روسیه: اگر دولت طالبان فراگیر باشد در مراسم تحلیف شرکت می‌کنیم

بی بی سی :سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه امروز (دوشنبه) گفت کشورش تنها در صورتی در مراسم تحلیف دولت طالبان شرکت و از آن حمایت می‌کند که "همه‌شمول" باشد و همه اقوام افغانستان در آن حضور داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری تاس روسیه آقای لاوروف در مسکو گفت: "ما می‌خواهیم از روند تشکیل دولتی حمایت کنیم که تمام طیف‌های جامعه افغانستان، از جمله طالبان و سایر اقوام بجز پشتون‌ها، مانند هزاره‌‌ها، ازبک‌ها‌ و تاجیک‌ها در آن باشند."

او گفت فقط یک دولت فراگیر می‌تواند از "گذر باثبات" به یک زندگی جدید اطمینان حاصل کند.

سرگئی لاوروف همچنین تأیید کرد مسکو دعوت‌نامه‌ای برای شرکت در مراسم تحلیف دولت طالبان دریافت کرده است و "روسیه خوشحال می‌شود در این مراسم در کنار کشورهایی که بر افغانستان تأثیرگذار هستند شرکت کند."

طالبان در مراحل پایانی تشکیل دولت خود در افغانستان است و به گزارش الجزیره، از روسیه، چین، پاکستان، ترکیه و ایران برای این مراسم دعوت کرده است.
وزارت خارجه ایران: حملات دیشب به پنجشیر محکوم است
در همین حال سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در کنفرانس خبری امروز خود با محکوم کردن حملات شب گذشته طالبان به دره پنجشیر گفت: "دخالت خارجی در بحث همکاری پاکستان با طالبان از سوی ما بررسی می‌شود".

او تنها "راه حل قطعی" را "گفتگوهای بین الافغانی" دانست و گفت: "با کمک تمامی گروه‌های افغانستانی کمک می‌کنیم تا صلح پایدار در افغانستان حاصل شود".
لیندزی گراهام: ناچار خواهیم شد به افغانستان برگردیم
لیندزی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه سنای آمریکا، به بی‌بی‌سی گفت به عقیده او نیروهای این کشور در آینده بناچار "به افغانستان باز خواهند گشت".

آقای گراهام گفت طالبان تغییر نکرده است و نمی‌تواند خودش را با جهان مدرن هماهنگ کند بنابراین "ما مجبور خواهیم بود، چرا که خطر آنها بسیار زیاد است".

به گفته سناتور گراهام همانطور که آمریکا مجبور شد به دلیل ظهور داعش دوباره به عراق و سوریه برگردد و پنج هزار نیرو در عراق داشته باشد، مجبور می‌شود دوباره به افغانستان هم نیرو بفرستد.

او گفت اگر به نیروهای مقاومت در دره پنجشیر کمک شود، طالبان نخواهد توانست کشور را اداره کند و این منجر به نارضایتی مردم می‌شود.

به عقیده سناتور گراهام داعش خراسان هم که طالبان را ضعیف خواهد دید به آن حمله خواهد کرد، افغانستان دوباره از هم خواهد پاشید و مکان مناسبی برای گروه‌های تندروی شبه‌نظامی خواهد شد.
+1
رأی دهید
-52

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  علی گدا بایدن ترامپ افریطه انگلیسی و خفاش چینی هم صد در صد میاند
  0
  10
  ‌سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  شما باید هم شرکت کنی ، بدون شما اصلا تحلیفی برگزار نمیشه. لطفا با پوتین و بدون کراوات.
  0
  7
  ‌سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۳:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  روسیه که همیشه در تضاد مستقیم و باشدت تمام منافع خودش را در تضاد با منافع امریکا می بیند اما میداند که در تمام جبهه ها انگلستان سهمش را کنار میگذارد همانطوریکه در ایران هم به همینگونه مسائل پیش رفت. امریکا میخواهد با زور و قلدری و ناشیگری مسائل را پیش ببرد اما انگلیس ها استاد دیپلماسی و شناخت واقعی فرهنگ های مختلف هستند. در همین عراق ببینید که سالیان دراز است که شرکت های انگلیسی کار خودشان را می کنند و هیچ گروهی هم مزاحم ان ها نیست
  1
  10
  ‌سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۳:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Hamburg - هامبورگ، آلمان
  خوک کثیف. مرده خور.
  1
  8
  ‌سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۵:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momiji - توکیو، ژاپن
  از قدیم میگفتند انگلیس به روباه مکار مشهور عالم و آدم بود ، ولی الان ظاهراً ورق برگشته و از این روسیه و رهبرش مکارتَر و خبیث تر و بی شرفتر خودشه! یکی به نعل و یکی به میخ و هر طرف که باد بیاد ، سر خر رو به همون طرف کج میکنه !
  1
  12
  ‌سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۵:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران
  میگه اگه زورتون رسید باهش ما میایم.ینی چیزی بنام عدالت در این دنیا نیست.فقط زور بیشتر و حمایت
  0
  5
  ‌سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۶:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Roger Waters - میامی، ایالات متحده امریکا
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. روسیه و انگلیس هرجا بروند مثل موریانه زیرساختهای کشور را میخورند و به فلاکت و بدبختی میشکند (مثل هند و پاکستان در مورد انگلیس و در مورد روسیه شرق آلمان،کشورهای فقیر و ورشکسته شرق اروپا مثل لهستان و رومانی و غیره) آمریکا هرجا بره وقتی هدفش که تغییر رژیم مشکل زا باشه انجام بشه اونجا رو آباد میکنه و سرمایه گذاری انجام میده (مثل آلمان غربی،کره جنوبی،تایوان) و اگر موفق نباشه جمع میکنه و میره (مثل ویتنام،عراق،افغانستان). در حال حاضر انگلستان عددی نیست و روسیه دائم این کشور رو bully و تحقیر میکنه و انگلستان هم نه زورش میرسه نه کاری میتونه کنه.نمونه اش ترور جاسوس روسی که در پناه انگلیس بود در خاک انگلستان اونهم با روش بسیار تابلو و سختی مثل مواد هسته ای،در حالیکه میشد خیلی بی سر و صدا و راحت با چاقو یا کلت یا تصادف ساختگی اینکار رو کرد ولی سخت ترین روش رو انتخاب کردند تا سیستم امنیتی انگلیس رو هم تحقیر کنند (ورود مواد هسته ای و انتقال و استفاده از اون بسیار مشکله) یا موردی به ناراضی روسی در سالزبری با ماده سلاح شیمیایی حمله کردند.
  0
  3
  ‌سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.