حقایقی عحیب از زندگی جنسی مهاتما گاندی که هرگز نشنیده اید

گاندی پاکدامنی به روش خود را هم به چالش می‌کشید 
[این مقاله اولین بار در اکتبر ۲۰۱۹ منتشر شد.]
ایندیپندنت فارسی :بر کسی مخفی نیست که مهانداس گاندی زندگی جنسی عجیبی داشته است. او مدام درباره رابطه‌جنسی صحبت می‌کرد و برای پیروانش دستورالعمل‌هایی مفصل و اغلب جنجال‌برانگیز صادر می‌کرد که چگونه به بهترین نحو می‌توانند پاکدامنی خود را حفظ کنند. البته نظرات او همیشه محبوب هم نبودند؛ جواهر لعل نهرو، اولین نخست‌وزیر هند مستقل، توصیه‌های گاندی به کسانی که تازه ازدواج کرده بودند و از آن‌ها می‌خواست به خاطر روح خود پاکدامن باقی بمانند را «غیرعادی و غیرطبیعی» توصیف می‌کرد.

اما آیا در پس این درخواست زاهدانه، در اعتقادها، توصیه‌ها و حتی کارهای غیرعادی خود گاندی چیز پیچیده‌تری وجود دارد؟ (علاوه بر پاکدامنی مشهورش از جمله برهنه خوابیدن کنار زنان جذاب عریان تا خویشتنداری خود را امتحان کند)  در دورانی که به تحقیق برای نوشتن کتاب جدیدم درباره گاندی مشغول بودم و صدها جلد از کارهای کامل او و کتاب‌های قطوری حاوی روایات شاهدان عینی را مطالعه کردم، جزئیات بیشتری برایم روشن شد که از پیشینه جنسی خیلی عجیب‌تری حکایت داشت.

بسیاری از این موارد در دوران زندگی خود او علنی بودند ولی بعد از مرگ او و در روند مبدل کردن گاندی به «پدر ملت»، همه این اطلاعات سانسور و سرکوب شدند. آیا مهاتما در واقع همان شخصی است که نخست‌وزیر ایالت تراوانکور هند پیش از استقلال او را «خطرناک‌ترین دیوانه نسبتا سرخورده جنسی» نامید؟

گاندی در ایالت گجرات هند به دنیا آمد و در سال ۱۸۸۳ و در سن ۱۳ سالگی با همسرش کستوربا که ۱۴ سال داشت، ازدواج کرد که در آداب و رسوم آن زمان گجرات زمانی زود برای ازدواج تلقی نمی‌شد. این زوج جوان زندگی جنسی معمولی داشتند و در اتاقی مجزا در خانه پدری با هم روی یک تخت می‌خوابیدند و کستوربا به زودی حامله شد. دو سال بعد وقتی پدرش در بستر مرگ بود، گاندی از کنار تخت او رفت تا با کستوربا همخوابه شود و در همان زمان پدرش جان داد. این مرد جوان سوگ خود را با این عذاب وجدان ترکیب کرد که چرا هنگام مرگ کنار پدرش نبوده است و تنفر آینده‌ خود از «عشق شهوانی» را هم در ارتباط با مرگ پدرش معرفی کرد.

با وجود این، آخرین فرزند گاندی و کستوربا ۱۵ سال بعد، یعنی در سال ۱۹۰۰، به دنیا آمد.

در واقع برخورد سرکوبگرانه با رابطه جنسی (و قطعا علیه رابطه جنسی در چارچوب ازدواج) تا وقتی گاندی سی و اندی سال داشت، وقتی که به عنوان داوطلب یگان آمبولانس به امپراتوری بریتانیا در جنگ‌های جنوب آفریقا خدمت می‌کرد، در او به وجود نیامده بود.  گاندی در راهپیمایی‌های طولانی‌اش در مناطق کم‌جمعیت در مدت جنگ بوئر و انقلاب‌های زولو، به فکر این بود که چگونه می‌تواند به نحو احسن به بشریت «خدمت کند» و نتیجه گرفت راه‌حل آن باید زندگی زاهدانه در فقر و پاکدامنی باشد.

