ارتش آمریکا :پاکستان به طالبان در حمله به پنجشیر کمک کرده است

اسپوتنیک :ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا دست داشتن ارتش پاکستان، در حمله به پنجشیر برای کمک به طالبان را تائید کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، پاکستان بارها از سوی رهبران دولت‌های پیشین و چهره‌ های سیاسی افغانستان، متهم به حمایت مستقیم از طالبان و شعله‌ ور نگه داشتن جنگ در افغانستان شده است.

فاکس نیوز به نقل از یک منبع آگاه در سنتکام مدعی شد: ارتش پاکستان، با ۲۷ هلیکوپتر پر از نیروهای ویژه و پهپادهای پاکستانی، در حمله به پنجشیر به طالبان کمک کرده است.

اشرف غنی تا آخرین روزهای پیش از فرارش، طالبان را آلت دست پاکستان و پاکستان را حامی طالبان می‌دانست و تاکید داشت که پاکستان باید دست از حمایت طالبان بردارد و اجازه دهد که طالبان خواسته‌های خود را به طور مستقیم با دولت افغانستان مطرح کند، خواسته‌هایی که هیچگاه پذیرفته نشد تا سرانجام غنی رفت و حاکمیت به طالبان واگذار شد.

نیروهای مقاومت ملی افغانستان مستقر در ولایت پنجشیر، نیز پیشتر گفتند که پهپادهای پاکستان و نیروهای کماندوی این کشور مستقیما وارد جنگ علیه مقاومت ملی در پنجشیر شده‌اند.

منابعی در جبهه مقاومت ملی به ایندیپندنت گفته بودند که از بعد از ظهر یکشنبه پنج سپتامبر، حملات هواپیماهای بدون سرنشین بر سنگرهای مقاومت ملی آغاز شده و یکشنبه شب این حملات به اوج خود رسید.

در این حملات و در جریان بمباران هواپیماهای بدون سرنشین، ژنرال عبدالودود یکی از فرماندهان و فهیم دشتی، سخنگوی جبهه مقاومت جان باختند.

منابع جبهه مقاومت همچنین می‌گویند که این حملات هواپیماهای بدون سرنشین، باعث شد تا آنان از مواضع خود عقب‌ نشینی کنند.

احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان، در فراخوانی که برای قیام ملی صادر کرد، گفته است: اتفاقاتی که در افغانستان رخ داده آیینه کوچکی از آینده افغانستان است. آینده‌ای که به کمک بیگانگان و اعمالشان و به خواست آنان قرار است در افغانستان پیاده شود.

به باور مسعود خواست بیگانگان این است که افغانستان یک کشور عقب مانده، وابسته و عاری از ارزش‌ های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی باشد. او گفت که بیگانگان و مزدورانشان می‌خواهند تا افغانستان در یک انزوای سیاسی توسط جامعه جهانی قرار بگیرد.

جبهه مقاومت ملی افغانستان همچنین پیشتر ضمن انتشار ویدئویی از اسرای طالبان گفت که بسیاری از آنان پاکستانی هستند. عبدالغنی برادر، از اعضای ارشد طالبان که حالا به سمت معاون اول نخست وزیری افغانستان در کابینه موقت پیشنهادی این گروه رسیده و یکی از چهار نفری است که در سال ۱۹۹۴ طالبان را تاسیس کردند، در مدارس پاکستان تعلیمات دینی خوانده و مدتی در گروه طالبان جنگیده است. ملا برادر پس از سقوط امارت اسلامی طالبان، شورای کویته، مهمشترین تشکل طالبان پس از سقوط این گروه را رهبری می‌کرد.

جنگ در پنجشیر زمانی شدت بیشتر گرفت که ژنرال حمید فیض، رئیس سازمان استخباراتی پاکستان به کابل سفر کرد. بسیاری از کارشناسان نظامی، سفر رئیس آی‌اس‌آی و تشدید جنگ در پنجشیر را با هم مرتبط می‌دانند و برخی می‌گویند که رهبری جنگ پنجشیر به دست ژنرال‌های پاکستانی است‌.

بر اساس منابع اطلاعاتی افغانستان و ناتو، هیچ تصمیم بزرگ طالبان بدون مشورت و اجازه سرویس اطلاعاتی ارتش پاکستان اتخاذ نمی‌شود.

شماری از آگاهان سیاسی افغان، رفتن رئیس استخبارات پاکستان را به کابل آن‌ هم در نبود یک نظام رسمی سیاسی را خلاف عرف دیپلماتیک و حاکمیت ملی افغانستان می‌دانند و تاکید دارند که پاکستان به این ترتیب روشن‌تر بیان کرد که افغانستان اکنون جزو پاکستان شده است.
+75
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  grizzly - برلین، آلمان

  از کرامات شیخ ما همین را بس که شیره را خورد و گفت شیرین است!! چه کسی در طول این سی سال نمیدونسته که پاکستان داره به طالبان کمک میکنه
  6
  109
  ‌چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  grizzly - برلین، آلمان

  از کرامات شیخ ما همین را بس که شیره را خورد و گفت شیرین است!! چه کسی در طول این سی سال نمیدونسته که پاکستان داره به طالبان کمک میکنه
  8
  42
  ‌چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Dermis - لندن، انگلستان

