استرالیا: اگر طالبان نگذراند زنان بازی کنند، مسابقه کریکت مردان لغو می‌شود

بی بی سی :سازمان دولتی متولی بازی‌های کریکت در استرالیا (سی‌آی) اعلام کرد در صورت محرومیت زنان از کریکت در حکومت طالبان، مسابقه 'کریکت تست ' با تیم مردان افغانستان را لغو خواهد کرد.

فدراسیون جهانی کریکت، روز چهارشنبه ۱۷ شهریور از اظهارات احمدالله وثیق، معاون کمیسیون فرهنگی طالبان، ابراز نگرانی کرد.

آقای وثیق در مصاحبه با بخش خبری تلویزیون اس‌بی‌سی استرالیا گفته بود: "فکر نمی‌کنم زنان اجازه داشته باشدند کریکت بازی کنند."

سازمان دولتی کریکت استرالیا (سی‌آی) می‌گوید که از "بازی زنان در همه سطوح بدون هیچ تردیدی حمایت می‌کند."

این سازمان می‌گوید: "اگر مشخص شود گزارش‌های اخیر رسانه‌ها مبنی بر اینکه حکومت طالبان از بازی کریکت زنان در افغانستان حمایت نمی‌کند، درست است، کریکت استرالیا چاره‌ای جز لغو مسابقه با تیم کریکت مردان افغانستان را ندارد."

قرار است در روز ۲۶ نوامبر، (نزدیک به سه ماه دیگر) استرالیا در شهر هوبارت، میزبان مسابقه 'کریکت تست ' تیم ملی کریکت مردان افغانستان و تیم استرالیا باشد. 'کریکت تست ' مسابقه طولانی‌تر و با بالاترین استاندارد این بازی است.

این بازی در آستانه مسابقات کریکت تست در انگلستان خواهد بود که از ۸ دسامبر شروع می‌شود.

حکومت طالبان از تیم ملی کریکت مردان افغانستان حمایت کرده است. طبق مقررات فدراسیون (شورای) جهانی کریکت، هر ۱۲ کشور عضو این شورا باید یک تیم ملی کریکت زنان هم داشته باشند؛ با بازیکنانی که بتوانند در چارچوب بازی‌های تست کریکت بازی کنند.

با الزام فدارسیون جهانی کریکت، برای اولین بار ۲۵ بازیکن در نوامبر ۲۰۲۰ تیم ملی زنان افغانستان را تشکیل دادند.

ابراز نگرانی فدراسیون جهانی کریکت، پس از آن مطرح شد که احمدالله وثیق در مصاحبه گفت: "ضرورتی ندارد که زنان بتوانند بازی کنند."

او ادامه داد: "در هنگام بازی کریکت ممکن است در موقعیتی قرار گیرند که نتوانند صورت و بدنشان را بپوشانند. اسلام به زنان اجازه نمی‌دهد که به این شکل دیده شوند."

در بیانیه فدراسیون جهانی کریکت آمده که این سازمان به پیشرفت بلندمدت تیم ملی کریکت زنان افغان متعهد است و اضافه کرد که این تیم با وجود چالش‌های فرهنگی و مذهبی در افغانستان، از سال ۲۰۱۷ و در پی عضویت کامل افغانستان در شورای بین‌المللی کریکت، پیشرفت مستمری داشته است.

در این بیانیه آمده: "فدراسیون جهانی کریکت تغییرات وضعیت را در افغانستان دنبال می‌کند و از گزارش‌ها در رسانه‌ها درباره اینکه زنان دیگر اجازه نخواهند داشت کریکت بازی کنند، نگران است."

قرار است هیات مدیره فدراسیون جهانی کریکت در جلسه آینده خود درباره این مساله صحبت کنند.

دو روز پیش، طالبان یک دولت موقت به رهبری محمد حسن آخوند معرفی کرد. اما هنوز درباره قوانین این حکومت تردیدهایی وجود دارد.

طالبان در کابینه موقت خود وزارت امور زنان را حذف و وزارت امر به معروف و نهی از منکر را اضافه کرده است.

حمید شینواری، مدیر اجرایی کمیته کریکت افغانستان در یک مصاحبه تلفنی با رویترز و شبکه اس بی سی گفت: "ما هنوز هیچ خبری در این‌باره از دولت افغانستان نشنیدیم."

او پیشتر به بی‌بی‌سی گفته بود: "طالبان از تیم مردان حمایت کرده است و آن‌ها اجازه یافته‌اند در اولین مسابقه تست کریکت خود در ماه نوامبر برابر استرالیا در هوبارت قرار بگیرند. اما انتظار می‌رود فعالیت تیم زنان متوقف شود. موضوعی که به احتمال زیاد عضویت افغانستان در فدراسیون بین‌المللی کریکت را به خطر خواهد انداخت."

هفته گذشته، بخش ورزشی بی‌بی‎سی، از پنهان شدن اعضای تیم ملی کریکت زنان افغانستان در کابل گزارش داد. بسیاری از اعضای این تیم گفته بودند که نیروهای طالبان چند بار به دنبال آنها رفته بودند.

دو دهه پیش که طالبان بر افغانستان حاکم بودند، دختران اجازه مدرسه رفتن نداشتند و زنان از حق کار بیرون از خانه و تحصیل محروم بودند.
+12
رأی دهید
-4

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.