در سال ۱۹۰۶، او در سن ۳۸ سالگی سوگند براهماچاریا یاد کرد که به معنی زندگی معنوعی است ولی معمولا با عنوان پاکدامنی به آن اشاره می‌شود؛ چرا که در نظر هندوها این زندگی معنوی بدون پاکدامنی ممکن نیست.

برای گاندی راحت بود در فقر زندگی کند اما پاکدامنی برایش سخت بود. درنتیجه او روی قوانین پیچیده‌ای کار کرد که اجازه می‌داد در حالی که پاکدامنی خود را حفظ می‌کند، در عریان‌ترین مکالمات، نامه‌ نگاری‌ها و رفتارهای جنسی شرکت کند.

او که به این زندگی معنوی گرویده بود، یک سال بعد از سوگند خود به خوانندگان روزنامه‌اش «ایندین آپینین» گفت: «وظیفه هر هندی متفکر است که ازدواج نکند. اگر کسی هم چاره‌ای جز ازدواج ندارد باید از همخوابگی با همسرش حذر کند.»

در همین حال گاندی پاکدامنی به روش خود را هم به چالش می‌کشید. او آشرام‌هایی به پا کرد که در آن‌ها اولین «آزمایش‌های» خود با رابطه جنسی را انجام داد: دختران و پسران باید با هم حمام می‌رفتند و کنار یکدیگر می‌خوابیدند و پاکدامنی خود را حفظ می‌کردند و بابت هرگونه صحبت جنسی تنبیه می‌شدند. مردان و زنان از هم جدا زندگی می‌کردند و توصیه گاندی به مردان متاهل این بود که نباید با همسران خود تنها باشند و وقتی احساس شهوت کردند، دوش آب سرد بگیرند.

با وجود این، قوانین مذکور درباره خود او صادق نبودند. سوشیلا نایار، خواهر جذاب منشی گاندی و دکتر شخصی او، از زمان دوشیزگی کنار گاندی بود. او کنار گاندی می‌خوابید و با او حمام می‌رفت. وقتی در این باره از او سوال شد، توضیح داد که چگونه مطمئن می‌شد همیشه پاکدامنی رعایت شود. او گفت: «وقتی او حمام می‌کند، من چشمانم را سفت می‌بندم. نمی‌دانم که کاملا لخت کنارم ایستاده است یا با لباس زیر حمام می‌کند. از صداهایی که می‌شنوم می‌توانم بگویم کی صابون می‌زند.» تدارک چنین سرویس‌های اختصاصی برای گاندی نشانه‌ای آشکار از موقعیت ویژه او بود و بروز حسادت در میان ساکنان آشرام را باعث می‌شد.

با پا به سن گذاشتن گاندی و بعد از مرگ کستوربا، او زنان بیشتری را دور خود جمع و آنان را مجبور می‌کرد کنار او بخوابند. زنانی که بر اساس قوانین تفکیک جنسیتی آشرام حق خوابیدن با شوهران خود را نداشتند. او زنان را به تخت خود می‌آورد و «آزمایش‌هایی» با آن‌ها می‌کرد که بر اساس یکی از نامه‌های او، تمرین برهنه شدن یا رفتارهای جنسی بدون تماس را شامل می‌شده است. اکثر موارد عیان از بین رفته‌اند اما اظهارات وسوسه‌انگیز در نامه‌های گاندی باقی‌اند؛ نظیر این مورد: «اینکه وینا با من خوابیده است می‌تواند یک تصادف خوانده شود. تمام آنچه می‌توانند بگویند این است که نزدیک من خوابیده است.» و از همین رو است که آدم فکر می‌کند شاید شرکت در آزمایش‌های گاندی چیزی بیش از فقط خوابیدن در نزدیکی او بوده است.

چنین کارهایی احتمالا به «ارضای غیرارادی» که گاندی شکایت می‌کرد بعد از بازگشت به هند آن را بیشتر و بیشتر تجربه می‌کند، کمکی نمی‌کرد. او به قدرت آب منی باوری تقریبا جادویی داشت و می‌گفت: «مردی که آب حیات خود را حفظ کند، به قدرتی شکست‌ناپذیر دست می‌یابد.»

