زندانی سابق در دادگاه حمید نوری: اعدام‌ها اول در آشپزخانه انجام می‌شد

حمید نوری، دادیار پیشین متهم در پرونده کشتار زندانیانسیزدهمین جلسه رسیدگی به اتهامات حمید نوری، دادیار پیشین زندان گوهردشت کرج، روز چهارشنبه ۱۷ شهریورماه در استکهلم آغاز شده است.

در این جلسه سیامک نادری، از زندانیان سابق زندان گوهردشت، شهادت داد و گفت که در کشتارهای تابستان ۶۷ در این زندان، روز اول، اعدام‌ها در «آشپزخانه» زندان انجام شد و بعد به دلیل کوچک بودن آشپزخانه، اعدام‌ها در روزهای بعد در حسینیه زندان انجام شد.

جلسه این دادگاه هم‌اکنون جریان دارد.

حمید نوری متهم است که در مقام دادیار پیشین زندان گوهردشت کرج در اعدام‌های دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ مشارکت داشته است؛ اتهامی که خود آن را رد می‌کند.

او روز ۱۸ آبان ۹۸ با یک پرواز مستقیم از ایران وارد فرودگاه استکهلم و بلافاصله دستگیر شد. این اولین بار است که یک نفر از متهمان کشتارهای زندانیان تابستان ۶۷ در یک دادگاه محاکمه می‌شود.

برگزاری دادگاه حمید نوری که در دادگاه استکهلم سوئد تا آوریل سال آینده میلادی ادامه خواهد داشت، واکنش مقامات جمهوری اسلامی را نیز در پی داشته است.

در جلسه دوازدهم این دادگاه همایون کاویانی علیه حمید نوری شهادت داد.

دوشنبه اول شهریور، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، محاکمه آقای نوری را «یک طراحی» توسط گروه مجاهدین خلق خواند و مدعی شد که دادگاه سوئد «به یک سری داستان و مستندسازی و شاهدسازی دروغی که همه از سوی یک گروهک صورت گرفته استناد کرده است».
+49
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  البته این نوع محاکمه و کشتار انسانی نبوده است ولی فراموش نکنید که هر جا چپول ها به حکومت رسیده اند بدتر از اخوندها به جنایت پرداخته اند و یا مجاهدین که با رذالت با صدام هم همکاری کردند و جنایات ان ها اگر بیشتر از اخوند نباشد کمتر نیست.
  17
  77
  ‌چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۶
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  اون موقع بعد اعدامها میلیونهانفر توی تشییع خمینی شرکت کردن، بزرگترین تشییع تاریخ ایران.حالا خودشون رو کنارکشیدن، و همه مشکل رو انداختن گردن خمینی.
  1
  3
  ‌چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۱
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.