ماجرای برکناری امام جمعه لواسان چیست؟

فرارو- مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه در واکنش به حواشی و جریان رسانه‌ای شکل گرفته در فضای مجازی و طرح برخی نگرانی‌ها از پایان ماموریت امام جمعه لواسان اطلاعیه‌ای منتشر کرد.
 
روز گذشته همزمان با اقامه آخرین نماز جمعه توسط حجت الاسلام سید سعید لواسانی امام جمعه سابق لواسان، جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های تهران در اعتراض به تصمیم شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور برای برکناری امام جمعه لواسان در مصلی این شهر حضور یافتند.
 
بر اساس گزارش‌ها این دانشجویان با به دست گرفتن پلاکارد‌هایی با محتوای "نماز جمعه یک عبادت سرتاپا سیاسی است"، "لواسان را حیات خلوت زمین‌خواران نکنید" ، "از رحیم پور ازغدی تا سید سعید لواسانی حذف صدای عدالت خواهان" ، "حذف صدای عدالت از لواسان" ، "راه زمین خواران را هموار نکنید" ، "نماز جمعه جایگاه امر به معروف و نهی از منکر است نه تقویم خوانی" و "محافظه کاری قتلگاه انقلاب است" اعتراض خود را نسبت به تصمیم شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور اعلام کردند.
 
آخرین نماز جمعه حجت‌الاسلام سعید لواسانی با حضور مسئولان شهر لواسان و علی خضریان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.
 حجت الاسلام سید سعید لواسانی امام جمعه لواسانات در خطبه های نماز جمعه این هفته بخش لواسانات ضمن اعلام خداحافظی خود از این سمت، اظهار کرد: "شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه، تصمیم گرفت بنده حقیر را کنار بگذارد، بنده به مسؤولان آن‌جا عرض کردم که تصمیم‌ با شما است و بنده هم به تصمیم شما احترام می‌گذارم."
 
او گفت: «دوستان زیادی به انحاء مختلف نسبت به این تصمیم اعتراض داشته و دارند اما باید مراقب باشیم که در دام بی‌تقوایی و بی‌عدالتی نیفتیم چرا که انتقاد و پرسش با توهین و بی‌احترامی و زیرسوال‌بردن همه خدمات و تلاش‌های یک‌‌ فرد و یک نهاد‌ فرق دارد.» 
 
او از معترضان به برکناری اش خواست به حجت الاسلام علی اکبری رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه توهین نکنند. 
 
توضیح شورای سیاستگذاری ائمه جمعه 
مرکز ارتباطات و رسانه شورای سیاستگذاری ائمه جمعه در واکنش به جریان رسانه ای شکل گرفته در فضای مجازی در خصوص اظهار نگرانی و انتقاد از پایان مأموریت امام جمعه لواسان، که در برخی موارد از مرز نقد منصفانه عبور کرده و به قضاوت بدون پشتوانه اخبار و اطلاعات کشیده شده است، شورای سیاستگذاری ائمه جمعه نکاتی را مطرح کرد.
 
شورای سیاستگذاری ائمه جمعه در این اطلاعیه که امروز منتشر شد، ‌تاکید کرده است که نهاد نماز جمعه همواره پشتیبان مجاهدت ائمه محترم جمعه در میدان مبارزه با مفاسد اقتصادی و عدالت‌خواهی بوده و مشوق ائمه جمعه موفق در این عرصه بوده است.
 
در اطلاعیه شورای سیاستگذاری ائمه جمعه ضمن تقدیر از اهتمام قوای سه گانه برای مقابله با فساد و تبعیض درباره علت تأخیر در اعلام موضع شورای سیاستگذاری از چهارشنبه تا امروز اعلام کرد: اطلاع‌رسانی در خصوص عملکرد ائمه محترم جمعه در فضای عمومی، نه به مصلحت و نه مقدور است. از سوی دیگر، حجت‌الاسلام والمسلمین لواسانی، تا اقامه آخرین نماز و معارفه امام جمعه جدید، به عنوان امام جمعه و از این پس به عنوان یک شخصیت خدوم، قابل احترام هستند و در تمام این چند روز امید آن می رفت که ایشان با اتخاذ مواضع شفاف و اطلاع رسانی صحیح، سوء تفاهم‌های ایجاد شده را مدیریت نمایند و لیکن دفاع از حیثیت این نهاد انقلابی و امتداد خط تخریب تا سایر ائمه جمعه خدوم کشور، چاره‌ای جز ارائه این توضیحات که در آن به حداقل‌ها و کلیات اکتفا شده، باقی نگذاشت.
 
شورای سیاستگذاری ائمه جمعه با طرح پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا امام جمعه لواسان برکنار شده است، یادآور شد: بر اساس خط و مشی ابلاغی به شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، احکام ائمه جمعه، همچون سایر کارگزاران نظام اسلامی مدت دار است و برای یک دوره سه ساله صادر می‌شود که ممکن است به اقتضای شرایط، برای دوره‌های متوالی تمدید شود.
 
