مولوی عبدالحمید: احمد مسعود هم نمی‌تواند در برابر طالبان مقاومت کند

 مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدانرادیو فردا :مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت شهر زاهدان که پیش از این پیام تبریک او به طالبان به خاطر تصرف افغانستان جنجالی شد، در مصاحبه‌ای تازه با روزنامه شرق گفت که به باور او فرزند احمدشاه مسعود هم «نمی‌تواند» در برابر طالبان مقاومت کند.

احمد مسعود که به عنوان رهبر جبهه مقاومت ملی علیه طالبان شناخته می‌شود، روز دوشنبه پس از درگیری‌های شدید در دره پنجشیر با طالبان، در پیامی خواستار قیام عمومی علیه طالبان شد و در پی این فراخوان، شهرهای مختلف افغانستان شامگاه دوشنبه ۱۵ شهریور صحنه تظاهرات گروه‌هایی از مردم بود که شعارهایی در حمایت از جبهه مقاومت و ضد پاکستان و طالبان سر دادند.

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، در مصاحبه تازه خود با اشاره به این تحولات گفت: «فرزند احمدشاه مسعود هم نمی‌تواند مقاومت کند. من مطمئن هستم که نه او و نه هیچ‌کس دیگری نمی‌تواند در مقابل اینها مقاومت کند. ایشان یک فرد جوان است و پدرش هم جزء کسانی بود که در زمان تجاوز شوروی سابق به افغانستان جهاد کرد و با آنها جنگید. بهترین راه این است که بیایند و بنشینند با مذاکره و گفت‌وگو مسئله را حل کنند.»

این گفته مولوی عبدالحمید در حالی بیان می‌شود که احمد مسعود در پیام خود گفته است: «ما با استقبال از اعلامیه علمای دینی، از طالبان خواسته بودیم جنگ را متوقف کنند و اختلافات از راه گفت‌وگو حل شود، اما طالبان بر خلاف تصمیم عالمان دینی، پس از اعلامیه جبهه پنجشیر با تمام قوا حمله کردند.»

امام جمعه اهل سنت شهر زاهدان روز ۲۶ مرداد با انتشار پیامی در حمایت از طالبان، پیروزی آنان در افغانستان را «قابل تبریک و تهنیت» دانست و از مردم خواست که به «تبلیغات سوء و یک‌طرفه» علیه این گروه توجه نکنند و آنها را گروهی خواند که «قابل اصلاح هستند».

او در مصاحبه تازه‌اش دیدگاهی مشابه را عنوان کرد و گفت که «افغانستان اکنون متحد شده» و «افغانستان بعد از این محل پرورش تروریسم نخواهد بود.»

مولوی عبدالحمید اضافه کرد که «دنیا باید به اینها فرصت بدهد. حتی اگر دو، سه ماه هم به اینها فرصت داده بشود، مشخص می‌شود که اینها در چه مسیری می‌خواهند حرکت کنند. ما هم برای اصلاح و تعدیل اینها به آنها تبریک گفتیم.»

کانون مدافعان حقوق بشر در روزهای اخیر اعلام کرد که در اعتراض به حمایت مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، از گروه طالبان، جایزه «تلاشگر حقوق بشر» را که دی‌ماه سال ۹۳ به آقای عبدالحمید داده بود، پس می‌گیرد.
+6
رأی دهید
-81

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  iran1 - آرلون، بلژیک

  حقشونه جمهوری اسلامی بزنه تو سرشون، خاک تو سر نهاد های حقوق بشری کنن که خودشون رو درگیر دعوای شیعه و سنی کردن. این خود طالبانه
  8
  123
  ‌سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۷:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا

  با حمایت از طالبان نشان دادی که از چه قماشی هستی‌!! اگر یک کارِ این حکومت درست باشد ،همین است که افسار بر دهانِ شما وحوشِ مرتجع زده است !
  8
  90
  ‌سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۷:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران

