۱۰ نکته دانستنی‌‌ جالب در باره شراب به روایت تصویر

دویچه وله :آیا می‌دانستید، هنرمندانی چون پیکاسو برچسب بطری‌های شراب را هم طراحی می‌کرده‌اند؟ آیا اصطلاح شراب یخی به گوشتان خورده است؟ و آیا با مرتفع‌ترین و شیب‌دارترین تاکستان‌های جهان آشنا هستید؟ ۱۰ دانستنی جالب درباره شراب.
 
سراشیب‌ترین تاکستان جهانمنطقه تاکستانی "برم" (Bremm) در ساحل رود موزل در آلمان قرار دارد. کوه کالمونت در این منطقه ۳۰۰ متر ارتفاع دارد و شیب آن بر ۶۰ درصد بالغ می‌شود. کار در تاکستان‌های واقع بر این کوه برای کسانی که دچار بلندی‌هراسی هستند، ناممکن است. تاکستان‌های کوه کالمونت از لحاظ شیب گوی سبقت را از دیگر تاکستان‌های جهان ربوده‌اند.
 
بزرگ‌ترین جشن شراب در دنیابزرگ‌ترین جشن شراب در جهان در باد دورکهایم در منطقه فالتس برگزار می‌شود. هر سال نزدیک به ۷۰۰ هزار نفر در ماه سپتامبر از این جشن مهم دیدن می‌کنند. در این جشن شراب در لیوان‌های بزرگ و معمولی سرو می‌شود. شخصیت‌ها و چهره‌های معروف آلمان از مهمانان این جشن محبوب هستند، از جمله آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان. این جشن در سال ۲۰۲۰ به خاطر همه‌گیری کرونا برگزار نشد.
 
ملکه شرابهر منطقه‌ای که شراب با کیفیت بالا تولید می‌کند، یک ملکه شراب دارد. ملکه‌های شراب به‌طور متوسط ۲۵ سال سن دارند. تا سال ۱۹۹۹ میلادی رسم بر این بود که ملکه شراب مجرد باشد، اما این رسم از آن پس تغییر کرده است. نامزدهای کسب این عنوان باید ثابت کنند که "پیوندی قوی و مشخص" با شراب‌های آلمانی دارند.
 
بطری‌های گران‌بهابارون روت‌شیلد (یکی از شخصیت‌های اشرافی آلمان) در بین سال‌های ۱۹۴۵ تا ۲۰۰۶ میلادی هر سال به یک هنرمند برجسته سفارش می‌داد که برچسب بطری‌های شراب‌هایی را که در تاکستانش تولید می‌شود را طراحی کند. پیکاسو، کاندینسکی، وارول و شاگال از جمله این هنرمندان بودند. این بطری‌ها برای کلکسیونرها بسیار باارزش‌اند. در سال ۲۰۰۶ یکی از بطری‌های تولیدی در سال ۱۹۴۵ در یک حراجی به بهای ۲۳ هزار یورو به فروش رفت.
 
شراب یخیتولید شراب یخی مهارت خاصی می‌طلبد. انگورها باید آنقدر بر تاک بمانند تا در سرما یخ بزنند. انگورها سپس در شب‌های زمستان برداشت می‌شوند و در همان حالت یخزده برای تولید این نوع شراب به کار گرفته می‌شوند. شراب یخی غلیظ‌تر از شراب معمولی است و طعم آن نیز شیرین‌تر است. شراب‌های یخی آلمان از شهرتی جهانی برخوردارند و معمولا به عنوان نوشیدنی بعد از غذا سرو می‌شوند.
 
تاکستان‌های "قطبی"اگر چه شمالی‌ترین تاکستان‌های جهان رسما در آلمان قرار دارند، اما مناطقی هم در نقاط به مراتب شمالی‌تر کره زمین هستند که تاکستان‌های آن به‌طور مصنوعی نگهداری می‌شوند. برای نمونه در فنلاند سعی می‌شود با آب‌های گرمی که از طریق سیستم‌‌های خنک‌کننده‌ی نیروگاه‌های اتمی به دست می‌آید، ریشه‌های تاک‌ها آبیاری و از این طریق از یخ‌زدن آنها جلوگیری شود.
 
شراب سفید یا شراب قرمز؟این شراب در نگاه اول شراب سفید است، اما در اصل شرابی است که از انگور قرمز به دست آمده و از طریق تصفیه و به کارگیری شیوه‌های خاص به این رنگ در می‌آید. این شراب Blanc de Noir نام دارد و طعم آن با توجه به کم‌بودن میزان اسید در آن، ملایم است.
 
مرتفع‌ترین تاکستان‌های آلمانمنطقه بادن در جنوب غرب آلمان واقع است و آفتاب‌خیزترین منطقه این کشور محسوب می‌شود. تاکستان‌های بادن همچنین از لحاظ ارتفاع گوی سبقت را از دیگر مناطق آلمان ربوده‌اند و در برخی نقاط در بلندی ۵۶۰ متری قرار دارند. البته این ارتقاع در مقایسه با شماری از نقاط جهان چندان زیاد نیست. برای نمونه تاکستان کولومه در آرژانتین در بلندی ۳۱۱۱ متری واقع است.
 
شراب بوردوبزرگ‌ترین انبار بشکه‌های شراب در قاره اروپا در منطقه بوردو قرار دارد. این انبار با گنجایش ۴۰ هزار بشکه متعلق به شرکت کاستل است که در مالکیت یک خانواده است. این شرکت در ۸۰ کشور جهان محصول شراب خود را عرضه می‌کند.
 
شراب آلمانی و ریشه‌ی آمریکاییدر سال ۱۸۵۰ شته‌ی مو به اروپا سرایت کرد و بسیاری از تاکستان‌ها را نابود کرد. صاحبان تاکستان‌ها و تولیدکنندگان شراب در آن زمان تصمیم گرفتند که با پیوند زدن انوع محلی با انواع آمریکایی که در برابر شته مقاوم بودند، با این بلا مقابله کنند. شراب اروپا در آن زمان به این ترتیب نجات یافت.
+3
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.