مسئله‌ باند مدافعان حرم هرگز «مقاومت» نبود. دعوا از اول بر سر حرمسرا بود نه حرم!

محمدجواد اکبرین
می‌دانید چرا باند مدافعان حرم در داخل و خارج که برای بشار أسد گریبان چاک می‌کردند الان ساکتند؟

می‌دانید چرا تا ۲هزار کیلومتر دورتر را می‌دیدند اما حالا مقاومت همسایه در برابر توحش طالبان به چشم‌شان نمی‌آید؟

چون مسئله‌شان هرگز «مقاومت» نبود. دعوا از اول بر سر حرمسرا بود نه حرم!

حالا هر چه می‌گردند نمی‌توانند سوژه‌ای برای متهم کردن پنجشیر⁩ پیدا کنند. می‌بینند احمد مسعود و وارثان پدرش در افغانستان با دست خالی وسط محاصره ایستادند، به کدام دشمن خارجی منسوب‌شان کنند؟

جمهوری اسلامی با حمایت از طالبان دست دوستانش را بسته است! ایده ندارند. دچار خلاء تئوریک شدند و مجبور به سکوتند.
پنجشیر؛ عیاری برای سنجش‌ شعار «مقاومت» در گفتار جمهوری اسلامی
محسن‌حسام مظاهری
مسئله‌ی پنجشیر از جهاتی با مسئله‌ی فلسطین مشابهت دارد: در هردو، گروهی از مردم در برابر آنچه قدرت‌های بزرگ جهانی و منطقه‌ای برایشان اراده کرده‌اند، مقاومت می‌کنند. در هردو، مقابلِ این مردمِ بی‌پناه و در اقلیت، حکومتی است مسلح با شعار خدا بر زبان و کتاب خدا در یک دست و تفنگ در دست دیگر. حکومتی که می‌خواهد شریعت خدا را در زمین پیاده کند؛ به قیمت ذبح انسان پیش پای دین.

آنچه این روزها و شب‌ها در پنجشیر افغانستان می‌گذرد با آنچه بیش از شش دهه است در فلسطین جاری است، یک جنس است. چه اسمش را بگذاریم آرمان‌گرایی کور و غیرواقع‌بینانه و چه جنبش آزادیبخش و مقاومت مردمی در برابر نظام سلطه.

قصه‌ی پنجشیر، دیر یا زود، شاید با فصلی خون‌رنگ به پایان رسد؛ شاید به خاطره‌ای افتخارآمیز تبدیل شود؛ به صفحاتی، سطوری، کلماتی در کتاب تاریخ. اما همین قصه‌ی کوتاه عیار معتبری خواهد بود برای سنجش‌ شعار «مقاومت» در گفتار جمهوری اسلامی و نسبت آن با دوگانه‌ی ارزش‌های انسانی ـ دینی و منافع حکومتی. سقوط احتمالی پنجشیر، شعار حمایت از فلسطین مظلوم در جمهوری اسلامی را (بیش از پیش) از معنا تهی خواهد کرد.
+98
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۲
  agha_ehsan - تهران، ایران
  الان چه ربطی به حرمسرا داشت . نویسنده اومده نظری بده که اتفاقا درسته ولی ندونسته از چه موضعی خواننده رو خر کنه . الان حرم رو ربط دادی به حرمسرا و میگی مدافعان حرم بر حرمسرا میرفتن به جنگ تو سوریه خب چی شد حرمسرای داستانت ؟ حرمسرایی که میگی سرش دعوا بوده یا هست کجاست و چه ربطی به مقاومت پنجشیر داره ؟
  65
  61
  ‌سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Reza9118 - شهرکرد، ایران

  پنجشیر در واقع تمام حرفهای رژیم جعلی جمهوری اسلامی در مورد مقاومت و جنگ با داعش و فلان رو کاملا زیر سوال برد و مشخص کرد تمام حرفهای خامنه ای و قاسم کتلت از بیخ و بن دروغ بود. شیعیان افغانی رو بردن تو سوریه به خاک و خون کشیدن ولی الان همون شیعیان افغانی سکوت کردن و احمد مسعود رو تنها گذاشتن.
  8
  33
  ‌سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  فرید1614 - بروکسل، بلژیک

  [::agha_ehsan - تهران، ایران::]. منظور دعوا سر لحاف ملا بود امدن سوریه نه از اعتقاد برا حفظ زئنب بلکه برای حال با زئنب
  9
  84
  ‌سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  اون کودنی که این مطلب رو نوشته فکر کرده جمهوری اسلامی اینقدر ساده هست که خودشو الکی وارد جنگ با طالبان و سنی های افراطی کنه؟ نه عزیز ایران گول نمیخوره و وارد این بازی نمیشه.
  37
  11
  ‌سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  پنجشیر در شرق افغانستان واقع شده و ایران نمی تواند هیچ نیروی نظامی پیاده را به آنجا اعزام کند مگر این که جنگنده ها را به آنجا بفرسته که حتی در جنگ سوریه هم ایران از جنگنده هاش استفاده نکرد امروز تنها کشوری که هم مرز پنجشیر است و می تواند نیرو اعزام کند تاجیکستان است که آنها هم این کار را نمی کنند برای این که پابرجا ماندن یا نماندن پنجشیر اهمیتی ندارد احمد مسعود تمام تلاشش را هم بکند ممکن است بتواند پنجشیر را حفظ کند ولی جلوتر نمی تواند بیاید و طالبان دولت رسمی و قانونی افغانستان شده دنیا هم این را پذیرفته ایران هم نباید خودش را با طالبان درگیر کند ولی مایه تعجب است که یک عده که مخالف حضور ایران در خارج از مرزهاش هستند حالا اصرار دارند ایران وارد جنگ با طالبان شود
  10
  2
  ‌سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  The Green mile - مدیسون، ایالات متحده امریکا
  [::آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه::]. کابل و سایر شهرهای افغانستان هم تو کره مریخ بودن که جمهوری اسلامی نمیتونست پیاده نظام بفرسته جناب؟! حتی اگه نمیتونست به پنجشیر پیاده نظام بفرسته، میتونست از پهپادهای ناشناسی استفاده کنه که همیشه پزش رو تو منطقه میده که باهاش فلان تروریست داعشی رو کشتیم، فلان کشتی اسراییلی رو زدیم و فلان، کاری که ارتش پاکستان واسه طالبان کرده!! جالبه شماها واسه حضور جمهوری اسلامی تو کشورهای عربی مثل عراق و سوریه و لبنان یقه می درید و میگید اگه ایران با داعش نمیجنگید، الان داعش تو تهران بود، بعد نوبت که به افغانستانی ها که از رگ و ریشه ایرانی ها هستن و همزبان ایرانی ها هستن، یه چیز دیگه میگید و طالبان رو یه جور تطهیر میکنید، آدم شک میکنه این طالبان فرستاده خدا روی زمین هستش! اون موقعی که طالبان و داعش خراسان به مرزهای ایران رسیدن، نظر شما رو خواهیم دونست!!
  1
  5
  ‌چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۶:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  samisan - توکیو، ژاپن
  [::آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه::]. [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::] هر دو شما هر مفت نزنید این اخوندها از ترس پاکستان جراعت حرف زدن ندارن یک پاکستان اتمی در انتظار واکنش اخونده هست تا با کمک مالی و نظامی و وحش های تروریستی که عربستان برایش اماده کرده یک گوشمالی حسابی به اخوندها بده ولی این اخوندها خشتک خودشون تر شد جراعت ندارن همشون حرف بزنن هاهاهاهاها.
  0
  6
  ‌پنجشنبه ۱۸ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.