روایت «آریانا سعید» از نحوه فرارش از کابل

آریانا سعید و نامزدش به گزارش عصرایران، "آریانا سعید" خواننده پاپ 36 ساله افغانستانی که پس از تسلط طالبان بر افغانستان و شهر کابل از این کشور گریخته است، ماجرای فرار خود از کابل را در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه روایت کرده است.
 
آریانا سعید که پس از فرار کشورش در نهایت به همراه نامزدش به آپارتمان خود در شهر استانبول ترکیه نقل مکان کرده، ماجرای فرار خود از شهر کابل پس از سلطه طالبان بر افغانستان را روایت کرده است.
 
او در این مصاحبه گفت که فردای روز سلطه طالبان بر شهر کابل یعنی در 16 آگوست 2021 موفق به فرار از فرودگاه کابل باهواپیمای ترابری ارتش آمریکا شده است.
 
او با رد فرضیه تغییر طالبان در مقایسه با 2 دهه قبل، گفت: "امیدوارم جهان بفهمد که این طالبان تغییر یافته یا جدید نیست... زنان افغانستان همان زنان 20 سال پیش نیستند و قطعا قرار نیست این اسلام بنیادگرای طالبان را بپذیرند."
 
او افزود: این همان طالبان بود که از 1996 تا 2001 و زمانی که حملات تروریستی 11 سپتامبر در آمریکا انجام شد،بر افغانستان حکومت می کرد.
 
آریانا سعید از جامعه جهانی خواست رژیم جدید طالبان را به رسمیت نشناسند زیرا از نظر این خواننده زن افغان، طالبان با مردم افغانستان به ویژه زنان رفتار انسانی ندارند.
 
او از دولت هند برای حمایت از شهروندان افغانستان قدردانی کرد و همزمان پاکستان را به دلیل حمایت همه جانبه از طالبان که افغانستان را ویران کرده است ، به شدت انتقاد کرد.
 
سعید گفت:" من پاکستان را مقصر می دانم. در طول این سالها ما ویدئوها و شواهدی را مشاهده کردیم که نشان می دهد پاکستان در پشت توانمندسازی طالبان قرار دارد... بنابراین واضح است که من پاکستان را سرزنش می کنم و امیدوارم آنها دست از حمایت طالبان بردارند و دیگر در امور افغانستان دخالت نکنند."
 
این خواننده پاپ افغان که حدود 1.4 میلیون دنبال کننده در شبکه اینستاگرام دارد گفت او هرگز نمی خواست کشورش را ترک کند اما پس از سلطه طالبان بر کشور احساس می کرد که جایی در افغانستان ندارد و در بهترین حالت باید از این پس در کشورش مثل یک زندانی زندگی کند، چون طالبان تشنه خون او بودند. لحظه خروج آریانا سعید و نامزدش با هواپیمای ترابری ارتش آمریکا از فرودگاه کابلآریانا سعید درباره ماجرا و نحوه فرارش از افغانستان نیز گفت وقتی می خواست از افغانستان فرار کند هرج و مرج مطلق در فرودگاه کابل وجود داشت. او برای پوشاندن هویت خود چادر پوشیده و روبنده زده بود. او گفت به نامزدش گفته بود اگر در حین فرار از سوی طالبان دستگیر شود، با شلیک به سرش نگذارند اسیر طالبان شود و او را بکشند.
 
او و نامزدش "حسیب سید" ابتدا در 15 آگوست (روز ورود طالبان به کابل) برای فرار از افغانستان تلاش کردند و برای این کار یک پرواز تجاری رزرو کرده بودند. اما به دلیل هرج و مرج مطلق در فرودگاه کابل موفق نشده بودند سوار پروازشان شوند و از فرودگاه به منزل یکی از اقوام شان در کابل بازگشتند.

