اسرائیل: ۴ زندانی فراری فلسطینی دستگیر شدند

به گزارش عصرایران به نقل از خبرگزاری فرانسه، پلیس اسرائیل از دستگیری  4 تن از 6 زندانی فراری از زندان فوق امنیتی "جلبوع" خبر داد.
 
از روز دوشنبه -زمان فرار این 6 زندانی- ارتش اسرائیل بخش زیادی از نیروهای خود را برای تعقیب زندانیان وارد خاک سرزمین‌های اشغالی کرانه باختری رود اردن کرده است.
 
به گفته پلیس اسرائیل، دو فراری بازداشتی اخیر که به مغز متفکر عملیات فرار متهم شده‌اند، در یک کامیون پارک شده در نزدیکی شهر ناصریه (ناصره) در شمال اسرائیل مخفی شده بودند. این دو از فرماندهان برجسته نیروهای مبارز علیه اسرائیل بودند.
 
یکی از زندانیان فراری "زکریا زبیدی" از رهبران گروه‌های مبارزه نزدیک به جنبش "فتح" به رهبری "محمود عباس" از شهر جنین کرانه باختری است.
 
زندانی دوم  "محمود العارضه" نیز به دلیلی نقشش در مبارزات گروه "جهاد اسلامی" در سال 2002 به حبس ابد محکوم شده است.
 
دو زندانی دیگر نیز کمی قبل از این دو دستگیر شدند. آنها در پارکینگ کامیون‌ها مخفی شده‌ بودند.
 
تعقیب و گریز دو زندانی دیگر نیز ادامه دارد.
 
پلیس اسرائیل در عصر جمعه "یعقوب قادری"  48 ساله و "محمود العارضه" 45 ساله از زندانیان فراری وابسته به گروه جهاد اسلامی را دستگیر کرد.
 
در بیانیه پلیس آمده است: "پلیس دو فراری را شناسایی و آنها را با هلی‌کوپتر تعقیب کرد".
 
رسانه‌های اسرائیل می‌گویند که ساکنان به پلیس اعلام کرده‌اند که دو مرد را در حال جست و جوی سطل‌های زباله برای پیدا کردن غذا دیده‌اند.
 
 ارتش اندکی پس از اعلام دستگیری دو زندانی فراری گفت که یک موشک از غزه به سمت جنوب اسرائیل شلیک شده که از سوی چند سیستم ضد هوایی رهگیری شده است.
 
 نیروهای امنیتی اسرائیل از روز دوشنبه عملیات جست و‌جوی گسترده‌ای را برای پیدا کردن 6 زندانی فراری آغاز کرده است. این 6 زندانی از زیر حمام سلول فرار کرده‌اند.
 
نیورورک تایمز این فرار زا بزرگترین فرار فلسطینیان از زندان‌های اسرائیل خوانده است.
 
ارتش تمامی ایست‌های بازرسی مرتبط به اسرائیل را سفت و سخت  بست و بازرسی‌های خود را تا قدس شرقی و کرانه باختری رود اردن گسترش داد تا از ورود فراریان به مراکز جمعیتی فلسطینیان جلوگیری کند.
 
شهر ناصریه که این 4 زندانی در آن پیدا شدند، دارای جمعیت زیادی از اعراب است.
 
این 6 زندانی فراری همگی از اعضای گروه‌های شبه نظامی فلسطینی بودند که در دادگاه‌های اسرائیل به اتهام توطئه یا انجام حملاتی علیه اسرائیلی‌ها محکوم شدند.
 
"العارضه" اهل شهر "عرابه" در نزدیکی "جنین" است که در سال 1996  به دلیل ادعای اسرائیل در حمله به اسرائیل زندانی شد. او یکی از زندانیان فراری‌ای است که از سوی اسرائیل به حبس ابد محکوم شده است.
 
العارضه در سال 2014 و پس از پیدا شدن یک تونل فرار در زندان "شاتا" (Shata) اسرائیل در سلول انفرادی نگهداری شد.
 
اسرائیل در روز آغاز تحقیقات رسمی در باره اشتباهاتی که باعث فرار این 6 نفر شد را اعلام کرد.
 
به نظر می رسد دستور اسرائیل علیه انتشار جزئیات این فرار در حال اجراست و رسانه‌های محلی نیز برای بهبود وجهه این رسوایی را تلاش می‌کنند.
 
در چندین شهر کوچک و بزرگ کرانه باختری نیز تظاهراتی در حمایت از فراریان برگزار شده است.
 