در این اطلاعیه آمده است: حجت‌الاسلام والمسلمین لواسانی، به مدت ۷ سال عهده‌دار این مأموریت بوده‌اند که سه سال در دوره مدیریتی قبلی نهاد نماز جمعه و سه سال دوم در دوره مدیریتی جدید نهاد نماز جمعه خدمت کردند و از سال گذشته که برای تصمیم‌گیری با ایشان رایزنی و گفت‌وگو شد، ضمن اظهار تمایل برای خروج از این مسئولیت به دلیل فشارهای سنگینی که با صبوری تحمل کرده بودند، درخواست نمودند به مدت یک سال دیگر ادامه خدمت داشته باشند و لذا در یک سال گذشته، بر اساس تفاهم طرفین، ایشان، برای دوره سوم مشغول به خدمت بودند و اساساً واژه برکناری واقعیت ندارد.
 
مرکز ارتباطات شورای سیاستگذاری در پاسخ به سوال دیگری درباره دلایل عدم تمدید امام جمعه لواسان اضافه کرد: حجت‌الاسلام‌والمسلمین لواسانی از نظر نهاد نمازجمعه، فردی قابل احترام بوده و باقی خواهد ماند، لیکن در ارزیابی تلاش هفت ساله ایشان، علاوه بر زیبایی‌ها و نقاط قوت فراوان، ملاحظاتی هم وجود داشته که لزوماً تنقیص شخصیت ایشان محسوب نمی‌شود.
 
در بخشی از این اطلاعیه آمده است: آنچه که قابل بیان است، این است که مظلومیت منطقه لواسان منحصر در تخلفات ساختمانی نیست و خصوصاً روستاهای محروم این منطقه که در پوشش اشرافیت بخش‌هایی در لواسان دیده نمی‌شوند، به لحاظ برنامه و عملیات فرهنگی، به استقرار امام جمعه در منطقه و تمرکز در این جایگاه نیاز دارند. امری که به دلیل سکونت امام جمعه محترم در خارج از لواسان(بر خلاف عهد ائمه محترم جمعه با نهاد نماز جمعه، مبنی بر ضرورت سکونت ائمه جمعه و خانواده مکرم ایشان در منطقه) و همچنین، استقرار دفتر امام جمعه محترم در خارج از لواسان و عضویت ایشان در هیأت علمی دانشگاه و ایفای مسئولیت در دانشگاه که مستلزم صرف وقت است، به آسانی مقدور و میسور نبوده است. هرچند که هستند ائمه محترم جمعه‌ای که همزمان با تدریس و اشتغال، به دلیل استقرار و سکونت در محل خدمت، انتظارات را در حوزه فعالیت‌های فرهنگی برآورده می‌کنند.
 
مرکز ارتباطات شورای سیاستگذاری ائمه جمعه در اطلاعیه خود اضافه کرد: با توجه به اینکه امام جمعه در هر شهر، رئیس شورای فرهنگ عمومی هم محسوب می شود، انتظار می‌رفت در مقوله‌هایی مانند؛ تقویت جبهه فرهنگی و رفع آسیب‌های اجتماعی، شاهد برنامه‌های اثربخش‌تری باشیم و منطقه لواسان از این بابت رنجور محسوب می‌شود.
 
در بخش دیگری از این اطلاعیه در پاسخبه این سوال که آیا در نصب و جابجایی ائمه جمعه، سلیقه و میل یک شخص اعمال می‌شود، تاکید شده است: شورای سیاستگذاری ائمه جمعه متشکل از یک رئیس و هشت شخصیت حقیقی دیگر است که فارغ از سایر مسئولیت‌های سیاسی و اجتماعی، همزمان و مستقیم با حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله‌العالی) منصوب می‌شوند. نصب و جابجایی هر امام جمعه، مستلزم طرح موضوع در جلسات این شورا است و برای اجرایی شدن، به اخذ رأی اکثریت شورا نیاز دارد.
 
بر اساس این اطلاعیه، این ساز و کار که با خردمندی و تدبیر مقام معظم رهبری تدارک دیده شده است، بی‌نظیر و در تراز اهمیت جایگاه حاکمیتی ائمه جمعه، به عنوان نمایندگان گفتمانی ولی فقیه طراحی شده است.
 
در پایان این اطلاعیه خطاب به مردم لواسان آمده است: مردم شریف لواسان؛ ضمن عذرخواهی از حواشی که ناخواسته در نمازجمعه آن منطقه اصیل ایجاد شد، امیدواریم با استقرار امام جمعه جدید و بذل محبت و همراهی شما بزرگواران، باقیات‌الصالحات برادر عزیزمان حجت الاسلام والمسلمین لواسانی، تقویت و ادامه پیدا کند و در سایر محورها برکات و خیرات نمازجمعه و امامت جمعه، بهره شما افزون گردد.
+46
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.