آنها شانس خود را فردای همان روز دوباره آزمایش کردند و  سعید دوباره به فرودگاه کابل رفت و با پسرعموی جوان خود در حالی که چادر و برقع پوشیده و یک کودک را در آغوش گرفته بود همانند یک زوج از 5 ایست بازرسی طالبان در شهر کابل عبور کرده و در نهایت به فرودگاه کابل رسیدند. در فرودگاه سعید از سوی یک شهروند افغان که به عنوان مترجم آمریکایی ها کار می کرد، شناخته شد و به هیات آمریکایی مستقر در کابل گفت تا جان او را نجات دهند.
 
لحظه خروج آریانا سعید و نامزدش با هواپیمای ترابری ارتش آمریکا از فرودگاه کابل
 
آریانا سعید در نهایت به همراه نامزدش در 17 آگوست با یک فروند هواپیمای ترابری ارتش آمریکا از فرودگاه کابل به پرواز درآمدند. او و نامزدش ابتدا راهی دوحه، کویت و ایالات متحده شدند و سرانجام برای زندگی به آپارتمان مسکونی شان در شهر استانبول ترکیه بازگشتند.
+76
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  لشگر ششم ورماخت - لنگرود، ایران

  از دست اسلام و طالبان فرار کرده و رفته آمریکا و توی آمریکا ماله کشیِ اسلام رو میکنه . این هرزه بایستی میفتاد دست همون طالبان تا میگرفتن هم .... میکردن و هم سنگسارش . اینجور افراد از آخوندها هم کثیفتر و پست تر و رضل تر هستن
  91
  216
  یکشنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۷:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  آذرمهری - تهران، ایران

  [::لشگر ششم ورماخت - لنگرود، ایران::]. ای زیبا روی پری پیکر تو به تمامی نشانه یک اسلام ناب هستی . هم خونخواری . حسود هستی . تهمت میزنی مجازات میکنی حکم صادر میکنی و ارزوی مشابه .....خودت را برای این خواننده شریف و دختر پا ک داری .
  213
  45
  یکشنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۴
  خداوند - آسمان، ایران

  دقیقا بعد از انتشار این عکسش بود که طالبان ورود به فرودگاه رو سفت و سخت کردند، احمق برا چند تا لایک ،هزاران هموطن خودشو گرفتار کرد .
  6
  137
  یکشنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  [::لشگر ششم ورماخت - لنگرود، ایران::]. کدام »اسلام«؟! تو طرفدار طالبان هستی؟! اولین طالبانی که فارسی نوشتن یاد گرفته است تو هستی، احیانا پشتون هستی، که البته ایرادی ندارد، ولی چرا به زبان ما و ادای نوشتن در می اوری؟
  121
  24
  یکشنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Chokam - ری، ایران

  با ساز که نمیشه به جنگ طالبان رفت، حداقل اسلحه نمیتونی دستت بگیری اسلحه فرهنگی دستت بگیر. من که افغان نیستم بیشتر از شما تاریخ کشورتون رو می دونم،ساز و دهل و موی ژل زده و اقامت خارج مد روز هست اماسواد نیست
  21
  129
  یکشنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  این خانم و دوست پسرش در مجموع بیوگرافی خوبی درگذشته ندارن. این۲ نفر در سبک و انتخاب موزیک خاننده های دیگر تقریبا تصمیم گیرنده بودن. بویژه در تلویزیون طلوع افغانستان جزء باندهایی بودن , هر طور که دلشون میخاست با بقیه برخورد میکردن. نامزد ایشون که مسول کارهای هنری اریانا سعید بود. خوننده های زن دیگر رو با رو کردن عکسهای خونوادگی و فتوشاپ مورد آزار قرار میداد. اینا یک باندی برای خودشون درست کرده بودن عجیب. در برنامه های ستاره افغان با زور و کتک کاری یکی از ستاره های افغان بنام فهیم فنا را از ادامه مسابقه باز داشتن. که مجبور شد به تاجیکستان برود. خلاصه بگم نامزد این خانم یعنی حسیب سائید آدم گند و مافیای افغانستان بود , که باعث آوارگی و بدبختی بسیاری از مردان و بخصوص خاننده های زن افغان شد.در هر صورت بنده خوشحالم که در دام طالبان نیفتادن.
  4
  20
  یکشنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.