هشدار انجمن‌های علمی نسبت به تشکیل«سازمان طب اسلامی ایرانی»

با شیوع کرونا برخی از نهادها و رسانه‌های حکومتی در ایران به ترویج بیشتر خرافات و توصیه‌های غیرعلمی در حوزه سلامت پرداخته‌اندبی بی سی :انجمن‌های علمی پزشکی در ایران درباره پیامدهای خطرناک طرح‌های مجلس ایران برای تشکیل "سازمان طب اسلامی ایرانی" و "سازمان نظام طب مکمل" هشدار داده‌اند.

آنها می‌گویند این دو طرح باعث "انشقاق در مدیریت خدمات سلامت، به مخاطره افتادن سلامت مردم و هتک حیثیت نظام سلامت" خواهند شد.

در یکی از این دو طرح نمایندگان محافظه‌کار مجلس ایران به دنبال تشکیل نزدیک به ۳ هزار "مطب" برای آنچه "طب اسلامی-ایرانی" می‌خوانند هستند.

۵۷ نفر از رئیسان انجمن‌های تخصصی پزشکی در ایران در نامه‌ای خطاب به محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس و بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت، با " تبلیغ و ترویج نظریه‌ها یا شیوه‌های درمانی بدون در نظر داشتن شواهد علمی" مخالفت کرده‌اند.

آنها در عین حال می‌گویند از داروهای گیاهی یا هر شیوه درمانی دیگری که کارایی و ایمنی آن با روش‌های علمی تایید شود حمایت می‌کنند.

در این نامه گفته شده که افرادغیرپزشک نباید مجوز تشخیص و درمان بگیرند و هر شیوه درمانی "چه سنتی و چه نوین، باید تابع اصول علمی روز باشد".

انجمن‌های علمی پزشکی می‌گویند افراد بدون صلاحیت علمی زیر سایه عناوینی چون طب اسلامی و طب سنتی امکان طبابت پیدا کرده‌اند.

آنها می‌گویند وزارت بهداشت متولی نهایی بهداشت و سلامت در ایران است و جدا کردن برخی فعالیت‌ها از دایره اختیارات وزارت بهداشت خلاف قوانین ایران و همچنین اصول حرفه‌ای و اخلاق پزشکی است.

در طرح تشکیل سازمان نظام طب مکمل آمده که نسبت به این فعالیت "در وزارت بهداشت نگاهی مقطعی و بسیار محدود به آن شده است و همیشه با این درمانگران طبیعی برخورد چکشی و قهری انجام گرفته است".
فرمانده کل سپاه شخصا در رسوایی مستعان حضور داشتبا شیوع کرونا برخی از نهادها و رسانه‌های حکومتی در ایران بیش از قبل ترویج خرافات و توصیه‌های غیرعلمی در حوزه سلامت می‌پردازند.

شخص آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، درباره ویروس کرونا تئوری توطئه مطرح کرده و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی نظامی تحت امر او، یک وسیله تقلبی به نام مستعان ۱۱۰ را به عنوان کرونایاب از راه دور نشان داده است.

یک متخصص جامعه‌شناسی پزشکی و سلامت در تهران به بی‌بی‌سی گفت بخشی از اصرارها برای ترویج طب سنتی و اسلامی به دلیل منافع اقتصادی گسترده‌ای است که از خلال آن به دست می‌آید.
+43
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  طرف ،باباش را جلوی مسجد با خنجر زدند. دوید پیش معروف‌ترین پزشگ یهودی آن زمان. و التماس .بیا. و با بام را نجات بده. مادرش. در ۱۸ سالگی در زیر خوشنت و ظلم. یک وحشی قداره بند مریض و فوت کرد. تازه دختر رسول هم بود. نتوانست شفا دهد. یک پسر داشت.که در تمام تاریخ اسلام با نام. زین العابدین بیمار معروف است. خودشان سر منبر می‌‌گویند. آخر کسی‌ که هنگام حیات. مادر.پدر. پسر خود را شفا نداد. چگونه .پسر پسر پسر پسر پسر پسر پسر پسر :او قادر است ما را شفا دهد`؟ تازه ما مجوس‌ها و به قول خود مسلمان‌ها .از دین اسلام منحرف شده.
  1
  9
  جمعه ۱۹ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.