مادر «کریم نیکویی»، سرباز کشته شده در فرودگاه کابل ، ترامپ را به مراسم یادبود پسرش دعوت کرد

شانا چپل، مادر کریم نیکویی، سرجوخه تفنگداران نیروی دریایی در کنار پسرش پیش از کشته شدن ایندیپندنت فارسی :مادر تفنگدار نیروی دریایی ایالات متحده که در زمان خروج سربازان آمریکایی در افغانستان کشته شد، بعد از آنکه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق، به پست او در رسانه‌های اجتماعی در انتقاد از رئیس‌جمهور جو بایدن پاسخ داد، وی را به مراسم یادبود پسرش دعوت کرد.

شانا چپل، مادر کریم نیکویی، سرجوخه تفنگداران نیروی دریایی، از آقای ترامپ خواست به مراسم یادبود پسرش که در تاریخ ۱۸ سپتامبر در کلیسای هاروست کریسشن فلوشیپ در شهر ریورساید ایالت کالیفرنیا برگزار می‌شود، برود.

بعد از حمله انتحاری داعش-خ به فرودگاه کابل در ۲۶ اوت که به کشته شدن ۱۳ سرباز وظیفه ایالات متحده منجر شد، خانم چپل گفته بود: «دستان» آقای بایدن «به خون آلوده است».

او همچنین ادعا کرد که آقای ترامپ برنده انتخابات ۲۰۲۰ بوده است.

او در پستی در فیس‌بوک در ۳۰ اوت نوشت: «اگر رئیس‌جمهور من، ترامپ، در جایگاه برحقش نشسته بود، فرزند من و دیگر قهرمانان ارتش اکنون زنده بودند!!!!» این پست بیش از ۱۶ هزار بار به اشتراک گذاشته شد.

آقای ترامپ هم با بهره بردن از این نظر بیانیه‌ای صادر کرد و گفت که او «۱۰۰ درصد درست» فکر می‌کند.
بیشتر بخوانید

    بایدن: ایران، پاکستان، چین و روسیه به دنبال هماهنگی با طالبان هستند
    ترامپ: یا تسلیحات آمریکایی را از طالبان پس بگیرید، یا بمبارانشان کنید
    دونالد ترامپ خواستار کناره‌گیری بایدن به دلیل بحران افغانستان شد

آقای ترامپ اظهار داشت: «اگر من رئیس‌جمهور بودم، کریم، پسر بی‌نظیر و زیبای شما، اکنون کنارتان بود و همینطور پسران و دختران سایرین، از جمله تمام افرادی که در حمله شرورانه فرودگاه کابل درگذشتند... دوستتان دارم و کریم را هم دوست دارم.»

خانم چپل در پستی در فیس‌بوک در ۲ سپتامبر نوشت که پاسخ آقای ترامپ «زیبا» بوده است و از او خواست در مراسم یادبود پسرش شرکت کند.

او نوشت: «بسیار مایه افتخار خواهد بود که با رئیس‌جمهور واقعی ایالات متحده آمریکا، رئیس‌جمهور ترامپ دیدار کنیم. من دوستتان دارم و آمریکا شما را دوست دارد.»

خانم چپل بعد از تعلیق کوتاه حساب کاربری خود در اینستاگرام نوشت که حساب‌های کاربری او مشمول «ممنوعیت در سایه» (shadow-banned) شده‌اند. او از سایر کاربران خواست با به اشتراک‌ گذاشتن پیام او باعث شوند آقای ترامپ آن را ببیند.

فیس‌بوک به ایندیپندنت اعلام کرد: «ما عمیقا به خانم چپل و خانواده او تسلیت می‌گوییم. یادداشت او درباره پسر قهرمانش هیچ یک از سیاست‌های ما را نقض نمی‌کند. گرچه این پست حذف نشده بود اما حساب کاربری او به اشتباه حذف شد و ما دوباره آن را برگرداندیم.»

خانم چپل در پست خود در فیس‌بوک در تاریخ ۳۰ اوت، تصاویری منتشر کرد که نشان می‌داد حساب کاربری او در اینستاگرام تعلیق شده است و نوشت: «به نظر می‌رسد اینستاگرام وظیفه خود دیده است حساب کاربری مرا پاک کند که احتمالا به دلیل آن بود که بعد از مرگ پسرم در نتیجه غفلت و جهل بایدن و خائن نامیدن او، دنبال‌کننده‌های زیادی داشتم. باید فرض بگیرم که نوبت فیس‌بوک است که حساب مرا پاک کند. خنده‌دار است چطور این ابلهان یک طرفه چپ‌گرا نمی‌خواهند حقیقت روشن شود!»

آقای ترامپ در بیانیه ۶ سپتامبر خود گفت: «از تو متشکرم شانا، کشور ما عاشق تو و به ویژه عاشق پسر زیبای تو، کریم، است.»

ایندیپندنت با دفتر آقای ترامپ برای اظهارنظر تماس گرفته است.
+77
رأی دهید
-36

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  Chokam - ری، ایران

  کسیکه به افغانستان اعزام میشه باید قبلش تصمیمش رو بگیره که کجاداره میره،انقدر بخاطر پول ماموریت تبلیغ میکنن این جوان رو فریفتن.،،دوره ترامپ هم سرباز توی افغانستان کشته شده. افغانستان رو هیچکس نباید دستِ کم بگیره، نه اسکندر،نه برژنف و نه بوش حریف افغانستان نشدن،
  123
  42
  ‌چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  hamidesabz - لندن، انگلستان

  هیچوقت نمیتوان به عمق اندوه یک مادر داغدار پی برد و خود را همدرد او قلمداد کرد، به هر حال ضمن تاسف از غم از دست دادن فرزند و آرزوی بردباری برای این مادر فرزند از دست داده، اگر میشد به او توصیه میکردم که اسباب دست سیاست پردازانی چون ترامپ و بایدن و غیره نشود چرا که ده ها هزار مادر دیگر در عراق و ایران و سایر کشور های جهان به دلیل سیاست ورزی های گاه غلط و یا گاه مغرضانه این سیاستمداران، هم چون او داغ از دست دادن فرزند و یا فرزندان خود را به دل دارند و زندگی اشان تباه شده است!
  15
  116
  ‌چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  تحت تعقیب وزارت - لندن، انگلستان

  کار زیبایی کرد ، ترامپ مرد واقعی بود افسوس که پول ایران و‌ لابی چین و روسیه باعث شد مشتی مردم احمق به آمریکا و‌دنیا خیانت کنند . به امید دوباره قدرت کرفت ترامپ
  24
  47
  ‌چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::تحت تعقیب وزارت - لندن، انگلستان::]. ترامپ هیچوقت انسان شریف و انسان دوستی نبوده ، کوچکترین احترامی هم به ایرانیان ندارد ، چرا که کل مردم ایران را برای ورود به کشورش به تحقیر کشاند ، سیاست خروج کامل از افغانستان هم ابتکار او بود و اولین دیدار ها با طالبان هم در دوران او در قطر انجام گرفت ، منتهی اون بایدن کودن که زوال فکری دارد زود اسباب کشی کرد ، و کافه را بهم زد ، هیچکدام از رییس جمهورهای امریکا از یک طرف و چین و روسیه از طرف دیگر ایراندوست نیستند ، بلکه در راستای منافع ملی کشورشان سیاست ورزی میکنند
  3
  9
  ‌چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.