«مدرنا» برای مهار آنفولانزا و کرونا واکسن ترکیبی می‌سازد

العربیه :شرکت داروسازی مدرنا اعلام کرد که در حال ساخت واکسنی است که علاوه بر ایفای نقش خود به عنوان دوز تقویتی کووید-19، هم‌زمان بتواند روی بیماری آنفولانزا نیز موثر باشد.

به گزارش «رویترز»، استفانی بنسل، مدیر عامل اجرایی شرکت مدرنا، سه‌شنبه 9 سپتامبر، در جلسه‌ای بین سرمایه‌گذاران این شرکت اعلام کرد که مدرنا در تلاش است بازار واکسن علیه بیماری‌های تنفسی را به کنترل خود درآورد.

او در این جلسه گفت: «مدرنا می‌تواند از این فرصت جدید استفاده کند و به اولین شرکت ارائه‌دهنده واکسن تقویتی علیه بیماری‌های تنفسیِ ناشی از التهاب رگ‌های خونی تبدیل شود.»

این شرکت در حال آزمایش‌های بالینی برای ارائه واکسنی است که می‌تواند ویروس «سین‌سیشیال تنفسی» را در بزرگ‌سالان کنترل کند.

ویروس «سین‌سیشیال تنفسی» یا ویروس پیوسته‌یاخته‌ای تنفسی، شایع‌ترین علت بیماری دستگاه تنفسی در کودکان است و در بزرگسالان نیز علایمی شبیه سرماخوردگی دارد.

مدرنا در تلاش است که بتواند از دولت آمریکا مجوز تزریق دوز تقویتی کووید-19 را دریافت کند اما سازمان بهداشت جهانی از کشورهای ثروتمند خواسته است که برنامه‌های مربوط به تزریق دوز تقویتی را متوقف کنند. این سازمان معتقد است تا زمانی که واکسیناسیون در کشورهای فقیر به سطح قابل رضایتی نرسیده باشد، تزریق دوز تقویتی یا دوز سوم کرونا، عملی غیر‌اخلاقی و از لحاظ کنترل همه‌گیری، مشکل‌زا است.

چندی پیش تحقیقی در اسرائیل نشان داده بود که دوز تقویتی واکسن کرونا به میزان 86 درصد در میان افراد بالای 60 سال مؤثر است.

انتظار می‌رود که شرکت مدرنا، فایزر و بیون‌تک میلیاردها دلار برای واکسن تقویتی خود علیه کرونا سودآوری داشته باشند.

تحلیل‌گران و سرمایه‌گذاران حوزه سلامت می‌گویند این سود با اضافه شدن واکسن آنفولانزا و سایر بیماری‌ها چندبرابر خواهد شد.

شرکت زیست‌فناوری مدرنا در حال حاضر منتظر است که سازمان «غذا و داروی» آمریکا واکسن کرونای این شرکت را برای استفاده در نوجوانان تائید کند.

این شرکت توانسته بود در دسامبر سال گذشته، از دولت آمریکا مجوز واکسن کووید-19 برای استفاده ضروری در سنین 18 به بالا را بگیرد.
+3
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.