در همین حال به نظر می‌رسد این دوران دشوار نیازمند تلاش بیشتر و بردباری معنوی بود و برای همین به زنان جذاب بیشتری نیاز بود؛ در سال ۱۹۴۷، سوشیلا که ۳۳ ساله بود باید با دختری تقریبا نصف سن خود در تخت گاندی ۷۷ ساله جایگزین می‌شد. وقتی گاندی برای کمک به پایان دادن به درگیری‌های خشونت‌آمیز میان قبیله‌ای پیش از استقلال به بنگال رفت، خواست که مانو، خواهرزاده ۱۸ ساله‌اش، به او بپیوندد و کنار او بخوابد. او به مانو گفت: «ممکن است هر دوی ما به دست مسلمانان کشته شویم و باید عفت خود را به بوته آزمایش گذاریم تا بدانیم عفیف‌ترین حالت خود را برای قربانی شدن ارائه کرده‌ایم و به همین دلیل از حالا باید هر دو برهنه بخوابیم.»

چنین رفتارهایی در آیین براهماچاریا نیز پذیرفته نبود اما گاندی دیگر مفهوم بازسازی شده خود از آیین براهماچاریا را ارائه می‌کرد: «فردی که هرگز نیاتی شهوانی ندارد، کسی که با توجه دائم به خدا به اثباتی زنده‌ علیه لغزش ارادی و غیرارادی مبدل شده است، کسی که می‌تواند لخت کنار زنان برهنه، هر چقدر که زیبا باشند، بخوابد بدون اینکه هرگز به هر نحوی از نظر جنسی هیجان‌زده شود... کسی که هر روز پیشرفتی دائم به سمت خدا دارد و تمام کارهایش برای این هدف و نه هیچ هدف دیگری انجام می‌شود.» این بدان معنی است که او تا زمانی که هیچ «نیت شهوانی» آشکاری وجود نداشته باشد، می‌تواند هر کاری می‌خواهد انجام دهد. وی مفهوم پاکدامنی را به گونه‌ای کارامد تغییر داد تا اقدام‌های خودش را شامل شود.

تا این زمان، استدلال‌های او معنوی بود اما در گردباد منتهی به استقلال هند، او هم تصمیم گرفت آزمایش‌های جنسی خود را به عنوان امر ملی مهمی جلوه دهد. او گفت: «به نظر من خدمت راستین به کشور نیازمند رعایت این امور است.» اما هم‌زمان با اینکه او در برحق بودن خود جسورتر می‌شد، سایر اعضای خانواده و سیاستمداران پیشتاز به صورت گسترده از رفتار او انتقاد می‌کردند. برخی از کارمندان او استعفا دادند؛ از جمله دو تن از سردبیران روزنامه‌ او که بعد از سر باز زدن از انتشار بخش‌هایی از خطابه گاندی درباره تمهیدات او درباره نحوه خوابیدن، کار خود را ترک کردند.

اما گاندی اعتراض‌ها و انتقادها را دلیلی برای ادامه دادن کار خود یافت. او می‌گفت: «اگر اجازه ندهم مانو با من بخوابد، در حالی که اعتقاد دارم این امری ضروری برای او است، آیا نشانه‌ای از ضعف در من نیست؟»

ابها، همسر ۱۸ ساله نوه برادرش، کانو گاندی هم در دوران فعالیت‌های پیش از استقلال هند در سال ۱۹۴۷ به آن‌ها پیوست و تا آخر ماه اوت همان سال، گاندی در آن واحد با مانو و ابها می‌خوابید.

وقتی او در ژانویه ۱۹۴۸ ترور شد، مانو و ابها هم کنارش بودند ولی با وجودی که مانو در چند سال گذشته همواره کنار گاندی بود، ظاهرا اعضای خانواده مانو را از صحنه دور می‌کنند. گاندی به پسرش نوشته بود: «از مانو خواستم درباره تجربه‌اش از سهیم شدن تخت‌خواب با من بنویسد.» اما پاس‌داران تصویر و نام او بی‌درنگ این بخش از زندگی رهبر کبیر خود را حذف کردند. دوداس، پسر گاندی، مانو را تا ایستگاه دهلی رساند و آنجا از فرصت استفاده کرد تا به او دستور دهد درباره این امور سکوت اختیار کند.

