چینی ها گوشت خوک آزمایشگاهی تولید می کنند

خبرنگار رویترز به نقل از یکی از کسانی که گوشت را چشیده گفته 'مزه آن نسبتا خوب بوده است'بی بی سی :یک شرکت نوپای چینی که در آزمایشگاه گوشت خوک تولید کرده، می‌گوید قصد دارد تا سال ۲۰۲۵ میلادی محصولات خود را با قیمتی قابل رقابت با گوشت سنتی به بازار عرضه کند.

این شرکت استارت‌آپ به نام سل‌ایکس مجموعه‌ای از گوشت‌های تولیدشده آزمایشگاهی را در نمایشگاه عرضه کرد و از شرکت‌کنندگان و افرادی که در این پروژه سرمایه‌گذاری کرده‌اند، خواست که یکی از آنها را بچشند.

روز جمعه سوم سپتامبر یکی از محصولات سل‌ایکس عرضه شد که در آزمایشگاهش در شانگهای از کشت ماهیچه خوک سیاه چینی ساخته شده است.

سل‌ایکس یکی از ده‌ها شرکت استارت‌آپ در جهان است که تلاش دارد در بازار گوشت در دهه‌های آینده جا باز کند.

بانک بارکلیز بریتانیا، پیش‌بینی کرده ارزش بازار جایگزین‌های گوشت در دهه آینده به ۱۴۰ میلیارد برسد که معادل ده درصد ارزش ۱.۴ تریلیون دلاری صنعت گوشت جهان است.

گوشت آزمایشگاهی می‌تواند تاثیرات منفی زیست محیطی پرورش حیوانات را به طور چشمگیری کاهش دهد ضمن آنکه از گسترش بیماری‌های دامی نیز می‌کاهد. هرچند بعضی از دانشمندان درباره همه دستاوردهای "مثبت" آن تردید دارند.

چین یکی از بزرگ‌ترین مصرف‌کننده‌های گوشت در دنیاست. این کشور در سال گذشته میلادی ۸۶ میلیون تن گوشت مصرف کرد که حدود ۳۰ درصد کل تقاضای گوشت در جهان است.

سل‌ایکس می‌گوید که چین برای کاهش گازهای گلخانه‌ای نیاز فوری دارد که به سمت تولید گوشت در محیط سالم‌تر حرکت کند.

در حال حاضر صدها محصول پروتئین گیاهی شکل گوشت در بازار موجود است اما محصول جدید، فرق دارد، چون گیاهی نیست و در عوض در آزمایشگاه‌ از سلول‌های ماهیچه‌ حیوانات ساخته شده‌ است.

با توجه به تبعات بیماری‌های دامی همه‌گیر مثل تب خوکی در سال ۲۰۱۸ و اثر آن بر عرضه محصولات پروتئینی، تولید گوشت آزمایشگاهی می‌تواند نیازهای بازار را به طور پایدارتری برآورد کند.

اما هنوز هزینه تولید گوشت در آزمایشگاه بیشتر از هزینه پرورش دام خوراکی در مزارع است؛ ضمن آنکه معلوم نیست مصرف‌کنندگان چقدر از گوشت آزمایشگاهی استقبال کنند.

اما یانگ زیلیانگ، موسس سل‌ایکس به رویترز گفته که اعتقاد دارد در چین بسیاری خواهان امتحان کردن این گوشت هستند.

یانگ زیلیانگ حاضر نشده که توضیح دهد گوشت آزمایشگاهی تا اینجا چقدر هزینه برداشته است اما گفته اعتقاد دارد که در سال ۲۰۲۵ می‌تواند در بازار با گوشت دام در مزارع رقابت کند.

این شرکت سال گذشته ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار سرمایه جذب کرد و حالا به دنبال جذب سرمایه‌گذار بین‌المللی است.
گوشت عرضه شده در نمایشگاهاخیرا در گزارشی برآورد شده که در سال ۲۰۳۰ میلادی یعنی حدود ۹ سال دیگر هزینه تولید گوشت آزمایشگاهی و گوشت سنتی در دامداری‌ها یکسان خواهد شد.

سال گذشته برای اولین بار گوشت مرغ آزمایشگاهی در کشور سنگاپور به بازار عرضه شد اما در حال حاضر در چین مقرراتی وجود ندارد که اجازه بدهد گوشت آزمایشگاهی در چین عرضه شود.

شرکت‌ اسرائیلی " فیوچر میت تکنولوژیز" و کمپانی "ممفیس میتز" در آمریکا که بیل گیتس از آن حمایت می‌کند، دو مورد از بزرگ‌ترین استارت‌تاپ‌های فعال در این زمینه هستند. این شرکت‌ها در تلاش هستند گوشت‌های آزمایشگاهی خوش‌طعم و مقرون‌به‌صرفه به بازار عرضه کنند.

شرکت سنگاپوری "شیوک میتز" در زمینه تولید گوشت‌ سخت‌پوستان به شکل آزمایشگاهی فعالیت می‌کند.

با وجود همه تعریف و تمجیدها از مزایای زیست‌محیطی گوشت‌های آزمایشگاهی، عد‌ه‌ای از دانشمندان معتقدند این تولیدات در برخی شرایط می‌توانند برای تغییرات اقلیمی بدتر هم باشند.
+5
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان
  مسلمانها هم در اینکه با کدام پا داخل توالت شویم گیر کرده اند.
  0
  11
  یکشنبه ۱۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.