آیا موجودات فضایی شبیه انسان هستند؟

العربیه :از آنجایی که قوانین فیزیک تقریبا در سراسر کیهان یکسان هستند، و بدین ترتیب برای تطور موجودات زندهِ احتمالی محدودیت‌های نسبتا مشابهی ایجاد می‌کنند، دانشمندان به این باور رسیده‌اند که موجودات فضاییِ احتمالی شباهت‌های بسیاری با گونه‌های حیات روی زمین داشته باشند.

به گزارش وب‌گاه «دیلی گالاکسی»، تا آنجایی که چشم بشر توانسته با تلسکوپ مشاهده کند، همان قوانین بنیادی فیزیکی که در زمین و منظومه شمسی حاکم است، در جاهای دیگر کیهان نیز صدق می‌کند.

البته از آنجایی که کیهان بسیار گسترده است، و به احتمال بسیار زیاد جهان‌های دیگری نیز فراتر از دید و دسترس بشر در سرتاسر کیهان وجود داشته باشد، بشر به طور قطع می‌تواند تنها درباره «حوزه قابل مشاهده» خودش نظر بدهد.

با این وجود، بر مبنای مشاهدات آثار قوانین فیزیکی مثل «مکانیک کوانتوم» و «ترمودینامیک» و «گرانش»، آنها در همه جای کیهان وجود دارند، و منحصر به منظومه شمسی نیستند. قوانین زیست‌شناسی که از قوانین فیزیکی پیروی می‌کنند نیز باید در جاهای دیگر کیهان تا حدود زیادی یکسان باشند.

دانشمندان بر این عقیده‌اند که محدودیت‌های زیستی و تطوری تقریبا در همه جا یکسان هستند. مثلا، مولکول‌های آلی روی زمین و جاهای دیگر در دمای بالا متلاشی، و در دمای پایین غیرفعال می‌شوند. از همه مهمتر، ماده اصلی سازنده حیات در همه جای کیهان کربن است. آب یا ترکیبات مشابه آن نیز حلالِ ایده‌آل در تمام کیهان است.

بنابراین، صرف نظر از اینکه شرایط ثانویه جهان‌های دور از ما چقدر با جهان ما تفاوت داشته باشد، شکل اصلی حیات در تمام آنها مشابه حیات در جهان و سیاره ماست. حیات صرفاً ماده زنده است که قادر به تولید مثل و تطور است. اگر حیات در جاهای دیگر کیهان وجود داشته باشد، نه تنها از نظر ظاهری، بلکه در ساختار کربنیسلول‌هایش نیز بسیار شبیه انسان‌ها و حیوانات و گیاهان زمینی خواهد بود.
+10
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.