جلوه‌ای دیگر از خشونت در ایران: تیراندازی مرگبار پلیس

تصویر آرشیوی استدویچه وله :فردی در "مهرشهر" کرج، دراز کشیده بر زمین، در حالیکه دستبند داشته به علت شلیک مامور انتظامی جان باخته است. ویدیوی شلیک این مامور به این فرد در شبکه‌های اجتماعی به طور وسیع پخش شده است.

خشونت ماموران انتظامی در جمهوری اسلامی پدیده نادری نیست. این بار، فردی که گفته می‌شود مرتضی جعفری نام داشته به علت شلیک مامور انتظامی جان باخته است.

پخش ویدیویی از شلیک این مامور انتظامی در شبکه‌های اجتماعی، فرمانده انتظامی استان البرز را وادار به واکنش کرده است. خبرگزاری دانشجویی ایران "ایسنا" در گزارشی که روز چهارشنبه ۱۷ شهریور (هشتم سپتامبر) منتشر کرده از دستور فرمانده انتظامی البرز برای بررسی تیراندازی این مامور خبر داده است.

در گزارشی که از سوی فرمانده انتظامی استان البرز منتشر شده، هویت مامور کلانتری فاش نشده است. تنها به گفتن این موضوع بسنده شده است که این مامور انتظامی در حوزه استحفاظی کلانتری ۲۲ مهرشهر کرج فعالیت می‌کرده است.
ماجرا چیست؟
موضوع به چهار روز پیش باز می‌گردد. در ساعت ۲۰ و ۲۰ دقیقه روز ۱۳ شهریور یک مامور کلانتری به فردی که دستبند داشته و بر کف زمین دراز کشیده، از فاصله نزدیک شلیک می‌کند و این اقدام باعث مرگ این فرد می‌شود.

رسانه‌های جمهوری اسلامی این فرد را "متهم" خوانده و مدعی شده‌اند که نظم اجتماعی را برهم زده است. او را متهم به "عربده‌کشی" و "قدرت‌نمایی با سلاح سرد" کرده‌اند.

فرمانده انتظامی استان البرز گفته است، این «مامور در یک اقدام ضربتی متهم را به زمین زده که در حین دستبند زدن به دلیل نزدیک شدن سایر افراد برای خلع سلاح پلیس، در یک اقدام سهوی تیری از اسلحه خارج شده و به متهم برخورد کرد.»

در ویدیوهایی که از این ماجرا در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، اثری از نزدیک شدن افرادی به این مامور پلیس مشاهده نمی‌شود.

در ماجرای مهرشهر کرج، موضوع بر سر شلیک مامور کلانتری به این فرد است و حتی در صورت صحت داشتن ادعاهای فرمانده انتظامی البرز مبنی بر "عربده‌کشی" و "قدرت‌نمایی" کشتن این فرد توسط مامور یاد‌شده توجیهی حقوقی ندارد.

صدور دستور بررسی این تیراندازی که در واکنش به بازتاب وسیع این خبر و ویدیوی آن در شبکه‌های اجتماعی روی داده، عملا نشان می‌دهد که توضیح فرمانده انتظامی از "خارج شدن سهوی تیری از سلاح این مامور کلانتری" قانع‌کننده نبوده است.

یکی از کاربران شبکه‌های اجتماعی با انتشار این خبر و ویدیوی شلیک به این فرد با انتشار یک پست توییتری می‌پرسد: «تا کی باید نظاره‌گر کشته شدن هموطنانمان باشیم...جوانی زیر خاک رفت، خانواده‌ای دیگر داغدار شد تا نفر بعدی!»
+47
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  colombo - پاریس، فرانسه

  خمینی‌ گفت‌ که‌ این‌ انقلاب‌ پا‌ برهنگان‌ است‌؛‌ عدلیه‌ به‌ دزدان‌ سپرده شد و‌ نظمیه‌ به‌ اوباش‌؛
  2
  66
  ‌پنجشنبه ۱۸ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  colombo - پاریس، فرانسه

  کجاست‌ خامنه‌ای‌ که‌ میگفت‌ پلیس‌ وحشی‌ آمریکا‌ پا‌ بر‌ گردن‌ سیاه‌ پوستی‌ نهاده‌ و‌ او‌ را‌ خفه‌ کرده؟
  2
  51
  ‌پنجشنبه ۱۸ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.