هشدار در مورد استفاده از داروی ضدانگل برای درمان کرونا

آیورمکتین، داروی ضدانگلدویچه وله :مصرف داروی ضدانگل آیورمکتین پس از آمریکا اکنون در استرالیا نیز با افزایش چشم‌گیری روبروست. مصرف‌کنندگان این دارو در این کشورها مخالفان استفاده از واکسن کرونا هستند.

سازمان ملی نظارت بر داروهای درمانی در استرالیا (TGA) از افزایش ۱۰ برابری واردات داروی ضدانگل آیورمکتین در ماه اوت سال جاری میلادی خبر داد.

آیورمکتین نخستین بار در سال ۱۹۸۱ وارد بازار شد. این دارو عمدتا در دام‌پزشکی برای کرم‌زدایی اسب، گاو، گوسفند و خوک استفاده می‌شود اما برای درمان برخی بیماری‌های عفونی انگلی در انسان نیز موثر است.

در کشورهای آفریقایی از این دارو در مبارزه با بیماری‌های کوری رودخانه (انکوسرکیازیس) و پیل‌پایی (فیلاریاز لنفاوی) که هر دو منشاء انگلی دارند استفاده می‌شود. در سال ۲۰۱۵ میلادی نیمی از جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی به دو دانشمند کاشف این دارو به خاطر کاهش چشم‌گیر شیوع دو بیماری „کوری رودخانه" و „پیل‌پایی" در پی استفاده از آن و همچنین اثربخشی این دارو بر برخی بیماری‌های انگلی دیگر، تعلق گرفت.

شرکت مرک (Merck)، تولیدکننده این دارو در ماه فوریه سال جاری میلادی در واکنش به گسترش استفاده از این دارو برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا با انتشار بیانیه در سایت خود اعلام کرد دانشمندان این شرکت با دقت همه پژوهش‌های منتشرشده در این ارتباط را بررسی می‌کنند و تا کنون هیچ یافته علمی مبنی بر تاثیر درمانی این دارو بر بیماری کووید ۱۹ در دست نیست.
باور اشتباهی که در آمریکا شکل گرفت
دردسرها از زمانی شروع شد که چند مجری شبکه تلویزیونی "فاکس نیوز" به طور علنی از امکان استفاده از این دارو برای درمان مبتلایان به کووید ۱۹ صحبت کردند. به گزارش رادیوی سراسری آمریکا (NPR) در پی پخش این برنامه‌‌ها شمار افرادی که به خاطر استفاده از این دارو دچار مسمومیت شده بودند، ناگهان افزایش یافت. بر اساس این گزارش شمار مسمومیت‌ها از ماه ژوئیه تا اوت از ۱۳۳ مورد به ۴۵۹ مورد افزایش یافت. اکنون در استرالیا نیز آمار مسمومیت با آیورمکتین در حال افزایش است.

در پی گسترش استفاده از این دارو در آمریکا بر اساس باورهای اشتباه سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در مورد استفاده از این دارو هشدار داد. این سازمان برای روشن کردن خطر استفاده از این دارو همچنین فهرستی از عوارض جانبی آن مانند بثورات ، تهوع ، استفراغ ، اسهال ، درد شکم ، تورم در سراسر بدن ، تشنج ، التهاب کبد (هپاتیت) منتشر کرد. سازمان غذا و داروی آمریکا از جمله در پیامی توئیتری نوشت: „تو اسب نیستی. تو گاو نیستی. جدی بچه‌ها، بس کنید!"
آیورمکتین در ایران
نگاهی کلی به گزارش‌های رسانه‌های داخلی ایران درباره این دارو نشان می‌دهد که جای نگاه انتقادی به استفاده از آن بین مقامات مسئول در زمینه بهداشت و سلامت خالی است.

در اسفند ماه سال ۱۳۹۹ فاطمه محمدبیگی، نماینده قزوین و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از „عدم حمایت ستاد ملی مقابله با کرونا از توزیع داروی ضدانگل آیورمکتین برای درمان کرونا" انتقاد کرد.

تاکید او بر این موضوع بود که „چرا وقتی دانشمندان قزوینی موفق شدند که داروی ضدکرونای آیورمکتین را تولید کنند و با اینکه این دارو ثبت شده است؛ این دارو دپو شده و اجازه توزیع ندارد و در ناصرخسرو با قیمت میلیونی فروخته می‌شود؟" محمدبیگی خواستار توزیع این داروی تولید ایران است. او پیشتر نیز به جلوگیری از فروش نسخه داخلی آیورمکتین اعتراض کرده بود.

خبرگزاری ایسنا نیز در اسفند ماه ۱۳۹۹ از توزیع „آیورمکتین ایرانی" برای درمان کرونا خبر داده است.
+4
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.