درخواست چند سرباز بریتانیایی برای کمک به خروج مترجم‌شان از کابل

از زمان تصرف طالبان، مردم افغانستان تلاش می‌کنند از طریق فرودگاه کابل از کشور بگریزندبی بی سی :چند سرباز سابق بریتانیایی برای نجات مترجم افغان خود از افغانستان بشدت در تلاش هستند.

مترجم آنها، که بی‌بی‌سی او را عبدل می‌نامد، در پی تصرف افغانستان توسط طالبان، همراه با خانواده‌اش در کابل مخفی شده است. عملیات تخلیه نیروهای خارجی در فرودگاه کابل، او را برای خروج نپذیرفت.

سربازان سابق هنگ مرسیان، که عبدل به حفظ امنیت آنها در زمان خدمتشان در افغانستان کمک کرده بود، می‌گویند "احساس می‌کنیم مردی را پشت سر جا گذاشته‌ایم".

شنبه گذشته (۲۸ اوت) آخرین هواپیمای بریتانیایی از کابل پرواز کرد کرد و این کشور به عملیات تخلیه از افغانستان پایان داد.

دومینیک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا، هفته گذشته در پارلمان این کشور اعلام کرد که بیش از ۱۵ هزار نفر توسط بریتانیا از افغانستان خارج شده‌اند. اما او اذعان کرد که هنوز شمار زیادی از واجدین شرایط خروج در این کشور جا مانده‌اند.

آقای راب گفته است که کشورش باید درمورد تخلیه افراد با طالبان گفتگو کند. او در چارچوب تلاش‌ها برای ایجاد مسیر امن برای شهروندان بریتانیا و افغان‌هایی که قصد خروج از افغانستان را دارند، نخست به قطر و سپس به پاکستان سفر کرده است.

عبدل به دوستانش گفت که در چندین پرواز تخلیه نیروها از افغانستان به او اجازه استفاده از پرواز را ندادند و گفتند که او واجد شرایط "سیاست اسکان و کمک به افغانستان" نیست، چرا که پیشتر به دلیل بیماری مادرش از کار غیبت کرده و شغلش را از دست داده بود.
سربازان سابق هنگ مرسیان بریتانیا (از چب به راست): جاش رابرتز، پل استندن، سم نایت، ونس بیکن-شاراتونس بیکن-شارات گفته است که او و همقطارانش "احساس می‌کنیم که مردی را پشت سر جا گذاشته‌ایم" و بی‌تابانه می‌خواهند که او را به جای امنی برسانند.

او گفت "صادقانه بگویم، خیلی دلخور هستم، احساس می‌کنم کشورم او را رها کرده است".

"این مرد شانه به شانه من ایستاده بود ... او همان پرچمی را روی لباسش داشت که من روی یونیفورمم."

"اگر او نبود، احتمالا نیمی از ما الان اینجا نبودیم؛ من به او گفته‌ام که هرگز از او دست نمی‌کشیم، چرا که او عضوی از خانواده است."

پل استندن گفته است که او و دیگر سربازان سابق، از زمانی که عبدل مخفی شده، با او در تماس بوده‌اند.

او گفت "ترس را می‌توان در صدایش شنید ... وضعیت او بسیار نگران‌ کننده است".

جاش رابرتز از دولت خواسته است "قاطعانه مسئولیت و ابتکار عمل را بدست بگیرد" و به افرادی که در "چنین جنگ طولانی" با بریتانیا همکاری کرده‌اند، کمک کند.

او گفت "کسی که چنین نقشی را برای چنین مدت طولانی بازی می‌کند، بایستی در زمره مردم خودت قرار بگیرد".
+57
رأی دهید
-5

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.