داروی ضد روماتیسم می‌تواند در کاهش مرگ‌ومیر ناشی از کرونا مفید باشد

 یک بیمار مبتلا به کووید در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستانی در آیداهو یورونیوز :مجله علمی لانست روز پنجشنبه سوم سپتامبر با انتشار نتایج یک پژوهش یک‌ساله گزارش کرد استفاده از داروی ضد روماتیسم باریسیتینیب می‌تواند در کاهش میزان موارد مرگ‌ومیر ناشی از کرونا مفید باشد.

این پژوهش که از سوی گروه داروسازی الی لیلی و شرکا (Eli Lilly and Company) مشهور به لیلی انجام شده، تاثیر داروی باریسیتینیب، با نام تجاری اُلومیانت (Olumiant) را بر روی ۱۵۲۵ بیمار در ۱۲ کشور در بازه زمانی یک ساله بررسی کرده است. ۷۶۴ نفر از جامعه آزمایشی این دارو را دریافت کرده و ۷۶۱ نفر دیگر دارونما گرفته اند. این آزمایش در دو دوره ۲۸ و۶۰ روزه بررسی شده است.

براساس نتایج فاز سوم این پژوهش، در حالیکه این دارو در کنار رمدسیویر و دگزامتازون کمک قابل توجهی به بهبود بیماران بد حال نمی‌کند، دست‌کم توانسته است در کاهش ۵ درصدی شمار مرگ و میر ناشی از بیماران مبتلا به کووید موثر باشد.

باریسیتینیب یک داروی سرکوب واکنش دستگاه ایمنی و ضد التهاب است که برای گروهی از بیماران مبتلا به روماتیسم مفاصل تجویز می‌شود.

آژانس دارویی اتحادیه اروپا از اواخر ماه آوریل امسال احتمال استفاده از این دارو را برای جلوگیری از مرگ بیماران به شدت بدحال مبتلا به کووید مطرح کرده بود.
+2
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.