اشد مجازات در انتظار زورگیران اتوبان کرج

روه حوادث: 2 زورگیر خشن که پس از ضرب و جرح راننده خودروی پژو 206 در اتوبان کرج - تهران دستگیر شده بودند صبح دیروز در دادگاه انقلاب اسلامی کرج پای میز محاکمه ایستادند.

حدود دو ماه قبل کلیپی در فضای مجازی منتشر شد که در آن دو مرد خشن موتور سوار کنار خودرو پژو 206 توقف کرده و با تهدید چاقو و سپس سلاح گرم گردنبند راننده را سرقت کردند و متواری شدند. همزمان با انتشار این فیلم و شکایت راننده پژو رسیدگی به موضوع در دستور کار پلیس قرار گرفت و چند روز بعد متهمان شناسایی و دستگیر شدند. در تحقیقات مشخص شد این افراد با ایجاد تصادف‌های ساختگی از راننده و سرنشینان خودروها سرقت می‌کردند.

حسین فاضلی هریکندی، رئیس کل دادگستری استان البرز پس از دستگیری متهمان اعلام کرد از آنجا که استفاده از سلاح سرد و گرم موجب ارعاب شده ودر صورت وجود شرایط لازم می‌تواند از مصادیق محاربه موضوع ماده ۲۷۹ قانون مجازات اسلامی محسوب شود ، به اتهام این اشخاص به‌صورت ویژه، با قاطعیت و سرعت لازم در دادگستری کل استان رسیدگی خواهد شد.

به‌گزارش روابط عمومی دادگستری البرز، صبح یکشنبه این دو متهم سابقه دار در شعبه یک دادگاه انقلاب اسلامی کرج محاکمه شدند و نخست نماینده دادستان به قرائت کیفرخواست پرداخت. بر اساس متن کیفرخواست این حادثه در تاریخ ۱۷ تیر اتفاق افتاد و پس از گذشت ۱۳ روز سارقان مسلح با تلاش دستگاه قضایی و نیروی انتظامی دستگیر شدند. در جریان بازداشت، از منزل متهمان سلاح گرم استفاده شده در سرقت کشف شد که مطابق ماده ۲۷۹ قانون مجازات اسلامی محاربه به معنای کشیدن اسلحه به قصد جان، مال و ناموس مردم
است.
سپس نماینده دادستان از متهم ردیف اول خواست تا خود را معرفی کند. متهم ردیف اول نیز در اظهارات خود مدعی شد روز حادثه دارو مصرف کرده و قصد زورگیری نداشته است و اسلحه‌ای که همراه داشته و در فیلم منتشر شده اسلحه واقعی نبوده است.

در ادامه متهم ردیف دوم نیز ادعا کرد که قصد آنها سرقت مسلحانه نبوده و تنها یک درگیری بوده است.
نماینده دادستان در شعبه یک دادگاه انقلاب اسلامی کرج با رد اظهار ندامت متهمان خطاب به آنها گفت: مجازات حبس برای شما مانع انجام ارتکاب جرم‌های بعدی نبوده است.

وی درباره ادعای متهم ردیف اول مبنی اینکه ابزار مورد استفاده در زورگیری «فندک بوده» ادامه داد: شما در اظهارات خود اعلام کردید که هر زمان که مجبور می‌شدید از اسلحه گرم استفاده می‌کردید.

در پایان این جلسه نیز رئیس کل دادگستری استان البرز گفت: کمتر از دو ماه قبل دو نفر از سرنشینان موتورسیکلت با اسلحه گرم و سرد اقدام به سرقت مسلحانه از سرنشینان خودرو ۲۰۶ در بزرگراه کرج به تهران کردند که سرنشینان خودروهای عبوری نیز از این حادثه فیلمبرداری کردند و انتشار آن در فضای مجازی بازتاب‌هایی را به همراه داشت.

حسین فاضلی هریکندی افزود: با توجه به اعلام سرقت، دستگاه قضایی دستور شناسایی و بازداشت متهمان را صادر کرد که کمتر از ۲۴ ساعت هویت این متهمان شناسایی شد اما از آنجا که متهمان به شهرهای دیگر متواری شده بودند برای دستگیری آنان نیابت‌های قضایی صادر و متهمان بازداشت شدند و در ضمن سلاح کلت کمری به همراه تعدادقابل توجهی فشنگ آن که در سرقت استفاده شده هم از متهمین کشف شد؛ در نهایت حدود یک ماه پس از بازداشت متهمان، با توجه به دستور و تأکید رئیس قوه قضائیه مبنی بر تسریع در رسیدگی به پرونده، تحقیقات و اقدامات اولیه در دادسرا انجام و منتهی به صدور کیفرخواست شد.

وی تصریح کرد: رأی این پرونده، پس از رسیدگی در دادگاه و به تشخیص هیأت قضایی دادگاه صادر خواهد شد که با توجه به سرقت‌های مسلحانه متعدد، اشد مجازات در انتظار متهمان خواهد بود.
+22
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.