به همین دلیل ابراز نارضایتی می‌کند: «اما گفتند این روند کار ماست.»
 
آرش علایی در پایان عنوان می‌کند که وکلای او و برادرش رسما از بی‌بی‌سی فارسی شکایت کرده‌اند؛ البته تاکید می‌کند که روند به نتیجه رسیدن این شکایت طولانی است.
+52
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  Persiangulf2535 - لند‌ن، انگلستان

  خانم اناهیتا شمس در زمینه زیرخواب شدن با مخالفان جمهوری اسلامی فعالیت کسترده ایی دارند و خیلی هم بر کارشون تسلط دارن.
  1
  34
  یکشنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  grizzly - برلین، آلمان

  بی بی سی فارسی یک طویله شناخته شده برای همه است، منتها چون اینها خودشیفته هستند فکر میکنند همه مردم قبلشون دارند واسه همین هر گزارش چرند و هر پرت و پلایی رو منتشر میکنند
  3
  51
  یکشنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  از زمانیکه مدیریت بی بی سی دست یکسری افغان معلوم الحال داده شد که روابط بحث برانگیز و مخفیانه با عوامل رژیم ایران دارند این بنگاه سقوط عجیبی کرده طوریکه عمده مردم اعتمادی بهش ندارند و این دقیقا همون چیزیه که رژیم ایران میخواد یعنی ایجاد تناقض مشکوک و ریزش اعتماد به این رسانه که عوامل افغان و شایدم عضو فاطمیون وزارت اطلاعات در بی بی سی دارند به خوبی انجامش میدهند. البته میگم منظورم از وجود افغانها مغرضانه نیست بلکه رفتارها و گزارشها و مدیریت و استانداردهای دوگانه این افراد کاملا مشخصه تحت کنترل جایی خارج از بی بی سی عمل میکنند درحالیکه خیلی از اخبار مهم رو بخاطر به بهانه اینکه نتوانستند تایید کنند حذف و سانسور میکنه ولی گزارشی که فردی رو‌متهم به کاری شده را بدون اینکه اتهام ثابت شده یا دادگاهی وجود داشته باشه رواجازه پخش میدن. توجه کنید همین گزارش در بخشهای وسیعی از تلویزیون رژیم استفاده خواهد شد بعنوان مرجع و این خانوم دقیقا داره این کاررو‌انجام میده و شک نکنید به زودی چیزهایی هم از بقیه خیریه های داخل ایران پخش خواهند کرد که منبع اصلی برای بی اعتبار کردن و تبلیغ برای کمیته امداد خواهد
  3
  6
  یکشنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.