عراق با شرکت انرژی توتال فرانسه قراردادی ۲۷ میلیارد دلاری امضا کرد

بی بی سی :دولت عراق اعلام کرد که با شرکت انرژی توتال فرانسه قراردادی ۲۷ میلیارد دلاری امضا کرده است.

وزیر نفت عراق گفت بر اساس این قرارداد شرکت توتال چهار پروژه عظیم انرژی در جنوب این کشور اجرا خواهد کرد و افزود که با اجرای پروژه تولید گاز نیاز عراق به واردات گاز از ایران کاهش پیدا کند.

پاتریک پویانی، مدیر عامل توتال می‌گوید این شرکت قرارداد تازه را با سرمایه‌گذاری اولیه ۱۰ میلیارد دلاری شروع خواهد کرد و کارهای فنی "به سرعت" آغاز خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز احسان عبدالجبار، وزیر نفت عراق، گفت که اولین فاز قرارداد با سرمایه‌گذاری ۳ میلیارد دلاری توتال در پروژه تزریق آب دریا به میدان‌های نفتی برای بهبود استخراج نفت خام انجام می‌شود.

توتال همچنین گفته است که دو میلیارد دلار برای ساخت یک پالایشگاه برای پالایش گاز تولیدی در میدان‌های جنوب عراق خواهد ساخت.

انتظار می‌رود تولید گاز در فاز اول به ۳۰۰ میلیون فوت مکعب در روز و در فاز دوم به دو برابر این مقدار برسد.

عراق برای تامین انرژی مورد نیاز خود وابستگی زیادی به ایران دارد. ایران به تازگی صادرات گاز خود به عراق را به دلیل پرداخت نکردن میلیاردها دلار بدهی‌ به شدت کاهش داده است.

تحریم صادرات گاز ایران به عراق از سوی آمریکا دارای معافیت است اما به دلیل تحریم های بانکی پول آن قابل پرداخت به ایران نیست.

قیمت گاز وارداتی عراق از ایران حدود هشت دلار برای هر یک میلیون بی‌تی‌یو (۲۹۳ کیلووات ساعت) است در حالی که به گفته آقای عبدالجبار قیمت گازی تولیدی در پروژه‌های توتال معادل ۱/۵ دلار برای این حجم از انرژی خواهد بود.

دو پروژه دیگر هم شامل ساخت یک نیروگاه انرژی خورشیدی و تسریع استخراج نفت خام از میدان نفتی رتاوی است.

توتال قرار است تولید نفت در این میدان را از ۸۵ هزار بشکه در روز به ۲۱۰ هزار بشکه در روز برساند.
+1
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  کیانپور - ونکوور، کانادا
  پس معلوم شد چرا مکرون رییس جمهور فرانسه در اجلاس بغداد شرکت کرده بود. این غربی ها دست از سر کشورهای اسلامی بر نمی دارند و هنوز به منابع این کشورها چشم طمع دارند. وقایع اخیر افغانستان هم نشان داد که واقعه یازده سپتامبر از پیش طراحی شده بود. آمریکا به بهانه دو برج به افغانستان حمله کرد و در این بیست سال از منابع این کشور استفاده کرد و دوباره کشور رو به طالبان تحویل داد. کشور ما هم که همیشه منابع آن به جیب استعمارگران غربی و شرقی رفته است. انقلاب ایران هم حاصل خیانت غربی ها به شاه ایران بود.
  1
  9
  دوشنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۵:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.