یک باستان‌شناس آماتور «گنجینه عظیم طلا»در دانمارک را کشف کرد

 گنجینه متعلق به قرن شش میلاد در دانمارک یورونیوز :یکی از بزرگترین گنجینه‌های طلا متعلق به عصر ماقبل وایکینگ‌ها به تازگی در جنوب غربی دانمارک کشف شده است.

این گنجینه که شامل ۲۲ شیء طلا مربوط به قرن ششم میلادی است، توسط یک باستان‌شناس آماتور در نزدیکی شهر وایله این کشور پیدا شده است.

کاشف که اوله گینروپ شیتز نام دارد با فلزیاب خود در حال راه رفتن و گشتن در میان مزارع بود که ناگهان به این اشیاء باستانی برخورد کرد.

شهر وایله به لحاظ تاریخی مهد پادشاهان عصر وایکینگ‌ها در میان سده‌های هشت تا دوازده میلادی است.
گنجینه قرار است در سال ۲۰۲۲ به نمایش عموم درآیدگنجینه پیداشده که وزن کل آن به حدود ۱ کیلوگرم می‌رسد، شامل یک مدال به اندازه یک بشقاب است و نقوش اسطوره‌های مردم اسکاندیناوی نیز بر روی شماری از این اشیاء دیده می‌شود.

مادس راون، مدیر بخش تحقیقات موزه‌های وایله، درباره این گنجینه می‌گوید: «اشیاء کشف شده حاوی بسیاری از نمادها است که برخی از آ‌ن‌ها هنوز برای ما ناشناخته است و به ما این امکان را می‌دهد تا دانش خود را در مورد انسان‌های این دوره گسترش دهیم».

روی یکی از این جواهرات تصویر کنستانتین، امپراطور روم، در اوایل قرن ۴ میلادی نقش بسته است. آقای راون می‌‌گوید: «نماد‌های روی این اشیاء باعث می‌شود که این مجموعه بیش از دیگر موارد کشف شده منحصر به فرد باشد.»

محققان در بررسی‌های اولیه می‌گویند این گنجینه می‌تواند پس از فوران آتشفشان ایسلند در سال ۵۳۶ میلادی و پوشیده شدن آسمان از خاکستر (که به هم ریختگی وضعیت آب‌و‌هوایی شمال اروپا را در پی داشت)، به عنوان هدیه‌ای به پیشگاه خدایان تقدیم شده باشد.
یک باستان‌شناس آماتور گنجینه را پیدا کرده استقرار است گنجینه از فوریه ۲۰۲۲ در موزه اصلی شهر وایله در جنوب شرق شبه‌جزیره یوت لاند دانمارک به نمایش گذاشته شود.
+18
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.