قاآنی: شیعیان افغانستان برای ما اهمیت زیادی دارند

العربیه :احمد علیرضابیگی، نماینده تبریز به نقل از اسماعیل قاآنی، فرمانده سپاه قدس، گفت که او در نشست غیرعلنی مجلس ایران اعلام کرده «آنچه برای ما در افغانستان اهمیت دارد این است که امنیت جمهوری اسلامی مخدوش نشود.»

قاآنی، امروز سه‌شنبه، 16 شهریور 1400، با حضور در جلسه غیرعلنی مجلس، گزارشی از آخرین تحولات در افغانستان را با نمایندگان در میان گذاشت. هرچند متن سخنرانی او منتشر نشده، اما شماری از نمایندگان به نقل اظهارات قاآنی پرداخته‌اند.

نظام‌الدین موسوی سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس ایران در خصوص صحبت‌های فرمانده سپاه قدس گفت: «جمهوری اسلامی ایران در خصوص مسائل افغانستان اشراف کامل دارد و با توجه به اهمیتی که این کشور و روابط ما با این کشور دارد نگاه دقیق و اشراف به مسائل داریم. درنتیجه اینطور نیست که جمهوری اسلامی ایران نسبت به اتفاقات غافلگیر شده باشد.»

موسوی بر اساس اظهارات قاآنی در مجلس با بیان اینکه مقامات جمهوری اسلامی با طالبان در تماس است، مدعی شده که «جمهوری اسلامی بر وقایع این کشور اشراف کامل دارد».

از سوی دیگر احمد علیرضا بیگی، از زبان قاآنی نقل کرده است که «نقشه آمریکا این است که ایران را با جهان اهل سنت درگیر کند بنابراین جمهوری اسلامی باید به‌گونه‌ای عمل کند که امنیت ایران مخدوش نشده و آمریکا به اهداف خود دست نیابد.»

به گفته این نماینده مجلس ایران، قاآنی در این نشست گفته است که «شیعیان افغانستان برای جمهوری اسلامی اهمیت زیادی دارند» و ازاین‌رو، «ایران تلاش دارد حل موضوع افغانستان از طریق جنگ نباشد و همه اقوام افغانستان در اداره کشور سهیم باشند.»

قاآنی پیش از این معاون قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس، و فرمانده قرارگاه انصار این نیرو بوده که افغانستان حوزه اصلی فعالیت این قرارگاه محسوب می‌شود. سفر او با نام مستعار به افغانستان در تابستان 2018 و دیدار او با «والی بامیان» پیش از این خبرساز شده بود. در آن زمان قاآنی با نام و سمت اصلی خود با والی بامیان دیدار نکرد. مطابق به توضیحی که در صفحه رسمی فیس‌بوک والی بامیان همراه با تصاویر این دیدار منتشر شد، از قاآنی با نام «اسماعیلی، معاون سفیر ایران» نام برده شده که جهت ملاقات با والی به بامیان سفر کرده است.

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران در مورد شرایط کنونی افغانستان گفته که وضعیت کنونی حاصل سیاست‌های آمریکا است و ایران از یک دولت مردمی برخواسته از رای همه مردم افغانستان حمایت می‌کند.

او افزود که «امنیت افغانستان، امنیت ماست و اولویت سیاست خارجی دولت من ارتباط با همسایگان است.»

روز گذشته سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز درباره حمله طالبان به پنجشیر و کشته شدن چند فرمانده مقاومت ملی افغانستان علیه طالبان، تنها به ابراز تاسف و تاثر اکتفا کرد.

او همچنین به گفت‌وگوی تلفنی حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران با عبدالله عبدالله از مقامات دولت پیشین افغانستان درباره شرایط کنونی این کشور اشاره کرد.

پیش از آغاز پیشروی طالبان و تصرف کابل و دیگر ولایت افغانستان، ایران میزبان رهبران این گروه در تهران بود.

پس از خروج سریع آمریکا از افغانستان نیز جمهوری اسلامی با تصرف شهرها و ولایت هم مرز خود توسط نیروهای طالبان مخالفتی نشان نداد.
+16
رأی دهید
-63

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  kakolzari - لندن، انگلستان
  جنگ طلاب گولاخ سنی سرمست از فتوحات و شیعیان کله خر خودشیفته اجتناب ناپذیر مینماید.
  6
  21
  ‌سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  یاد صمد آقا بخیر، همینجوری فیگور میامد!
  4
  19
  ‌سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  colombo - پاریس، فرانسه
  امنیت‌ ایران‌ هرگز‌ مخدوش‌ نخواهد‌ شد؛‌ اگر‌ از‌ حمله‌ به‌ مجلس‌ و‌ انفجار‌ نطنز‌ و‌ قتل‌ فخری‌زاده‌ و‌ قتل‌ سلیمانی‌ و‌ سرنگونی‌ هواپیمای‌ اوکراینی‌ و‌ کشتار آبان‌ ۹۸‌ و‌ ضرب‌ و‌ شتم‌ زندانیان‌ اوین‌ و‌ ۰۰۰‌ صرفنظر‌ نمائیم،‌ براستی‌ ایران‌ امن‌ ترین‌ کشور‌ برای‌ آخوندها‌ و‌ اختلاسگران‌ خواهد‌ ماند؛
  3
  21
  ‌سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  sabba - لندن، انگلستان
  این فرمانده بی لیاقت باید بیشتر به این فکر کند که چرا امریکا نیروهایش را هم از عرق و هم از افغانستان بیرون کشیده. آیا میخوان روی ایران حمله های هوایی انجام بدهند؟
  4
  17
  ‌سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Reza9118 - شهرکرد، ایران
  این مردک شیره ای رو نگاه کن تو رو خدا..شیعیان افغانی واسه شماها مهم بودن حداقل اجازه میدادید گروه فاطمیون افغانی واسه ناموس خودشون هم شده برن بجنگن، نه اینکه فقط واسه ناموس بشار اسد به خاک و خون کشیده بشن!
  9
  24
  ‌سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.