سپاه از ساکنان مرزهای شمال غرب ایران خواست از مقر مخالفان مسلح جمهوری اسلامی فاصله بگیرند

بی بی سی :فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران در خصوص آنچه "سوء استفاده" مخالفان مسلح حکومت ایران از "اقلیم شمال عراق" خواند به مقام‌های این منطقه هشدار داد. او همچنین از ساکنان مرزهای شمال غرب ایران خواست از مقر مخالفان مسلح حکومت ایران فاصله بگیرند.

در واکنش به این اظهارات گروه‌های مخالف کرد در بیانیه‌ای این تهدید‌ها را محکوم کردند و تهران را مسئول هرگونه آسیب احتمالی به غیرنظامی‌ها دانستند.

محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه در بازدید از پایگاه‌های نظامی شمال غرب ایران، درباره "تحرکات" مخالفان کرد حکومت جمهوری اسلامی هشدار داد و خطاب به مقام‌های اقلیم گفت "ادامه این وضعیت قابل تحمل نیست و سپاه "پاسخ لازم" را خواهد داد.

فرمانده نیروی زمینی سپاه گفت "با توجه به وضعیت منطقه و احتمال پاسخ قاطع، کوبنده و پشیمان کننده جمهوری اسلامی ایران به گروهک‌های تروریستی وابسته به دشمنان قسم خورده انقلاب و نظام اسلامی که در اقلیم شمال عراق لانه کرده‌اند، از ساکنین این مناطق درخواست می‌کنیم از مقرهای تروریست‌ها فاصله بگیرند تا آسیبی متوجه آنها نشود".

چند گروه از مخالفان مسلح حکومت ایران در اقلیم کردستان عراق پایگاه دارند. در این سال‌ها گزارش‌هایی از درگیری این گروه‌ها با نیروهای امنیتی و نظامی ایران منتشر شده و نیروهای ایرانی هم بارها با موشک باران مناطق مرزی اقلیم را هدف قرار داده‌اند.

خبرگزاری فارس نزدیک به نهادهای نظامی و امنیتی در مطلبی با هشدار درباره "تحرکات جدید" مخالفان مسلح در مناطق مرزی شمال غرب ایران به نقل از محمد پاکپور نوشت که مخالفان مسلح سال‌هاست جغرافیای اقلیم شمال عراق برای برهم زدن امنیت و آرامش مناطق مرزی جمهوری اسلامی ایران و ایجاد اذیت و آزار برای مردم ساکن در این مناطق استفاده می‌کنند و در این خصوص به دولت عراق و مسئولین اقلیم شمال این کشور تذکرات لازم داده شده است.

این فرمانده ارشد سپاه پاسداران گفت "نباید به تروریست ها اجازه جولان و برپایی مقر در این سرزمین برای تهدید و ایجاد ناامنی علیه ایران را بدهند و هرگونه کوتاهی و غفلت در این خصوص را مغایر حسن همجواری و روابط حسنه دو کشور می دانیم".
حمله موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به پایگاه مخالفان کرد در خاک اقلیم کردستاناحزاب کرد: تهران مسئول آسیب به مردم غیر نظامی است
در واکنش به این اظهارات فرمانده نیروی زمینی سپاه، مرکز هماهنگی احزاب سیاسی کردستان ایران در بیانیه‌ای این تهدید‌ها را محکوم کرد و تهران را مسئول هرگونه آسیب به مردم غیرنظامی و دارایی آنها و سکونت‌گاه‌هایشان دانست.

بر اساس این بیانیه "تهدیدهای ایران یک ماه پیش از انتخابات پارلمانی عراق صورت می‌گیرد، چرا که در شرایط کنونی به دلیل نگرانی از عدم امکان برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه در مناطق تحت کنترل شبه نظامیان قدرتمند تحت حمایت ایران برخی خواستار تحریم شدند. فعالان و نامزدها تهدید می شوند و ترس از تقلب وجود دارد".

همچنین، در واکنش به این خبر کاوه بهرامی، فرمانده نیروهای پیشمرگە حزب دمکرات کردستان ایران به بی‌بی‌سی فارسی گفت که ایران برای حمله به دنبال بهانه است.

آقای بهرامی گفت "جمهوری اسلامی با این اقدامات درصدد است تا مشکلات و اعتراضات داخلی را بپوشاند و فضای تهدید و ارعاب را در میان ساکنان مناطق مرزی ایجاد کند."

او گفت نیروی‌های حزب دموکرات کردستان ایران در سراسر اقلیم مستقر هستند اما تحرکات نظامی تازه در مناطق مرزی با ایران را تکذیب کرد.

او گفت "حکومت ایران همواره با آتش توپخانه و پهپاد و موشک ساکنان و مخالفان را هدف قرار داده است". فرمانده نیروهای پیشمرگە حزب دمکرات کردستان ایران گفت اظهارات فرمانده نیروی زمینی سپاه در سالگرد حمله موشکی دو سال پیش به مقر این گروه بیان شده.

او گفت این حزب همواره رابطه خوبی با مقام‌های اقلیم داشته و با اشاره به شورای هماهنگی احزاب گفت در صورت اقدام نظامی ایران این گروه‌ها واکنشی هماهنگ نشان خواهند داد.

ایران حزب دمکرات کردستان ایران را "تروریستی" توصیف می کند و می گوید با حمایت کشورهای منطقه با جمهوری اسلامی می جنگد. رهبران این حزب می گویند که هدف آنها از مبارزه نه فقط برای کردهای کردستان ایران بلکه برای همه ایرانیان است.

جمهوری اسلامی ایران تا کنون به قتل چندین نفر از رهبران کرد در سال های اخیر متهم شده است. حکومت ایران در جریان دادگاه میکونوس در آلمان به همین اتهام به تروریسم دولتی متهم شد.

دولت اقلیم کردستان که روابط نزدیکی با تهران دارد از گروه‌های مسلح کرد ایرانی خواسته است از این مناطق علیه کشورهای همسایه و نیروهای امنیتی ایران استفاده نکنند.چندی پیش علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی از عراق خواست تا "اقدامات جدی تری برای اخراج این گروه‌ها از کردستان عراق انجام دهد تا ایران مجبور نباشد اقدامات پیشگیرانه انجام دهد."
+6
رأی دهید
-20

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  Karkas1 - ایران، ایران
  مخالفان مسلح و احزاب کرد! این بازی با کلمات هست! یک مشت تروریست دست نشانده بیشتر نیست
  9
  16
  دوشنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  حشرات تجزیه طلب کمله دمکرات رو باید مثل....
  2
  7
  دوشنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۱:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  مسعود راستگو - تهران، ایران
  متاسفانه هم نژادان عزیز کرد هم الان و هم در طول تاریخ سیاست مناسب وخوبی در قبال همسایگان نداشتن و در بیشتر برهه های تاریخ با کشورهای بیگانه بر علیه همسایگان هم دست شده و توطئه کرده اند. به همین خاطر هیچ کدام از همسایگان از قبیل عراق و ترکیه و ایران و سوریه هیچ وقت به کردها اعتماد نمی کنن و آوارگی و پراکندگی کردها در کشورهای مختلف و منطقه ادامه پیدا خواهد کرد. این سیاست اشتباه کردها نتیجه ش این شده که با وجود جمعیت قابل توجه فاقد دولت مستقل هستند و دلیل اصلیش اتحاد کشورهای منطقه (حتی با وجود اختلاف ها و سیاست های متفاوت ) بر علیه این قوم می باشد.
  0
  9
  ‌سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۴:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.