پلیس آمریکا: شلیک نکن پول بگیر

دویچه وله :شمار قربانیان درگیری‌های مسلحانه در سان‌فرانسیسکو در نیمه اول سال ۲۰۲۱ بیش از ۲ برابر شده است. پلیس آمریکا می‌خواهد به کسانی که پیش از این مرتکب عمل مجرمانه و خشونت شده‌اند بابت عدم شلیک ماهیانه ۵۰۰ دلار پرداخت کند.

پلیس سان‌فرانسیسکو در برنامه جدیدی می‌خواهد، برای کاهش تلفات درگیری‌ها و حملات مسلحانه در این شهر به مظنونین به استفاده از اسلحه برای شلیک نکردن ماهیانه ۵۰۰ دلار پرداخت کند.

شمار قربانیان و زخمی‌های درگیری‌های مسلحانه در این شهر در نیمه اول سال جاری (۲۰۲۱) ۲۶ کشته و ۱۱۹ زخمی بوده است.

در گام اول قرار است مدیریت شهری سان‌فرانسیسکو با ده نفر که پلیس به عنوان „تهدید" شناسایی کرده، تماس بگیرد.

این افراد کسانی هستند که پیش از این مرتکب اقدام مجرمانه و خشونت شده‌اند و فرض پلیس بر آن است که احتمالا سلاح نیز در اختیار دارند.
مجرمان اهداف را تعریف می‌کنند
شریل دیویس نظارت بر این برنامه را از سوی شهر بر عهده دارد. او در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی محلی گفت: «ما از شرکت‌کنندگان در این برنامه انتظار داریم که در بحث‌های مربوط به امنیت عمومی شرکت کنند. آن‌ها باید برای خود اهدافی انتخاب کنند. آن‌ها همچنین باید در محله خود حضور داشته باشند و با مردم محله صحبت کنند.»

این ایده که به مجرمان بالقوه پول پرداخت شود تا به عنوان نوعی "سفیر" در محله‌های خود فعالیت کنند، تازه نیست.

دیون بوگن پیش از این همین برنامه را در محله ریچموند در حومه سان‌فرانسیسکو با موفقیت به جریان انداخته بود. او می‌گوید، در ریچموند برای کاهش درگیری‌های مسلحانه و یا از بین بردن کامل آن "دفتر امنتیت محله" تشکیل داده شده است.
کاهش ۷۰ درصدی درگیری‌های مسلحانه
دیوید محمد رئیس یک سازمان غیرانتفاعی است که در زمینه اصلاح قوانین کیفری در ایالات متحده آمریکا فعالیت می‌کند. او پروژه ریچموند را از نزدیک دنبال کرده است و می‌گوید تیراندازی و قتل مسلحانه در این محله ۷۰ درصد کاهش یافته است.

البته در ریچموند یک حادثه ناگوار نیز رخ داد. یکی از شرکت‌کنندگان در این برنامه یک نفر را به ضرب گلوله کشت و به ۴۰ سال زندان محکوم شد.

مادر مقتول در مصاحبه با شبکه تلویزیونی "ای‌بی‌سی" با اعتراض به برنامه پلیس گفت، آنها نه تنها اسلحه جنایتکاران را از آنها نگرفته‌اند بلکه به آن‌ها پول هم داده‌اند تا باز هم برای خود سلاح بخرند.
امکان گسترش این برنامه وجود دارد
شریل دیویس، عضو شورای شهر سان‌فرانسیسکو می‌گوید: «از حادثه‌ای که در محله همسایه رخ داد، آموختیم. هدف این است که جامعه را تغییر دهیم و دائماً روی مسائل منفی متمرکز نکنیم. اگر اولین گام این برنامه آزمایشی در ماه اکتبر با موفقیت آغاز شود، در گام بعدی شمار شرکت‌کنندگان در برنامه پلیس سان‌فرانسیسکو را تا ۳۰ نفر افزایش خواهیم داد.»
+2
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.