در شهر نابلس کرانه باختری برخی از جوانان در حین مواجه با پلیس امنیتی اسرائیل لاستیک آتش زدند.
 
هلال احمر فلسطین اعلام کرد 60 معترض به دلیل پرتاب گاز اشک آور بدحال شده یا آسیب دیده اند.
 
گروه زندانیان روز چهارشنبه از تنش در زندان ها خبر داد و سخنگوی زندان‌های اسرائیل به خبرگزاری فرانسه گفت که در زندان‌های "کتزیوت" و "رامون" آتش روشن شده است.
+62
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  بزودی یک فیلم سینمائی مهیج از روی این داستان خواهند ساخت
  6
  24
  شنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۹۳
  جنابِ سروان - مونرآل، کانادا
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. آفرین پروفسور یه فیلم خارق العاده با بازی خودت در نقش پروفسور بالتازار قنبرعلی فرانکفورتی در نقش کاپیتان هادوک سبکعلی از کالیفرنیا در نقش آقای پتی بل گریزعلی در نقش مهندس بیلی در پروژه سد گتوند وبه کارگردانی فرانسیس فورد کاپولا هاهاها البته خودت آی لاو یو داری
  19
  3
  شنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  من در این فکر هستم که اینها این خاک ها را بکجا میبردند . و چگونه و بدون هیچ مانعی توانستند از تونل خارج شوند. عجب حـ... هایی هستند این ها
  0
  3
  شنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::جنابِ سروان - مونرآل، کانادا::]. جناب سروان عزیزم. حتما میدانی که همه ساله تعداد زیادی فیلم از روی حوادث واقعی میسازند. یک سری مثلا مجموعه ی "فارنسیک فایل" است که بیش از 300 قسمت و من تقریبا تمام آن ها را دیده ام. برنامه ی فرار این 6 نفر بدون توجه به مسائل سیاسی خیلی جذاب است. ان هم از زندان فوق امنیتی در اسرائیل. به هر حال فیلم فوق العاده ای خواهد شد مثل فیلم "فرار از زندان الکاتراز". من هم کاش در جوانی بجای شاعری می رفتم دنبال سناریونویسی و یک ریال درامد داشتم!
  2
  8
  شنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۹۳
  جنابِ سروان - مونرآل، کانادا
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. همه این حرفها به کنار فقط خودتو عشقه آی لاو یو داری هوارتا
  5
  1
  شنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  گفتگو گر امریکا . یا جناب سروان کانادا . ایا ممکن است بفرمایید که این افراد از زندان امنیتی اسراییل گریخته اند این خاک ها را در زمان حفر تونل کجا بردند؟؟ چون کندن تونل هر چند لوازم خاص خودش را میخواهد ولی خاک های استخراج شده خود مصیبتی است که باید انرا محو کنند . لطفا ممکن است بفرمایید که این خاک ها را کجا بردند
  0
  2
  یکشنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان::]. عزیزم من و جناب سروان که اطلاعات بیشتری نداریم ولی اول میدانم که موضوع برای ساختن یک فیلم معرکه است. دوم انصاف یهودیان از مسلمانان بیشتر است و تاکنون یک نفر را هم (به جز ایشمن) اعدام نکرده اند
  0
  2
  دوشنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۳:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  گفتگو گر امریکا. دلیل اینکه من شما دو نفر از اقایان را خطاب قرار دادم این است که در این پست فقط ما سه نفر اظهار نظر کردیم . چون وقتی نظرات تعداد بیشتری از کاربران منعکس میشود گاها جواب سئوال را میتوان دید .حال در اینباره که پشت پرده چه خبر است مطلب دیگری است و جواب دیپلماتیک شما هم یک نظریه خاص خودتان است . ولی دانستن اینکه از داخل یک بند زندان . انهم زندان اسرائیل که برای اینگونه افراد تذارک دیده میشود که طرف بتواند تونلی حفر کند و بطور دقیق سر از جایی در بیاورد که مورد نظرش بوده بهر حال خاک های این تونل را که تخورده اند. انرا باید در این حفاری خاک ها را جایی ریخته باشند که من در هیچ پست و خبری در این زمینه منتشر شده ندیدم لذا از شما ها سئوال کردم . پاسخ دیپلماتیک شما هم یک پاسخ است اما نظر من را تامین نکرد . بهر حال موفق باشی
  0
  2
  دوشنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان::]. عزیزم من اهل سانسور نیستم و به جریان ازاد اطلاعات شدیدا معتقدم. اگر میدانستم حتما عرض میکردم
  0
  2
  دوشنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.