  مرکز اسلامگرایی و تفکرات داعشی طالبانی همین پاکستان است.نه فقط دولتش بلکه مردم عادی پاکستان هم بسیار عقب مانده و بشدت مذهبی هستند.باید در انگلیس (که بیشترین مهاجر / افراد با اصلیت پاکستانی پاکستانی رو جای داده) با اینها معاشرت کرده باشید تا بدونید چقدر وضع خراب هست.از نظر فرهنگی بشدت عقب مونده هستند و هیچ مرام و انسانیتی هم ندارن برای پول هر کاری میکنند و صحبت اسلام که بشه بدون فکر بشدت متعصب و بخاطرش خواهر برادر همدیگه رو هم حاضرن بکشن چه برسه به دیگران.فرقی هم نداره ۵ نسل پیش مهاجرت کرده باشند یا همین هفته پیش.کثیف ترین قومی هستند که دیدم.
  7
  150
  ‌چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  ارتش امریکا: زحمت کشیدی همه می‌دونستن اینو، من خودم چند روز بیش یه کامنت گذاشتم گفتم پاکستان کمک کردش. سوال اینجاست چرا پاکستان این همه سال داره طالبان درست میکنه کسی چیزی بهش نمیگه یا تحریم نمیشه؟ چرا عربستان و امارات پول این همه طالب رو از طریق پاکستان میده کسی صداش در نمیاد.معلوم هست همه اینها کار خودتون هست دیروز داعش رو درست کردید امروز دوباره طالبان. این بازی همچنان ادامه دارد...
  10
  91
  ‌چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  آمریکا بیست سال در افغانستان ماند، تا به طالبان بیاموزد که چگونه می توان هم تروریست بود و هم حکومت کرد، طالبان قبول نمی کردند، می گفتند فقط تروریست هستند، ولی هنگامی که قبول کردند می توانند ضمن تروریست بودن حکومت اسلامی هم داشته باشند، آمریکا حکومت را هم تحویل شان داد تا وظایف دو گانه ی خود را اجرا کنند، ننگ بر پیر خرفت و خواب الود
  5
  85
  ‌چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Chokam - ری، ایران

  کمک میکنه،امامهم اموزش جنگ هست،نیازی به پاکستان نداره. چون طالبان خودشون اموزش دیده هستن ، از دوران کودکی می دونند چگونه مبارزه کنند. اجداد آنها علیه انگلیسی ها جنگیدچون قرن پیش جشن استقلال گرفت،وگرنه مستعمره انگلیس بود. خودشون هم فرزندان مجاهدین هستند که دوره شوروی ، تحت آموزش سیا و ام ای سیکس و موساد و ای اس ای پاکستان بودن برای جهادعلیه شوروی،.
  95
  12
  ‌چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Dermis - لندن، انگلستان

  [::Chokam - ری، ایران::]. حرف مفت نزن مزدور.
  6
  27
  ‌چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. با این عقل کمت و مغز فاشیستت این یه کامنتت عاقلانه بود.
  7
  12
  ‌چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Chokam - ری، ایران
  [::Dermis - لندن، انگلستان::]. تو هر وقت کم بیاری حمله به شخص می کنی،این عمومیت داره، اماتو جرقه اش رو در ذهنم زدی، مرسی بانی خیر شدی#ایرانی= حمله به شخص
  14
  3
  ‌چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  همانطور که چرچیل گفته ، بریتانیا دشمن و دوست ثابت ندارد ، اما منافع ملی ثابت دارد ، در جنگ با اتحاد جماهیر شوروی آمریکا و غرب از افراطیون اسلامی در افغانستان حمایت کردند ، اما وقتی که تروریست ها سراغ خودشان آمدند ، انتقام را از طالبان گرفتند که در واقع در عملیات ۱۱ سپتامبر مستقیما دخیل نبودند ، اکنون هم باز طالبان عزیز شده ، چرا که نفرتشان از شیعه و ایران به اندازه ای است که با کمی تحریکات و فتوا دشمن قویی علیه ایران شود ،
  2
  8
  ‌چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. در مورد عقل کم ام حق با توست!!! و اما چرا فکر می کنی من فاشیسم؟! توصیه میکنم که کمی تاریخ را بخوانی، پیشتر گفته بودم تاریخ ایران را بدقت بخوانی، بویژه از حمله ی تیمور لنگ به این سو، در مورد فاشیسم: تاریخ قرن بیستم را بهتر مطالعه کن، بویژه شرایط پیدایش جنگ جهانی دوم
  0
  5
  ‌چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Dermis - لندن، انگلستان
  [::Chokam - ری، ایران::]. پس بالاخره اعتراف کردی ایرانی نیستی همونجور که از قبل تشخیص داده بودم.کامنتهای دو پهلو و جانبداری هایی که میکردی کاملا معلوم بود.اینهمه منفی میگیری بس نیست؟ اینجا سایت ایرانیان uk هست.
  5
  8
  ‌چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Chokam - ری، ایران
  [::Dermis - لندن، انگلستان::]. تو اصلا .....نیستی،چه برسه ایرانی!انسانیت میگه وقتی کم آوردی نباید فحش بدی.فحش نشانه کم آوردنه. من دارم میگم مجاهدین افغان توسط امریکا وانگلیس اموزش دیدن،در دوره جنگ سرد با شوروی. احتمالا تو از انگلیسی ناراحت شدی گفتم انگلیس.این دوپهلویا سه پهلیی نیست بلکه من تاریخ رو میگم چه بضرر انگلیس یاامریکایاحتی کشورخودم ایران، تو منفی میزنی تاپاک شه و مردم به تاریخشون آگاه نشن؟
  3
  2
  ‌پنجشنبه ۱۸ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۰:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.