  دور نیست که ایران رو همین مولوی دوپاره کنه.بهترین کار اینه که جمهوری اسلامی بره و نظام دموکراتیک بیاد با همه احزاب. اونوقت اسلام شیعه و سنی در اقلیت قرار می گیرن
  9
  63
  ‌سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۷:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momiji - توکیو، ژاپن

  این زالو هم مواجب بگیر وهابیهای عرعرستانه!. ما رو باش که همیشه دلسوزی اهل سُنت رو میکنیم که چرا رژیم به نسبت قومیتهای دیگر اینقدر به اینها ظلم میکنه و تو سرشون میزنه و در محرومیت کامل قرارشون داده!. بی برو برگرد ، اینها اگر کمی آزادی داشته باشن ، میرن تو فکر جفتک انداختن و داستان خودمختاری و جدایی از ایران و تو بغل وهابیها افتادن!
  20
  69
  ‌سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  این یارو مولوی مش قنبر همین هست که مخالفین جمهوری اسلامی طرفدارش هستن و میگن چرا به اینها آزادی نمی‌دید. تحویل بگیرید. ما چند سال هست داریم میگیم اگر خدای نکرده کشور شلوغ بشه اینها سر تمام مردم رو میبرن. اون از ترکیه که اونور مرزهای ایران سنی ها رو جمع کرده اینور هم الان شده پاکستان و افغانستان پر از وهابی های افراطی طرفدار عربستان. واسه همین هست ایران باید اتمی بشه.
  31
  46
  ‌سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  این شیخ شاید بهترین درس برای آموزش سیاسی باشد.برای همه ما. برای کسانی که که فقط به خاطر مرگ بر آمریکا گفتن امام نکبت. پشت به تمامی‌ ارزش ‌ها انسانی‌ و دنبال کسی‌ افتادند.که از هر گوشه عمامه ذلت. نکبت می‌‌بارید.هیچ کس مثل این شیخ مخالف آخوند‌ها نیست. ولی از چه موضع؟ آزادی زنان. مخالفت با دیکتاتوری مذهبی. خیر مخالفت این شیخ با آخوند ما.فقط در این است. که اگر زن را سنگسار کنیم. یا علی‌ فریاد یا یا عمر . عیدی امین زمانی‌ که اوگندا کودتا کرد، تختی از از طلا و سربازان اسیر انگلیسی و آمریکا می‌‌باید این تخت را بر روی شانه در خیابان حمل می‌‌کردند. ولی بلاهی که بر سر ملت خود آورد. امام ما در مقایسه گاندی بود. کور‌ها ۵۷ .بدون شناختن ماهیت مرگ آمریکا ستیزی . که مرگ گفتنش .نه مبارزه با امپریالسیت. بلکه. از موضع. ارتجاع و زندگی‌ خیمه نشینی ۱۵۰۰ سال پیش.و هنوز که هنوز.الاغ‌ها در لندن. که عاشق مرگ بر گفتن این امت ریش هستند.ای کاش سال ۵۷ ،قبل از گفتن می‌‌خواهیم. درک می‌‌کردیم.چه نمی‌‌خواهیم. اون نکبت در رساله خود کلمه به کلمه،که نوشت.چه آشی برای ما می‌‌پزد.
  9
  29
  ‌سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ

  جناب مولوی شما میگویید که اینها قابل اصلاح هستند. مگر بعد از این همه سال حکومت تشیع اسلامی قابل اصلاح بود؟ خواسته شما حق داشتن دبستان و تحصیل و بهداشت و کار برای مردم بلوچ نیست. در خواست شما داشتن مسجد برای اهل تسنن در تهران است ; که آن را هم به شما نمیدهند. شما میگویید دنیا به طالبان فرصت دو تا سه ماهه بدهد ; تا معلوم شود به کدام راه می روند.اگر طالبان به خواسته مردم افغان تن در ندادند; آیا شما قول بلوچی میدهید تا این عمامه گند را به زمین بکوبی و این ریش افتضاح را بتراشی؟ شرم و ننگ ابدی بر توباد.
  5
  37
  ‌سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  هانی‌ - اسلو، نروژ

