پخش «اعترافات اجباری» نوید افکاری برای توجیه اعدام او

رادیو فردا: خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران، اقدام به پخش بخش‌های تازه‌ای از «اعترافات اجباری» نوید افکاری، کشتی‌گیر ۲۷ ساله که با وجود ابهامات فراوان پرونده‌اش اعدام شد، کرده است.
 
در این فیلم سه دقیقه‌ای که بخش اول یک مجموعه است، آقای افکاری جلوی دوربین در زندان نشسته است و می‌گوید «راه اشتباهی» رفته است. رسانه‌های وابسته به حکومت ایران در طول سال‌های گذشته، بارها اقدام به پخش اعترافات اجباری زندانیان کرده‌اند. خبرگزاری فارس در ادامه گزارشی مفصل درباره این پرونده منتشر کرده و بحث شکنجه و ابهام در پرونده نوید افکاری را رد کرده است.
 
این ادعاها در حالی مطرح می‌شود که پیش از این نامه‌ای با دستخط نوید افکاری درباره شکنجه‌های او در زندان منتشر شده است و او در این نامه صراحتا نوشته بود که تحت فشار و «شکنجه بی‌رحمانه و غیرانسانی» وادار به نوشتن «مطالب سراسر ساختگی و کذب» و پذیرش اتهامات خود شده است.
 

نوید افکاری به همراه برادرانش وحید و حبیب افکاری در جریان اعتراضات مرداد ۱۳۹۷ در شیراز بازداشت و به «محاربه» و قتل کارمند یک نهاد امنیتی متهم شدند. در این پرونده علاوه بر اعدام نوید افکاری، حبیب و وحید افکاری به ۵۴ سال و ۲۷ سال زندان محکوم شده‌اند.
 
روند رسیدگی به پرونده برادران افکاری همواره با ابهامات متعددی مواجه بوده است و اخیرا که حکم زندان وحید افکاری تایید شد، سعید دهقان، وکیل خانواده افکاری، با انتقاد از این روند نوشته بود که رأی دادگاه «۲۴ تناقض و سه دروغ» داشته و «تنها با علم قاضی» صادر شده است.
 
علاوه بر این، سازمان عفو بین‌الملل، تیرماه امسال در گزارشی مفصل که در ۴۸ صفحه منتشر شده است، جزئیات شکنجه اعمال شده علیه وحید و حبیب افکاری را که در زندان به سر می‌برند، مستند کرده است.
 وحید افکاری در شکایاتی که در قوه قضاییه ثبت کرده و همچنین در جلسات دادگاه گفته است «برای دادن اقرار علیه خود و برادرانش بارها مورد شکنجه و سایر رفتارهای بیرحمانه و غیرانسانی» قرار گرفته و بازجویان او را تهدید به مرگ و «زندانی کردن، کشتن یا آسیب رساندن به اعضای خانواده وی» و همچنین «آزار جنسی مادر و خواهرش» کرده‌اند. او در طول دوران بازداشت دو بار دست به اعتصاب غذا زد و دو بار نیز اقدام به خودکشی کرد.
 
در بخشی دیگر از گزارش سازمان عفو بین‌الملل درباره حبیب افکاری آمده است که بر اثر این شکنجه‌ها، «کتف چپ حبیب افکاری دررفت که به پارگی تاندون‌ها انجامیده و مچ دست چپ و یکی از انگشتان پای راست او نیز دچار شکستگی شد» و ماموران با کشاندن پلاستیک روی صورتش به او «حس خفگی» داده‌اند و یکی از شکنجه‌گرها گفته است که در صورت مقاومت «بیضه‌هایش را هم می‌ترکانم».
 
در یک مورد دیگر از شکنجه‌ها، بازجوها بارها او را در سلولی نگه داشته‌اند که در آنها صدای فریاد برادرش نوید افکاری از درد به گوش او می‌رسیده و به او می‌گفتند: «اگر نوید زیر این شکنجه‌ها بمیرد، مقصرش تویی» و او را تهدید می‌کردند که اگر او «اعتراف» نکند، برادران، مادر، همسر یا خواهر باردارش را خواهند کشت یا به آنها آسیب خواهند رساند.
سازمان عفو بین‌الملل تاکید کرده است که عمده استنادات قوه قضاییه ایران علیه این دو برادر متکی به «اعترافات تحت شکنجه» بوده و دادگستری شیراز به شکایات این زندانی درباره شکنجه و آزارهای جسمی و جنسی توجه‌ نکرده و در برخی موارد اقدام به تمسخر یا تنیبه مجدد این زندانیان کرده‌اند.
 
از شهریور پارسال تاکنون، این دو زندانی و خانواده‌شان بارها درخواست انتقال آن‌ها از زندان انفرادی به «بند عمومی زندان» را طرح کرده‌اند که نتیجه‌ای نداشته و مقام‌های قضایی و امنیتی «هیچ توضیحی» در این زمینه نمی‌دهند.
+64
رأی دهید
-17

