دانشمندان می‌گویند سوخت‌های فسیلی باید مدفون بماند

نیروهای زغال سنگی راتکلیف-آن-سور در ناتینگهاشر بریتانیا یکی از دو نیروهای زغالی باقی مانده در این کشور استبی بی سی :دانشمندان می گویند برای جلوگیری از افزایش ۱.۵ درجه ای دمای زمین باید تقریبا ۶۰ درصد ذخایر نفت و گاز و ۹۰ درصد ذخایر زغال در زیر زمین مدفون بماند.

این پیش بینی بر تحلیل دقیق عرضه و تقاضای انرژی در سطح جهان استوار است.

پژوهشگران می گویند این یک ارزیابی "تیره و تار" اما واقع گرایانه از "چیزی است که علم به ما می گوید باید انجام دهیم."

آنها سناریویی را برای آینده ترسیم کرده اند که براساس آن حجم سوختی که می توانیم استخراج کنیم بی آنکه دما از اهداف مورد نظر فراتر رود، خیلی کمتر از تخمین های قبلی است.

محققان محاسبه کرده اند که تولید سوخت های فسیلی در جهان باید در سال ۲۰۲۰ به اوج می رسید و بعد از آن تا ۲۰۵۰ سالانه سه درصد افت می کرد.

دکتر استیو پای متخصص سیستم های انرژی از دانشگاه "یو سی ال" (دانشگاه کالج لندن) می گوید: "در طول همه گیری کووید، شاهد افت بزرگ تولید بوده ایم - که حالا دوباره درحال جهش است."

این تحقیقات بر میزان انرژی مورد نیاز جهان و محدودیت هایی که باید بر تصاعد کربن اعمال شود تمرکز دارد.

دکتر جیمز پرایس، دیگر محقق دانشگاه یو سی ال، می گوید مدل سازی آنها نشان می دهد که باید به سرعت از تولید سوخت های فسیلی بکاهیم به طوری که بخش بزرگی از این ذخایر باید در زمین مدفون بماند "به این دلیل روشن که بودجه کربن ما خیلی محدود است."
'تصویر تیره و تار'
این مطالعه که در نشریه "نیچر" چاپ شده نشان داد که برای رعایت این بودجه محدود بسیاری از مناطق جهان باید از حالا یا در یک دهه آینده شروع به کاهش سریع تولید سوخت های فسیلی کنند.

بسیاری از پروژه های استخراج سوخت های فسیلی که حالا برای آنها برنامه ریزی شده یا راه اندازی شده اند احتمالا به بخت جهان برای برآورده کردن اهداف مورد نظر توافق ۲۰۱۵ پاریس برای مهار گرمایش لطمه می زنند.

دانشمندان می گویند حتی این "تصویر تیره و تار احتمالا آنچه باید انجام شود را دست کم می گیرد."

بودجه کربنی که این مدل توصیه می کند شانسی ۵۰ درصدی برای مهار افزایش دما به ۱.۵ دجه سانتیگراد - نسبت هب دوران پیشاصنعتی - قائل می شود.

نویسندگان این مطالعه می گویند: "این مدل، عوامل نامطمئن مثل بازخورد سیستم اقلیمی را در نظر نمی گیرد. پس برای رسیدن به اطمینان بیشتر از اینکه دمای زمین در این حد تثبیت می شود، باید کربن بیشتری در دل زمین بماند."
'ارقام تکان دهنده'
محققان در این مطالعه می گویند سیاست های جسورانه ملی برای پایان استخراج سوخت های فسیلی ضروری است، از جمله ائتلافی که کوستاریکا و دانمارک به آن شکل داده اند که از کشورها می خواهد صدور مجوز پروژه های اکتشاف سوخت را متوقف کنند. این ابتکار قرار است امسال در کنفرانس اقلیمی سازمان ملل در گلاسگو معرفی شود.

دانشمندان می گویند امیدوارند که این "ارقام تکان دهنده" الهام بخش اراده سیاسی لازم برای انجام تغییرات عاجل برای فاصله گرفتن از سوخت های فسیلی باشد.

دکتر پرایس گفت: "ما می دانیم که از نظر فنی چطور این کار را انجام دهیم، سوال این است که واقعا دست به کار می شویم یا نه."
+5
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.