وقتی در دهه ۱۹۷۰میلادی از سوشیلا سوال شد، او آشکارا گفت که حرکت به سمت این نوع زندگی از آزمایش‌های براهماچاریا در واکنش به انتقادها از رفتار گاندی بوده است. او گفت: «بعدها وقتی افراد سوال پرسیدن درباره تماس جسمی او با زنان، با مانو، با ابها، با من، را شروع کردند، ایده آزمایش‌های براهماچاریا ایجاد شد... در روزهای آغازین هیچ وقت درباره نام نهادن این کارها به آزمایش‌های براهماچاریا سوال نشد.» به نظر می‌رسد گاندی توانست آن طور که می‌خواست زندگی کند و وقتی که از او انتقاد شد، علایق شخصی خود را به نظامی کیهانی از جوایز و پاداش نسبت داد؛ مانند بسیاری از مردان عظیم، گاندی هم در هنگام پیمودن مسیر، قانون‌هایی از خود اختراع کرد.

گرچه تا وقتی او زنده بود، این اقدام‌ها به طور عمده مواردی تلقی می‌شد که به شهرت او آسیب می‌زند، رفتار جنسی گاندی بعد از مرگ هم برای مدتی طولانی نادیده گرفته شد. تنها حالا می‌توانیم اطلاعاتی را کنار هم بگذاریم تا تصویر کاملی از اعتقاد افراطی گاندی نسبت به قدرت جنسی او را ترسیم کنیم. متاسفانه برای او، که سیاستمداران در موسم استقلال وی را کنار گذاشتند، حفظ مایه حیات هم نتوانست هند را حفظ کند؛ بلکه میانجیگران قدرت از حزب کنگره بودند که توانستند درباره شرایط آزادی هند مذاکره کنند.
+83
رأی دهید
-26

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  Negin.uae - دوبی، امارات متحده عربی
  [این مقاله اولین بار در اکتبر ۲۰۱۹ منتشر شد]میشه بگید چرابعدازاینهمه سال؟جزاینکه بخوان یکنفر رو تخریب کنن؟انقدر حالم ازاین مطلب بهم خورد که اوق زدم
  77
  73
  ‌سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  Negin.uae - دوبی، امارات متحده عربی

  منفی زدم به مطلب. هرکی هم بیاد بعدازمن یا قبل ازمن کامنت بذاره اتوماتیک منفی میزنم بخصوص اوناییکه قبلا هم گفتم دوتا منفی ازمن میخورن
  96
  70
  ‌سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۳
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  من چندین سال درهند زندگی و تحصیل کردم . نمیخواستم در اینمورد چیزی بنویسم ولی با منفی باران شما در پست اردوغان وادارم کرد عنوان کنم که اول مطلب را خوب بخوانید و درک کنید. در آنجا نوشتم که خلافکاریهای ترک و مراکشی چرا نمیبینید . ما خودنژاد پرستیم ، حتی بیشتر از انگلیس و آلمان وروسیه ولی مخالفت نژاد پرستی هستیم. اول کلاه خودت را محکم نگهدار تا باد نبرد ، لازم نیست بفکر کلاه دیگران باشی. گاندی یک برهمن *سنیاسی * بود با روش زندگی معنوی که هیچ راه و روشی برای آن مشخص نیست. تبعیض در انگلیس و آفریقا او را وادار کرد که برای حقوق خودش و بعدها برای کشورش مبارزه کند.وقتیکه از واگن درجه یک او را به بیرون قطار پرت کردن ، در ایستگاه قطار تا صبح لرزید تا اینکه اجازه سوار شدن به قطار را گرفت. وقتیکه عده ایی او را کتک زدن و توسط همسر رییس پلیس نجات پیدا کرد ، حاضر نشد شکایت کند. مهانداس کارامچاند گاندی را در هند مهاتما *روح بزرگ* ببو یا ببوجی* پدر ملت * مینامند .من یک هندو هستم. همچنین یک مسیحی، یک مسلمان، یک بودایی و یک یهودی، نیز می‌باشم.
  13
  25
  ‌سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۳
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  بد نبینید ، بد گوش ندهید، بد صحبت نکنید . شاید آن اعمالش برای شما زشت و ناپسند باشد . از این فتارها هنوز بدتر از این وجود دارد .یک نمونه asaram bapu را سرچ کنید . لذا ، بجای اینکه قصد تخریب داشته باشید که مخالف رفتار امروزی و شماست ، خوب بود همه کارهای دیگر و مبارزه او را هم تحلیل میکردید. مقایسه کنید با با رفتار های دیگر رهبران .
  5
  17
  ‌سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Realman - کالیفرنیا ، ایالات متحده امریکا