  میگن حیوانات گرسنه شده بودن و دولت به اونا غذا کم میداد. همه حیوانات اومدن پیش شیر. آقا بیا یه کاری بکن برو پیش این رییس و روسا برامون غذا بگیر. شیر رفت ولی بهش غذا ندادن. بالاخره پلنگ رفت و گرگ رفت وخرس رفت باز هم غذا ندادن. نوبت به خر رسید .خر گفت اقا این همه شما بزرگا رفتین تحویلتون نگرفتن , حالا به من غذا و یونجه میدن! گفتن حالا تو هم برو. خر روانه شد. خر رو حسابی تحویل گرفتن و یونجه بهش دادن و کلی مواد خوراکی بارش کردن و خر عرعرکنان برگشت. همه شوکه شدن.از خر پرسیدن جریان چییه؟ خر گفت تموم اونایی که اونجا رییس هستن , همکلاس های من بودن و من رو شناختن. حالا حکایت این مولوی بو گندویه. چون تموم طالبا همکلاسی های این مَشنگن و مجبوره تحویلشون بگیره. چون برای این بیشعورا معیارفقط دینه.
  2
  23
  ‌سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Reza9118 - شهرکرد، ایران
  مولوی عبدالحمید چیزی جز حرفهای خامنه ای و سران رژیم تروریستی جمهوری اسلامی رو به زبان نمیاره، پس الکی جمهوری اسلامی رو جدا از مولوی عبدالحمید ندونید و فاز مظلوم نمایی واسه این رژیم نگیرید. خود صدا و سیما داره طالبان رو تطهیر میکنه و وقایع پنجشیر رو سانسور کرده.
  6
  18
  ‌سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  TZERO - آمستردام، هلند
  به هیچ نوع از آخوند نمیشه اعتماد کرد. شیعه باشه میشه جمهوری اسلامی و سنی باشه میشه این مردک و وهابی ها و طالبان. کلا هر کسی که فکر میکنه اسلام چیز به درد بخوری هست حتما زمانی که قدرت رو در دست بگیره مانند پیامبر اسلام عمل میکنه و نتیجش هم کشتار و تجاوز و دزدی و حکومت ابلحان خواهد بود.
  1
  15
  ‌سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  کاملا درست میگوید. یک مشت وحشی که افسار آن ها را برای تضعیف روسیه و چین رها کرده اند و حتما که از هر لحاظ تقویت نظامی و اقتصادی هم میشوند.
  8
  15
  ‌سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک
  سطحی فکر نکنید. امپریالیسم قصد استعمار با شیوه تفرقه‌افکنی در سر دارد. چون نظامی نتوانست غلطی بکند. بله، ما با اهل سنت اختلافاتی داریم، ولی نباید باعث شکاف و فراموشی دشمنان مشرکان مشترکمان شود. امروز بایستی اختلافات را بکنار و با اتحاد، وحدت و همبستگی
  13
  3
  ‌سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک
  و پرچم اسلام را در همه جا برافراشته کنیم.
  11
  4
  ‌سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۹۳
  جنابِ سروان - مونرآل، کانادا
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک::]. فاطی حاجی رینگو رو که حتمن یادته که؟
  1
  0
  ‌سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک::]. مقصودت از پرچم اسلام توحش و جنایت و عقب افتادگی است؟
  5
  7
  ‌سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  دیارکو - قره تپه، آذربایجان
  این چهره کربهه اصل طالبان و‌ ایران ستیز اصلی است که برنامه‌های خبیثی از طریق کثافتستان و‌عرعرستان‌واسه ایران چیده.
  2
  6
  ‌سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک
  [::جنابِ سروان - مونرآل، کانادا::]. بله، زیا هم واسش آهنگ خونده بود می‌گفت: هر جا که دید، کشتش، یه دلار گذاشت کف مشتش. اینا رو هم یادمه. آیوانهو، روزهای زندگی، توسن، فیلیپر. 😃😃😃
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۳:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.