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  نوید عزیر واقعا" قاتل نبودید و کسی را نکشتید بلکه ناچارت کردن که بگوید همان کسی که نمی شناختی را کشتید تا برای ترساندن و سرکوب کردن شیرازیها اعدامت کنن. همینکه میگوید من مقتول را نمی شناختم خود پیامیست اشکار برای مردم که تو قاتل نبودید , عوامل نطام اخوندی تورا با شکنجه کردن خود و برادرانت ناچار به اعتراف دروغ کرده اند.
  8
  70
  شنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momiji - توکیو، ژاپن
  اعترافات اجباری ، ترفند مسخره و نخ نمایی که سالهاست تاریخ مصرفش گذشته و نه تنها کسی اعتنایی و ارزشی برایش قائل نیست که خود تهیه کنندگان و مجریان ابله این اعترافات هم نیک میدانند که حنای بی رنگ و رویی را نمایش می‌دهند! فقط من در عجب هستم که این همه بی شرمی و بی حیایی و پررو گری از کجا نشئت گرفته! بعضی اوقات فکر میکنم که اگر مرحوم علی اکبر دهخدا در قید حیات بود ، میشد از او تقاضای ساختن واژه های جدیدتری ، جایگزین واژه های بی شرمی - بی آبرویی - بی حیایی کرد، چون حد و حدود این واژه ها مشخص هست و آنچه را که مسئولین رژیم منحوس و جنایتکار ج ا ، از نوک هرم قدرت تا یک بسیجی و لباس شخصی شاشو در همه زمینه ها انجام می‌دهند ، چیزی فراتر از معانی این واژهاست!! روح بزرگت شاد ، نوید افکاری و تمامی کسانی که جانشان را در راه آزادی و آزادگی بعنوان یک انسان فدا کردند.
  86
  76
  شنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  ما که اجباری ندیدیم یارو قاتل بوده خودشم میدونه، نشسته داره حرف میزنه. مثل trump که هر خبری رو دوست نداشت میگفت Fake نیوز هست این بی سواد ها هم یه کلمه افتاده رو زبونشون اعترافات اجباری.
  71
  94
  شنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Reza9118 - شهرکرد، ایران

  اینا بعده اون رسوایی اعترافات اجباری تو ترور دانشمندان هسته ای مثل احمدی روشن و علیمحمدی از تلویزیون خجالت نمیکشن دوباره از این کارها میکنن؟! چقدر این سایت فالس (فارس) نیوز چندش آور هستش، حالم بهم خورد..
  85
  40
  شنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  اقای شاکی - برمن، آلمان
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::] ادم نه تو خیلی باید بی هویت باشه که هنوز معنی اعتراف اجباری را بعد از این همه افشاگری نفهمه و یا خودشو بخاطر مشت دلار به نفهمی بزنه. شرم بر تمام جیره خورهای ج.ا .
  41
  46
  شنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  The Green mile - مدیسون، ایالات متحده امریکا

  مثل اینکه رژیم جمهوری اسلامی دست از این مسخره بازیهاش برنداشته! نزدیک ۴۰ ساله یه سناریوی نخ نما رو داره دنبال میکنه و با وجود اینکه رسوایی این اعترافات اجباری، کلی هم تو داخل کشور سر و صدا کرد، بازم همچنان دارن ادامه میدن. از اعترافات اجباری اعدامی های دهه شصت تا اعترافات دهه هفتاد روشنفکرانی همچون دکتر عبدالحسین زرین کوب و سعید سیرجانی یا رسوایی اعترافات پرونده قتل های زنجیری و بعد هم رسوایی ترور دانشمندان هسته ای تا اعترافات تلویزیونی مرحوم روح الله زم و الانم نوید افکاری. خجالت نکشید از پدر پوریا بختیاری هم اعتراف بگیرید که خودش پسرش رو به قتل رسونده.
  81
  26
  شنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۹۳
  جنابِ سروان - مونرآل، کانادا

  [::Momiji - توکیو، ژاپن::]. اون اکانت zed iran بسته شد یعنی؟خدا بیامرزتت هاهاها
  34
  4
  شنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  shirzan - برلین، آلمان
  فقط یک احمق یا یک خود فروخته میتونه این اعترافات مسخره رو باور کنه. سناریوئی که دیگه خیلی مضحک شده
  6
  20
  شنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momiji - توکیو، ژاپن
  [::جنابِ سروان - مونرآل، کانادا::]. گاگول جان کدوم اکانت ، از چی صحبت میکنی؟ سرت محکم به جایی خورده یا خیال کردی که تو هم جزو ژنهای برتری هالو جان! من اگه جای تو بودم اینهمه در این سایت ، چپ و راست ضایع میشدم ، کاسه کوزه مو جمع میکردم میرفتم پشت سرم رو هم نگاه نمیکردم!! رو که رو نیست .... !!
  13
  23
  شنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Mome - لوند، سوئد

  این حرفت را هیچ وقت فراموش نمیکنم ،اینها برای طناب دارشان دنبال گردن هستند. روحت شاد ورزشکار با غیرت
  3
  27
  شنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۹۳
  جنابِ سروان - مونرآل، کانادا
  آقای Momiji یاهمون zed iran بیعقل عزیز همینکه فی الفور جواب دادی معلوم شد خودتی چون خیلی آیکیوت پایینه نمیدونی که اگه نفرجدید بودی ودوروزه اومده باشی طرز ریپلای(جواب دادن)کردن رو از کجا بلدی شیطون؟پس این یعنی قبلن هم آیدی داشتی دیگه هم دستت رو شد برو یه آیدی دیگه بساز کارتت بدجورسوخته خدا بیامرزدت چون هم عقلت کمه هم هوشت هاهاها
  16
  2
  شنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  منوچهری - تهران، ایران
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. [::جنابِ سروان - مونرآل، کانادا::]. لطفا سر کدویی خودتون را ... بیرون بیارید تا کمی هم از چشم و گوش استفاده کنید, عقل که ندارید الحمدلله!
  8
  7
  یکشنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.