  خیلی خلاصه بگم هر شخصی که دنبال دین و مذهب هست هنوز بیدار نشده
  6
  35
  ‌سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  [::Negin.uae - دوبی، امارات متحده عربی::]. یک بحث منطقی‌ در باره شیوه زندگی‌ گاندی. می‌‌شود انتقاد کرد. می‌‌شود رد کرد. می‌‌شود. با طرز تفکر آن زمان و با شیوه مبارزه منفی گاندی.در مقابل یک هیولا. دوران ویکتوریا انگلستان. سخن گفت. که چه در پاسیو یودن می‌‌دید. همه چیز ممکن است. ولی یک چیزقبول نیست. که مرید ریش در اینجا .از گاندی دفاع کند. خیر خمینی گاندی زمان نبود. مغز مریض و نادان جان پول سارتر و دمکرات‌ها نیویورک تایمز بودند .که به خمینی گاندی زمان می‌‌گفتند.خمینی همان قدر گاندی بود. که من حقیر پاپ اعظم. حالت از چیز دیگر به هم خورد. به اندازه کافی‌ دلیل.در مملکت خود داریم.
  45
  18
  ‌سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  مشکل دیگه ای نداشتم که حالا بشینم راجع به سکس کردن گاندی بیاندیشم!
  4
  29
  ‌سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  La Vida - وین، اتریش
  برو ،لطفا شما بمیر ، گاندی یکی از بهترین انسان های روی کره زمین ،از آغاز بشریت بود،قهرمان زندگیست، چه کسی جرات داشت ،مقابل امپراطوری انگلیس بایسته،،چه کسی تصور می کرد ،این مرد ،باعث بشه ۲۰۰ سال سلطه انگلیس از هند، به پایان برسه ،،تومی خواهی ،کتاب ،یا مطلبت به فروش بره ،از کسانی که مثبت دادن تعجب ،می کنم ،چرا هر کسی، در اینترنت، یا یو تیوب ،یا دیگر فضاهای مجازی ،میشه استاد ،وشما از اون پیروی می کنید ،وحرف هاش رو قبول می کنید؟ درطول تاریخ بشریت ،رهبری مثل گاندی که در نهایت فقر ،زندگی بکنهو،تحصیل کرده باشه (وکالت خوانده بود)،برای آگاهی مردم ،از این جا به اون جا پای پیاده بره،(فیلم هاش موجوده)کجا چنین رهبری دنیا به خودش دیده ،من که یک پاراگراف بیشتر از مطلب چندش آور نخوندم ،،من بارها وبارها زندگی نامه ی اورا از نویسندگان مختلف خوندم، ،،یک همچین چیزی نخوندم ،،،
  14
  19
  ‌سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۳
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  گاندی سکس نمیکرد ، او با این روش با شهوت مبارزه میکرد و آنرا در وجود خوش خفه میکرد. مادرش راضی نبود که او برای تحصیل به انگلیس برود. بعد گاندی قسم یاد کرد که گوشت و الکل والواتی دوری کند.اما داستانی شنیدم که خودش گفته بود، یک دختر روی زانوی راست و دیگری روی زانو چپم مینشستن و به هند و هندی ناروا میگفتن که نشان از نژاد پرستی بود. این اولین جرقه برای مبارزه با استسماری انگلیس بود . این درست است که مجله تایمز عکس خمینی را روی جلد گذاشت و القابی هم بهش داده بود ولی یکسال بعد همان مجله او را منفورترین رهبر دنیا نام برد. تاریخ عملکرد آنها را بخوبی در همان زمان و یا بعدها نشان خواهد داد. درضمن ، گاندی دنبال هیچ پست و مقامی نبود و تلاش او فقط برای یک ملت بودن در کنار هم بود. تا اینکه مسلمانها تصمیم به جدایی گرفتن که شروع کشتار هندو و مسلمان ها در شهرها و مرزها شد و کشور پاکستان بوجود آمد . اکنون در هند بیش از ۲۰۰ میلیون مسلمان زندگی میکنند. گاندی در طول مبارزه اش چندن بار روزه گرفت که آخرین روزه او ۲۱ روز طول کشید که برای وحدت هندو و مسلمان بود.
