هوش مصنوعی از افتادن خودرو در چاله جلوگیری می‌کند

العربیه :اتومبیل‌ها ممکن است به زودی به گونه‌ای از هوش مصنوعی مجهز شوند که می‌تواند چاله‌های وسط جاده را تشخیص دهد، و به طور خودکار از افتادن خودرو در آنها هنگام رانندگی جلوگیری کند.

به گزارش وب‌گاه «فکرآزاد»، «الگوریتم‌های یادگیری عمقی» به تازگی این امکان را برای پژوهشگران ایجاد کرده‌اند تا بتوانند گونه‌هایی از هوش مصنوعی را توسعه بدهند که به اتومبیل کمک می‌کند با استفاده از قدرت بیناییِ افزوده رایانه‌ای، چاله‌ها و سایر آسیب‌های سطح جاده را تشخیص داده و از افتادن در آنها جلوگیری کند.

امروزه وضعیت جاده‌ها را می‌توان با روش‌های مختلفی همچون استفاده از «حس‌گرهای ارتعاش» و «اسکن لیزری» بررسی کرد. حس‌گرهایی که فقط به بینایی تکیه می‌کنند را می‌توان روی دستگاه‌های مصرفی مثل گوشی‌های هوشمند موبایل یا اتومبیل سوار کرد.

اما کارکرد این حس‌گرها محدود است، چرا که تشخیص چاله روی سطح جاده – که برای ما امری ساده به نظر می‌رسد – برای رایانه امری پیچیده‌تر است. جاده محیطی «پویا»ست، به این معنی که شرایط اقلیمی مثل باران و برف و طوفان روی روشنایی سطح آن تاثیر می‌گذارد. این مسئله هوش مصنوعی را، حتی در قبال جاده‌ای که قبلاً شرایطش را آموخته، دچار مشکل می‌کند.

برای غلبه بر این مشکل، پژوهشگران «موسسه مهندسی عمران و تکنولوژی ساختمان» کره جنوبی یک مدل هوش مصنوعی به نام «شبکه عصبی پیشرفته» اختراع کرده‌اند. این مدل هوش مصنوعی، درجه روشنایی تصاویر دریافتی توسط حس‌گر را پیش از رسیدن‌شان به پردازشگر اصلی «ریز-تنظیم» می‌کند. با تکیه بر «شبکه عصبی پیشرفته»، هوش مصنوعی اتومبیل صرف نظر از میزان نور به درستی کار می‌کند، و از افتادن خودرو در چاله به صورت خودکار جلوگیری می‌کند.

به گفته «فکرآزاد»، در حالی که محققان امیدوارند بتوانند در آینده نزدیک دقت این مدل هوش مصنوعی را ارتقاء دهند، دولت کره جنوبی در حال آزمایش این فناوری است تا در صورت کسب درجه مطلوب، به طور گسترده از آن در صنعت حمل و نقل این کشور استفاده کند.
+5
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  ماشین با هوش مصنوعی چاله را می بیند، اما نژاد برتر آریا باهوش ۲۵۰۰ ساله با کله شیرجه می زند در چاه جمکران.
  0
  0
  دوشنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.