ابداع روش تشخیص نشانه‌های اولیه آلزایمر با دقت ۱۰۰ درصدی در لیتوانی

 الگوریتم‌هایی که با بهره‌گیری از هوش مصنوعی نخستین نشانه‌های آلزایمر را تشخیص می‌دهند یورونیوز :محققان لیتوانیایی موفق به طراحی و توسعه یک فن‌آوری جدید شده‌اند که می‌توان با بهره‌ بردن از آن نخستین نشانه‌های بیماری آلزامیر را با دقت بالا تشخیص داد.

فن‌آوری یاد‌ شده با استفاده از یک روش علمی مبتنی بر یاد‌گیری عمیق شروع احتمالی بیماری آلزایمر را در افراد با دقت بیش از ۹۹ درصد تشخیق می‌دهد

این روش از هوش مصنوعی و یادگیری عمیق برای تجزیه و تحلیل تصاویر مغزی استفاده می کند؛ روشی بسیار سریع‌تر ودقیق‌تر از تجزیه و تحلیل دستی که علاوه بر این نیاز به دانش و تخصص خاص در خصوص تغییرات مرتبط با آلزایمر دارد.

محققان دانشگاه فناوری کاوناس در لیتوانی این روش را در حین تجزیه و تحلیل تصاویر ام‌ آر آیِ بدست آمده از ۱۳۸ مورد گوناگون توسعه دادند. آنها دریافتند که بهره گیری از هوش مصنوعی و شیوه مبتنی بر یادگیری عمیق از نظر دقت، حساسیت و ویژگی بهتر از روشهای توسعه یافته قبلی عمل می کند.

یافته‌های این تحقیق روز دوشنبه گذشه در نشریه بین المللی دیاگنوستیکس منتشر شده و در اختیار علاقمندان و دیگر محققان قرار گرفت.

این روش می تواند تحولی در نحوه تشخیص آلزایمر و زوال عقل ایجاد کند زیرا به گزارش سازمان جهانی بهداشت، آلزایمر شایع ترین علت زوال عقل است و تا ۷۰ درصد موارد زوال عقل به این بیماری مربوط می‌شود.

به اعتقاد یکی از محققان دانشگاه کاوناس درلیتوانی که در پروژه تشخیص آلزایمر مشارکت داشت، فناوری‌های نوین عموما می توانند علم پزشکی را در دسترس تر و ارزان تر کنند؛ اگرچه بهره‌بردن صرف از فن‌آوری حداقل در آینده‌ای نزدیک جایگزینی مناسب و قابل اطمینان برای متخصصان علم پزشکی و حوزه بهداشت و سلامت نخواهد بود.

دهها میلیون نفر در سراسر جهان به آلزایمر مبتلا هستند و با توجه به روند پیری جمعیت در اغلب نقاط جهان انتظار می رود که این میزان افزایش یابد.

یکی از نخستین نشانه های آلزایمر بروز اختلال جزئی و بسیار خفیفِ شناختی است که مقدمه ای برای از دست رفتن حافظه یا دیگر قوا و ظرفیت‌های مرتبط با شناخت محسوب می‌شود.
+8
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.