  0
  10
  ‌سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  danyou - تل آویو، اسرائیل
  از دید روانشناسی این گونه اعمال بیماری محسوب می‌شود. که شما زنهای لخت در کنارت جمع کنی بخوابی با آنها و حمام لخت بگیری و عمل جنسی انجام ندی و یا غذا جلویت بگذاری ولی نخوری و یا در مجاورت هوا قرار بگیری ولی تنفس نکنی . در رابطه با بقیه اعمال گاندی شنیده ام مرد بزرگی بوده ولی شخصا اطلاعات کافی ندارم و نمیتونم نظر بدم.
  1
  18
  ‌سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Chokam - ری، ایران
  اون موقع دشمنان و مخالفان گاندی انواع اتهام رو بهش زدن جز جنسی. اقبال و گاندی مخالف هم بودن، محمداقبال خیلی از گاندی انتقاد میکرد،گاندی هم اقبال رو ضد ملی می دونست،چون گاندی دنبال هندو و ملی گرایی بود امااقبال مشهوربه لاهوری پاکستانی، برای همین انواع اتهامها رو به گاندی زدن برای جدایی پاکستان از هند، جز همین اتهام جنسی . الان فوتوشاپ امده خودشون می برند خودشون می دوزندتاریخ میسازن،
  1
  3
  ‌سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۹۲
  جنابِ سروان - مونرآل، کانادا
  [::zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان::]. قربانعلی جان چرا کمرنگ شدی؟هاهاهاها
  6
  0
  ‌سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  الفارد - وردینگ، انگلستان
  [::zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان::]. استاد باز سر و کله شما و ریش آقات پیدا شد؟ 😁🤣🤣🤣. ممکن هست ما خواهش کنیم این بساط پشم آقاتون رو یه جای دیگه پهن کنید؟!
  7
  2
  ‌سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۳:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  eternity - اوکلاهما، ایالات متحده امریکا
  گاندی یه انسان ازاده بود. مهمترین دیدگاه وی پرهیز از خشونت بود. برای پی بردن به اهمیت این فلسفه کافیست یه نگاه کنید به ایدیولوژی سیاسی طالبان های پاکستان- عربستان که بر پایه کشتن انسان ها بی گناه بنا شده. در مورد مسایل چنسی هم یه تحقیق کنید در مورد اخوند های قم - مشهد که به دختران زیر سن قانونی تجاوز میکنند به این بهانه که اونا ب بهشت خواهند رفت.
  2
  5
  ‌سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۳:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::الفارد - وردینگ، انگلستان::]. بساط پشم آقا رو جناب سروان پهن میکنه و جناب زرتشت تلاش میکنند که با بیدار کردن خواننده اون بساط رو جمع کنند و به حال ما مفید واقع بشند که متاسفانه بعضی از ما قدر نشناسی می‌کنیم.
  3
  3
  ‌چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۰:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::جنابِ سروان - مونرآل، کانادا::]. جناب دربان، دربون‌های دیگه رو خبر کردی که بیان کمکت تا منفی بارون کنی؟ بچه گول میزنی؟ سنی ازت گذشته، شرم نمیکنی ادای ۹ ساله هارو در میاری؟ والا با نون حلال هم میشه زندگی کرد، همش که نباید .....!.
  2
  6
  ‌چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۰:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.